Kohouty čeká další těžká zkouška! Na Hanou dorazí Sparta

Jan Meichsner
O L O M O U C – Hanáci po výhře nad Vítkovicemi zamířili až do dalekého Litvínova, který zatím v letošní extraligové sezóně podává téměř bezchybné výkony. Olomoučtí na ledě Vervy po gólu Zbyňka Irgla dlouho dobu vedli nejtěsnějším možným rozdílem, pak se ale za domácí trefil postupně Ščotka s Lukešem a na severu Čech tak zůstaly všechny body domácímu celku. Nyní čeká Moru další nepříjemný soupeř v podobě pražské Sparty. Utkání hrané už tento pátek začíná v 18:00!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Zbyněk Irgl

Olomoučtí měli v nedělním duelu na ledě Litvínova výborný vstup do utkání a přehrávali jej. „Zápas jsme začali výborně a měli jsme i mnohem lepší pohyb než Verva, soupeře jsme de facto téměř do ničeho nepustili,“ pověděl směrem k první třetině zápasu s Verou Zbyněk Irgl a dodal, „ve druhé třetině jsme nevím proč vypadli z tempa, přišel malý výpadek z naší strany."

⇒ Útočník Zbyněk Irgl

Ve třetí třetině Litvínov dokázal utkání otočit a získal body na svou stranu. „Výpadek z druhé třetiny nás nakonec stál celé utkání, jinak si myslím, že jsme byli jako tým po 80 procent z celého zápasu v Litvínově lepší," uzavřel hodnocení minulého zápasu Zbyněk Irgl a potvrdil motivaci Hanáků vítězit v každém zápase pro komukoliv, „na každý zápas se připravujeme stejně, do každého zápasu jdeme naplno. Nezáleží nám na tom jestli přijede Sparta nebo jiný soupeř."

Z KABINY SOUPEŘE: Pražský klub v přestavbě podává výkony jako na houpačce

Pražané dorazí na Hanou s vizitkou týmu, který je aktuálně v přestavbě. Tu na Spartě zahájili po loňské nevydařené sezóně. V té skončil pražský klub po základní části na desátém místě a do posledních kol bojoval o samotnou účast v předkole. Do toho se nakonec přes všechny komplikace probojoval, ale příliš úspěšný nebyl. Sparťanům totiž vystavil stopku Liberec a pro Pražany sezóna skončila.

Začalo léto a Sparta nastoupila cestu k výrazné obměně mužstva. Postupně tým opustilo dvanáct hráčů, včetně Jaroslava Hlinky, bezesporu největší osobnosti sparťanské kabiny posledních let. Tým z Libně, rovněž jak je zvykem posledních let, obměnil i složení na brankářském postu. V klubu tak skončili jak před sezónou příchozí Sami Aittokallio, tak Ján Laco, který přišel během sezóny z Chomutova. Situaci na brankářském postu nakonec vedení pražského klubu vyřešilo angažováním Matěje Machovského. Pražané ale museli zacelit mezery v obranných a útočných řadách. Na Spartu se tak například vrátil odchovanec Daniel Přibyl a další. K vidění však byly i podpisy zahraničích hráčů, tým z hlavního města angažoval Jeremyho Blaina, Blaže Gregorce, Stevena Delisle a Zacha Silla.

Do Sparty se podařilo přivést velmi kvalitní posilu i do řad realizačního týmu, na jaře se Pražanům podařilo získat i nového hlavního trenéra. Josefa Jandače, který zamířil do Magnitogorsku, nahradil slavný kouč německé národnosti Uwe Krupp. Do hlavního města tak během jara a léta zamířilo 9 nových tváří a dá se tedy konstatovat, že Sparta zahájila skutečnou přestavbu mužstva.

Pražané se v aktuálně probíhající sezóně pohybují na čtvrtém místě extraligové tabulky, na které se posunuli po domácí výhře nad trápícím se Chomutovem. Předchozí výkony Sparty, ale byly jako na houpačce.

Hned na úvod soutěže si Pražané poradili na domácím hřišti s Hradcem Králové. Ten zvládli poměrem 4:0 a už o dva dny později se utkali s neoblíbenými Vítkovicemi, na které za poslední dvě sezóny našli recept jen jednou. Ve druhém kole však namíchali herní ingredience lépe Ostravané. Ti nakonec brali tři body po výhře 3:2.

S bilancí jedné výhry a jedné porážky ze dvou úvodních extraligových utkání si Sparťané v dalších zápasech vyšlápli nejprve na Plzeň. Tu na jejím hřišti udolali po prodloužení a následně doma zvládli i houževnaté Dynamo po výsledku 4:1. Po dvou nadějných výhrách, ale přišel herní útlum, jehož důkazem byly dvě prohry – nejprve hráči pražského klubu podlehli v předehrávce Hradci 1:2 po prodloužení. Druhá porážka následovala o tři dny později na ledě Mladé Boleslavi, ta se proti Pražanům dokázala správně nabudit a zvítězit 3:1. Sparta svůj herní výkon zvedla až v již zmíněném zápase proti trápícímu se Chomutovu, který v domovské O2 Aréně porazila s přehledem 4:1.

Při pohledu do statistiky pražské Sparty je jasné, že se produktivitu týmu podařilo rozložit mezi všechny formace a celkově 12 hráčů. Z dohromady 19 dosavadních branek Sparty mají na kontě nejvíce Jan Košťálek a Richard Jarůšek, oba útočníci už mají po třech gólových zářezech. První jmenovaný ještě navrch přidal tři asistence a je tak lídrem kanadského bodování celého mužstva. V obraně zase tým táhne Jan Piskáček, který v Radegast Indexu nasbíral už 17 bodů. Na druhém místě se pohybuje Jiří Černoch s 15 body. Největší oporou Sparty je však prozatím brankář Matěj Machovský. Ten se s úspěšností zákroků 95,42 % nachází na druhé místě celé extraligy.

V minulém ročníku se Hanákům proti pražskému soupeři podařilo vyhrát poslední vzájemný zápas. V utkání hraném na konci letošního února rozhodl přesnou ranou Jiří Ondrušek, a Kohouti tak přivezli z pražské O2 Arény dva cenné body. Jinak je však Sparta neoblíbeným soupeřem borců z Hané a ti jí tak budou chtít vrátit porážky z minulé sezóny.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Uwe Krupp
Hala (kapacita): O2 Aréna (17 360)
Poslední utkání: Výhra nad Chomutovem 4:1