Kohouti míří do Prahy, kde budou chtít prolomit čekání na body a góly

Petr Martínek
P R A H A - Olomoucká Mora má za sebou nepovedený víkend. Oslabení Hanáci padli doma s Hradcem a venku s Brnem, ani v jednom případě se jim nepovedlo skórovat. V předposledním venkovním utkání základní části jim v cestě bude stát Sparta Praha. Dohrávka 42. kola Tipsport extraligy startuje v úterý 28. února od 18:30. Pokud chcete dorazit přímo do Prahy, mějte na paměti, že v O2 areně půjde platit pouze kartou.

Ani čtvrté vzájemné střetnutí s Kometou kohouti nezvládli, svému soupeři tentokráte podlehli 0:3. „Těsně před zápasem nám vypadli dva hráči, takže jsme tu sestavu zase lepili. Musím říct, že jsme neodvedli špatný výkon, bohužel jsme nedali gól, ačkoliv šance jsme si vytvořili. Nemůžeme hráče kritizovat, protože to odehráli lépe než minulý zápas. Bohužel Kometa využila šance, které měla. Gól na 0:3 nás dorazil,“ vrátil se hlavní trenér Jan Tomajko k duelu 50. kola.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Mora se i nadále potýká s obrovskou marodkou, v Brně chybělo hned devět hráčů sestavy. Nově Jan Káňa s Pavlem Musilem. „Myslím si, že by na play-off mohli být všichni. Neřekl bych, že u někoho nyní přímo hrozí, že by nebyl. Nemyslím si však, že kluci budou už v úterý, ale v pátek by už někteří nastoupit mohli. Chystají se tak, abychom na předkolo měli sestavu kompletní,“ prozradil olomoucký lodivod.

Olomouc má se Spartou v letošním ročníku pozitivní bilanci. Doma ji nejprve porazila jasně 4:0 a poté vyhrála 5:2 v památném zápase na ledě soupeře. Prosincové utkání v plecharéně ovládli 1:0 hosté.

To nejdůležitější o soupeři

V první polovině základní části Sparta zklamala. Pražané se krčili v dolních patrech tabulky a odvolaného Pavla Pateru nahradil Miloslav Hořava, který si k ruce později přizval Hanse Wallsona. Pod vedením těchto dvou trenérů se týmu z pražské Libně začalo dařit mnohem lépe. Dojem udělali na švýcarském Spengler Cupu, kde dokráčeli až do samotného finále. V něm se jim už na prvenství ze 60. let navázat nepovedlo, ve finále byla lepší Ambri-Piotta. I tak zanechali loňští finalisté nejvyšší soutěže velice dobrý dojem na mezinárodní scéně.

Krátce po návratu navázala Sparta na zlepšenou formu z období před odjezdem do Švýcarska. Po výhře nad Českými Budějovicemi jí sice připravil Liberec první porážku sezóny ve vzájemných duelech, nicméně následovala série sedmi výher za sebou, během které Pražané šestkrát brali tři body a rozdělení bodů proběhlo jen v jediném případě, konkrétně proti Hradci. Šňůru výher přerušila Plzeň, i tak se ale jednalo o prohru až po samostatných nájezdech, tudíž bodová série pokračovala dál. Termínová listina přisoudila loňskému vicemistrovi první Pardubice a druhé Vítkovice. Dynamo padlo v O2 areně 2:4, Vítkovice doma utrpěly porážku 3:4. Po reprezentační pauze získal následující soupeř Hanáků jedenáct bodů z patnácti možných, naposledy se Spartě zadařilo v neděli doma proti Třinci.

Sparta měnila na začátku ledna s Mladou Boleslaví. K Bruslařům šli útočníci Daniel Přibyl a David Dvořáček, do O2 areny zamířil do té doby lídr bodování Mladé Boleslavi Pavel Kousal. Za sedmnáct zápasů zaznamenal Kousal 11 bodů (4+7). Na konci přestupového období posílil Pražany švédský obránce Stefan Warg, ke své smůle si však hned při svém debutu poranil kotník a od té doby figuruje na marodce. Lídrem bodování je kapitán Michal Řepík spolu s Davidem Tomáškem, doposud si oba připsali 36 bodů. Jen o bod méně má Roman Horák, také už tradiční opora Sparty. Mezi třemi tyčemi dostává jednoznačně více prostoru Jakub Kovář. Dvojka Josef Kořenář byla kvůli menšímu vytížení poslána na střídavé starty do Slavie.

Soupiska HC Sparta Praha

Brankáři: Jakub Kovář, Josef Kořenář, Oldřich Cichoň.

Obránci: Martin Jandus, Michal Kempný, Jakub Krejčík, Michael Krutil, Ondřej Mikliš, Michal Moravčík, David Němeček, Adam Polášek, Tomáš Tomek, Stefan Warg.

Útočníci: Jan Buchtele, Miroslav Forman, Petr Hauser, Roman Horák, David Kaše, Jakub Konečný, Pavel Kousal, Michal Řepík, Ostap Safin, Dominik Simon, Vladimír Sobotka, Erik Thorell, Gustaf Thorell, David Tomášek, Olavi Vauhkonen, David Vitouch.

Hlavní trenér: Miloslav Hořava
Hala (kapacita): O2 arena (17 360)
Poslední utkání: Výhra 4:2 nad Třincem

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Sparta Praha - HC Olomouc

umístění v tabulce
149:113 - 95 bodů
skóre a body
118:130 - 69 bodů
Michal Řepík - 36 b (23+13)
nejproduktivnější hráč