Kohouti jedou do Pardubic. Podaří se jim porazit Dynamo i podruhé v sezóně?

Kristýna Nováková
P A R D U B I C E – Program nedělního odpoledne je pro hokejisty Mory jasný – na ledě Pardubic se pokusí prodloužit svou sérii výher, která momentálně čítá už čtyři vítězství v řadě. To Pardubicím se v aktuálním ročníku příliš nedaří, posledních sedm zápasů v řadě prohrály. První letošní vzájemný zápas ovládli právě Kohouti, kteří si doma s Dynamem poradili 4:2. Odveta startuje již tuto neděli od 15 hodin v ČSOB Pojišťovna Areně.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Vilém Burian

Utkání v Pardubicích je pro Olomouc již třetím utkáním v tomto týdnu. Ve středu si Kohouti poradili s Kometou Brno a v pátek na domácím ledě porazili Mladou Boleslav. Proti Středočechům se přitom domácím nadmíru vydařila zejména první třetina zápasu, ve které dokázali vsítit tři branky. „Ve druhé třetině Boleslav trošku zabrala a dělala nám problémy. My jsme to chtěli hlídat zezadu a možná to bylo až moc defenzivní. Ve třetí třetině jsme je do nějakých velkých šancí moc nepouštěli, takže to splnilo svůj účel,“ řekl k utkání útočník Vilém Burian.

⇒ Útočník Vilém Burian

Boleslav pár minut před koncem vykřesala jiskřičku naděje díky kontaktnímu gólu Jakuba Orsavy a trenér Miloslav Hořava se dvě a tři čtvrtě minuty před koncem základní hrací doby odhodlal ke hře bez gólmana. Během ní došlo ke spornému momentu, v němž měla Boleslav na ledě šest hráčů, a navíc ještě brankáře. Rozhodčí ale nakonec navzdory protestům domácích hráčů nevylučovali. „Já jsem myslel, že ten hráč s pukem hrál s pukem dřív, než byl gólman na střídačce,“ komentoval situaci člen prvního útoku Mory.

Pro Olomouc byl listopad velmi úspěšným měsícem, připsala si v něm celkem pět výher. „Jo, listopad je pro nás celkem úspěšný měsíc. Doufám, že v těch výkonech budeme pokračovat,“ pousmál se Burian. To pro Pardubice byl listopad měsícem, na který by nejraději zapomněly. „Určitě nejsou v pohodě, ale nemůžeme je podcenit. Liga je hodně vyrovnaná. Každý může porazit každého a určitě budou chtít doma vyhrát. My musíme být stoprocentně připravení a nic nesmíme podcenit,“ ví urostlý forvard. „To ale nepřipadá v úvahu,“ odmítá razantně.

S třicetiletým sympaťákem se fanoušci Mory budou moci osobně setkat v úterý při charitativním prodeji punče ve stánku Dobrého místa. „Těším se hodně. Člověk si zase trochu odfrkne od toho běžného hokejového života a může někomu udělat radost takhle o Vánocích,“ usmál se hokejista. Třebíčský rodák si navíc u stánku střihne rovnou dvě směny. Nejprve od 17 do 18 hodin s Jiřím Ondruškem a poté od 21 do 22 hodin s trenérem brankářů Janem Littnerem. „Já jsem tam vždycky přišel tak nějak na pátou, na šestou a zůstal tam až do konce,“ prozradil Burian.

Z KABINY SOUPEŘE: V brankovišti Dynama se poprvé představí Peter Hamerlík

Dynamo Pardubice v letošní sezóně dost tápe. Aktuálně mají Východočeši na svém kontě hrozivou bilanci sedmi proher za sebou – poslední vítězství si připsali před měsícem, když porazili Litvínov na jeho ledě 3:4, pak ale následovala porážka od Sparty 4:5 v prodloužení. Po reprezentační pauze Dynamo prohrálo v Brně a na domácím ledě utrpělo dvě těsné porážky, nejprve proti Plzni na samostatné nájezdy (1:2) a potom proti Mladé Boleslavi (1:2). V posledních třech zápasech jsou statistiky party kolem Břetislava Kopřivy ještě smutnější – utrápené Pardubice rozstřílel Chomutov (6:1), Zlín (1:5) i Třinec (1:4). Tyto výsledky Pardubice srazily až na předposlední místo tabulky, kde jim na záda začíná pomalu dýchat Chomutov, jehož ztráta činí už jen tři body. Naopak 12. příčka je pro Pardubice stála dost vzdálená, na Mladou Boleslav jim chybí 9 bodů.

Na nepříliš lichotivé výsledky se vedení Dynama rozhodlo reagovat změnami v kádru i na trenérské lavici. V říjnu se k týmu připojil trojlístek ruských útočníků Dimitrije Žukenova, Antona Kovaljova a Ilji Děvruka, kteří předtím působili v Omsku. Útočné řady dále posílil Kanaďan Jeremy Welsh, Martin Procházka (hostování z Mladé Boleslavi) a také slovenský forvard Juraj Mikuš. S týmem se naopak rozloučili Tomáš Svoboda, jenž odešel do Chomutova, a bek Marek Trončinský. Změny se dočkala také trenérská lavice, kde Miloše Holaně nahradil Břetislav Kopřiva. Nejnovější posilou je brankář Peter Hamerlík, jenž do Pardubic přišel z Třince na hostování do poloviny ledna a podle všech informací by měl do zápasu proti Olomouci zasáhnout.

Ani pohled na další týmové statistiky není zrovna potěšující. Pardubice mají nejhorší využití přesilovek, pouhých 11, 83 %, a jsou druhým nejvylučovanějším týmem extraligy. Individuálním statistikám týmu vévodí Rostislav Marosz, jenž letos nasbíral 14 bodů. Marosz je také nejlepším střelcem Dynama, s 9 zásahy mu zároveň patří 11. místo v rámci celé soutěže. Daří se také Petru Sýkorovi a Miloši Bubelovi, oba mají shodně 10 bodů za 4 góly a 6 asistencí. Brankoviště Pardubic střeží Ondřej Kacetl a Milan Klouček, nicméně statistiky ani jeden z maskovaných mužů nedokázal stlačit svou úspěšnost zákroků pod magickou hranici 90 %. Kacetl se zastavil na 89,07 % a Klouček na 88, 65 %.