Kohouti otevírají Generali Česká Cup domácím zápasem proti Mountfieldu

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Hokejový půst je u konce! Letní přípravu extraligových klubů letos zpestří Generali Česká Cup, který pro olomoucké hokejisty začíná už v úterý utkáním proti Mountfieldu HK. Východočeši jsou houževnatým soupeřem, Hanáci je však v posledních dvou vzájemných zápasech dokázali porazit. Utkání začne v úterý od 17 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

Před dvěma týdny Hanáci po dlouhé pauze konečně vyjeli na led. A jaké to bylo po tak dlouhém půstu obléct výstroj a vyjet na ledovou plochu? „Bylo trochu náročnější rozdýchat plíce a přizpůsobit třísla, která trochu pobolívala, ale nic, co by víkend nespravil,“ pousmál se Tomáš Dujsík. „Výstroj mám už tři roky stejnou, tam problém nebyl.“ Hradečtí na led vyjeli až týden po partě kolem kapitána Martina Vyrůbalíka, Tomáš Dujsík si ale nemyslí, že by to červenobílé mohla být větší výhoda. „Možná by to mohla být výhoda, ale každý rok se přípravné zápasy hrají už po prvním odtrénovaném týdnu, takže nějaký markantní rozdíl v tom nebude,“ myslí si.

⇒ Obránce Tomáš Dujsík

Letošní přípravu extraligovým týmům zpestří turnaj, v předchozích letech většina týmů hrála pouze přátelská utkání. „Asi mi spíše vyhovuje tento turnajový model, docela se na něj i těším. První zápasy budou ale, myslím, opatrnější,“ přemýšlel šikovný bek. Tento týden čekají Kohouty dva zápasy, v úterý přijede Hradec Králové a ve čtvrtek se vydají do Pardubic.

Proti Hradeckým Lvům se Olomouci dlouhodobě nedaří, poslední dva vzájemné zápasy jim ale vyšly náramně. „Je to úplně nová sezóna a recepty, co fungovaly, už fungovat nemusí,“ usmál se brněnský rodák. „Uvidíme,“ dodal. Sám šestadvacetiletý hráč vloni zažil parádní sezónu, v níž se stal druhým nejproduktivnějším bekem. Trenéři v něj vkládali velkou důvěru, na ledě strávil po Jiřím Ondruškovi nejvíce času ze všech hráčů. „Určitě mě to spíš nakopne. Nejvíc očekávání na sebe kladu já sám. Moc se na tuhle sezónu těším a budu se snažit navázat na předchozí ročník,“ vyhlíží bek s číslem 6 novou sezónu.

To nejdůležitější o soupeři

Východočeši jsou soupeřem, pro kterému se Olomouci dlouhodobě nedaří. Od vstupu do extraligy odehráli Hanci proti Hradci celkem 28 zápasů, z nichž 20x odcházeli poraženi. V loňské sezóně to však vypadalo tak, že Kohouti na houževnatého soupeře konečně našli recept. Vyrovnaný zápas sehráli začátkem prosince v Hradci, kde padli těsně 1:2. Poté už následovaly dvě výhry, při nichž navíc Olomouc udržela čisté konto (2:0, 0:4).

Pro Mountfield je citelnou ztrátou odchod talentovaného útočníka Matěje Chalupy do NHL. Východočeši se po sezóně rozloučili také s dvojicí zkušených beků - Oscar Eklund zamířil zpátky do domovského Švédska, Tomáš Linhart v nadcházejícím ročníku posílí konkurenční Pardubice. Hradec však tyto odchody nemusí zase až tolik bolet, začátkem května totiž jejich ofenzivní řady posílila zvučná jména. Ze Sparty přišel Kanaďan Jeremie Blain a z Plzně Bohumil Jank. Do útočných řad Lvů se pak nově zapíší Vladimír Růžička mladší, Jakub Sklenář, Jan Veselý a Kelly Klíma.

Hanáci by si měli dávat pozor zejména na Radka Smoleňáka, jenž vloni 23 góly ovládl tabulku střelců Hradce a nevedl si špatně ani v porovnání s celou extraligou (7. místo). Smoleňák také s 37 body ovládl produktivitu týmu. V brankovišti pak zůstává stabilně chytající Marek Mazanec (91,33% úspěšnost zákroků).

Srovnání výsledků z loňské základní části:

HC Olomouc Mounfield HK
77 (7.) Body (umístění) 74 (8.)
Zbyněk Irgl (15+22) Nejproduktivnější hráč Radek Smoleňák (23+13)
Lukáš Nahodil (18) Nejlepší střelec Radek Smoleňák (23)
Jan Lukáš (91,77%)
Branislav Konrád (92,16%)%)