Kohouti v národním týmu patřili k oporám. Kdo reprezentoval?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Téměř po roce je čas na další shrnutí reprezentačních úspěchů olomouckých hráčů. Od prosince 2014 do srpna 2015 obléklo dres národního týmu hned devět Kohoutů. S reprezentací do dvaceti let vyrazil Alex Rašner, pozvánku do ženské reprezentace do 18 let i A týmu obdržela Blanka Škodová. Do Švédska se s „devatenáctkou“ podíval Jakub Urbisch. Reprezentace do 18 let si vyhlédla Matěje Zabloudila. Na tři turnaje zamířil i Jakub Galvas. V národním dresu nechyběli ani Josef Podlaha, Tomáš Dajčar a Ludvík Rutar. Slovinsko reprezentoval Matic Jeklič.

Alex Rašner

Talentovaný olomoucký obránce byl nejprve na začátku února nominován na Turnaj pěti zemí v Göteborgu, kvůli zranění však do Švédska neodcestoval. I přesto však obdržel pozvánku na přípravný kemp národního týmu do 20 let v Kravařích a o dva měsíce i ve Velkých Popovicích. Na konci července pak devatenáctiletý zadák odcestoval s českými juniory na turnaj do kanadského Calgary. Dvacítce ani Rašnerovi se ale v zámoří nedařilo. Olomoucký bek sice vstřelil v prvním utkání proti Rusku gól, na výhru to ale nestačilo. V první třetině druhého zápasu se obránce, působící v Olomouci už šest let, zranil a turnaj nedokončil. Reprezentace podlehla Kanadě 1:7 a 2:4, Rusku 2:5 a 2:6.

⇒ Alex Rašner v Calgary vstřelil gól proti Rusku.

Jakub Urbisch

Stejně jako Alex Rašner, i olomoucký brankář byl pozván na Turnaj pěti zemí ve švédském Göteborgu, kde česká „devatenáctka“ změřila síly s Finskem, Německem, Švýcarskem a domácím Švédskem. I velký talent olomouckého brankoviště se ale na přípravném kempu před odletem zranil. Cestu přesto absolvoval a do branky se dostal až v utkání s hokejisty Tre Kronors. Tým pořadatelské země byl nad síly českých reprezentantů, kteří se museli smířit s prohrou 0:6. Češi nestačili ani na Finsko (1:3), připsali si ale dvě výhry, a to nad Německem (4:2) a Švýcarskem (3:1).

⇒ Jakub Urbisch působil i v Německu. Diskuze s brankářem soupeře tak nebyl problém

Blanka Škodová

Olomoucká brankářka měla v uplynulých měsících opravdu nabitý program. Po dvou kempech v Litoměřicích a ve Slavném odcestovala s ženskou reprezentací do 18 let obhajovat bronz na mistrovství světa do amerického Buffala. Vytyčený cíl se národnímu týmu sice splnit nepodařilo, s výkonem ale mohl být spokojený. Pár týdnů po návratu čekal sedmnáctiletou gólmanku Turnaj čtyř zemí v Schaffhausenu, kde Češky vyzvaly Rakousko, Norsko a Švýcarsko. V březnu a dubnu vyrazila Škodová na další dva kempy a následný vrchol sezóny, a to Mistrovství světa v ženském hokeji v Rouenu. Ženský A tým pak slavil velký úspěch, když získal zlato a vrátil se do elitní skupiny. V srpnu se rodačka ze Šternberka zúčastnila dvou dvojutkání v Sokolově, kde Češky nastoupily proti Německu a Slovensku a slavily čtyři výhry.

⇒ Blanka Škodová si z Mistrovství světa žen v Rouenu přivezla zlatou medaili.

Matic Jeklič

Olomoucký útočník se slovinskými kořeny se v minulém roce zúčastnil Mistrovství světa do 20 let skupiny IA. Slovinsko si sice na úvod připsalo vysokou výhru 9:5 nad Itálií, v dalších zápasech ale na své soupeře, a to Norsko, Bělorusko, Lotyšsko a Rakousko, nestačilo, což Slovinsko odsoudilo k poslední příčce.

⇒ Matic Jeklič byl nominován na Mistrovství světa skupiny IA.

Matěj Zabloudil

Po delší době olomoucký hokejista objevil i v reprezentaci do 18 let. Matěj Zabloudil byl trenéry národního týmu pozván na dvě exhibiční utkání „osmnáctky“ proti výběru do 19 let. Pro olomouckého útočníka to byla premiérová pozvánka do národního týmu. Mladší z reprezentačních výběrů svému soupeři ale podlehl 2:3 a 2:4.

Jakub Galvas

I olomoucký obránce Jakub Galvas často balil na reprezentační akce. V únoru se tehdy ještě kapitán mladšího dorostu, vydal s reprezentací do 16 let na Turnaj čtyř zemí do finského Riihimaki. Čeští reprezentanti vyzvali Finsko, Švédsko a Rusko a s bilancí dvou výher a jedné prohry skončili těsně druzí jen o skóre. V dubnu následoval další turnaj čtyř, tentokrát ale v Rusku. „Šestnáctka“ ještě předtím vyzvala v přípravném utkání starší dorost Karlových Varů, který porazila 1:0. V Rusku odehráli reprezentanti vyrovnaná utkání s Finskem, Švédskem i Ruskem, vyhráli však pouze jednou, což stačilo na třetí místo. Talentovaný zadák nechyběl ani dalších dvou kempech, v srpnu jej pak trenéři národního týmu do 17 let pozvali na Turnaj pěti zemí do Švýcarska, kde se reprezentace nakonec radovala z druhého místa. Jakub Galvas k němu přispěl dvěma asistencemi.

⇒ Jakub Galvas si na turnaji v Arose připsal dvě asistence.

Tomáš Dajčar

Další z olomouckých obránců, a to věkem stále ještě mladší dorostenec, Tomáš Dajčar, byl během jara a léta 2015 pozván na dvě soustředění reprezentace do 16 let. Na konci srpna se pak s národním týmem zúčastnil RedBull Hockey Rookies Cupu. Český výběr si v Salzburku poradil se Slovenskem (9:2), získal dva body v dobře rozehraném utkání s Rakouskem (7:6pr) a nakonec podlehl Rusku (1:3). Zpátky do České republiky se ale Češi vrátili se stříbrnými medailemi. Olomoucký bek si připsal tři asistence.

⇒ Tomáš Dajčar pomohl reprezentaci do 16 let ke druhému místu dvěma gólovými nahrávkami.

Josef Podlaha

Talent olomouckého centra neunikl trenérům reprezentace do 16 let, a tak byl v únoru minulého roku pozván na jednodenní kemp do nedalekého Třince.

⇒ Josef Podlaha byl pozván na jednodenní kemp v Třinci.

Ludvík Rutar

Stejně jako Josef Podlaha, i Ludvík Rutar absolvoval jednodenní kemp národního týmu do 16 let v Třinci. Poté byl olomoucký obránce pozván i na dvě utkání se Slovenskem v Bratislavě. Česká „šestnáctka“ Slováky porazila nejprve 3:2 v prodloužení, a poté 5:2. Vysoký bek byl pozván i na kemp reprezentace do 17 let.

⇒ Ludvík Rutar nastoupil v reprezentaci do 16 let ke dvěma utkáním proti Slovensku.

FOTO: Juniorský hokej