První semifinálový zápas se Olomouckým velmi povedl. Oba týmy spolu sice po celé utkání držely krok, domácí však byli šťastnějšími střelci. Své góly si ale schovávali až na druhou a třetí třetinu. O napínavé okamžiky však nebyla nouze, a činit se tak museli především brankáři. Zatímco olomoucký Vošvrda zažehnal i nebezpečnou situaci, když odjel rozehrávat na branku, hanácká svatyně zůstala prázdná a kotouč se potuloval nebezpečně blízko, jihlavský Rittich byl na dvě dobře mířené střely Hanáků krátký.

Domácí se tak po výhře 2:0 ujali vedení v sérii. „Hodnocení bude určitě jen pozitivní, nedostali jsme gól, vyhráli jsme 2:0, vedeme 1:0 v sérii, a to je důležité. Myslím, že pokud budeme hrát takhle dobře i v tom dalším zápase, budeme slavit další vítězství,“ věřil Robin Staněk.

⇒ Obránce Robin Staněk

Zatímco v základní části byla Dukla pro Kohouty až příliš tvrdým oříškem, v play-off se karty obrátili a své první letošní vítězství slavili červenobílí. „Oni hráli dobře i v základní části, kdy jsme s nimi prohrávali. Byli bojovnější, šli do toho naplno, ale myslím, že v play-off se to vyrovnalo. Hráli jsme na doraz a v play-off také rozhodují maličkosti. Nedovolovali jsme jim jít do výraznějších šancí, pak jsme naštěstí dali dva góly a nějak to uválčili,“ těšilo olomouckého obránce.

Do druhého semifinálového zápasu na ledě plecharény tak mohou Kohouti vstoupit s větším klidem, zároveň si ale uvědomují sílu svého soupeře. „První zápas máme za sebou, máme nějaké sebevědomí do dalšího zápasu, nesmíme ale usnout na vavřínech a hrát úplně stejně i ve druhém semifinále. Jihlavští totiž umí být opravdu nebezpeční. Musíme věřit, že to i napodruhé dokážeme,“ tvrdil rozhodně hráč s číslem 66 na dresu.

Zajímavosti zápasu

⇒ V semifinále se setkaly týmy, které se spolu téměř po celou sezónu přetahovaly o druhé místo. To na konci základní části uhájila Mora.

⇒ První vítězství v sérii po výhře 2:0 slavila Olomouc.

⇒ Tabulku produktivity hanáckého týmu vede David Ostřížek (5+6), v čele bodování Jihlavy je Tomáš Čachotský (1+5).

⇒ Jihlavský odchovanec ve službách Olomouce Jiří Řípa, bude Kohoutům po zbytek sezóny chybět, ve čtvrtfinálové sérii si totiž přivodil zranění.

Nepříjemný byl tým z Vysočiny především v přesilových hrách. Těch měl k dispozici víc než domácí tým. Zatímco Hanáci si početní výhodu mohli vyzkoušet v pěti případech, Jihlavští si přesilovku zahráli osmkrát. Ani jednomu z týmů se však v prvním semifinále přesilovou hru využít nepodařilo. „V prvním utkání se potvrdilo, že přesilovky rozhodují zápas a oni je mají nebezpečné. Mívají během nic pár šancí. My jsme sice gól v početní výhodě nedali, ale bude rozhodovat to, komu víc sednou,“ věděl pětadvacetiletý hokejista.

Hned první přesilovka zápasu, a to právě pro Kohouty, se musela líbit. Domácí uzamkli hosty v jejich pásmu a Rittichovi nenechali chvilku klidu. Jihlavský brankář se během deště střel musel pořádně ohánět, síť za svými zády ale od vstřelení gólu uchránil. Co se nepovedlo v prvním utkání, může ale vyjít v tom dalším. „Vypadala dobře. Kluci spolu hrají už delší dobu a celkem jim to sedí. Radim (Kucharczyk) to tam řídí, kdybychom ho neměli, byli bychom bez něj ztracení. Snažíme se hrát jednoduše, vždycky, když něco vymýšlíme, trenéři nás upozorní, že máme hrát jednoduše a spadne to do brány,“ chválil své spoluhráče zadák, který během play-off získal tři kanadské body.

⇒ HC Dukla Jihlava

Jihlava tak má necelý den na to, aby se pokusila vymyslet, co bude na tým z hanácké metropole platit tentokrát. „Myslím, že je jedno, co změní. My musíme hrát na sto procent a ze zabezpečené obrany. V zápase rozhodují chyby, a kdo jich udělá méně, vyhraje,“ zdůraznil jednoduché pravidlo nejrychlejší kolektivní hry.

Důležité bude, už v tak vyhroceném utkání, udržet nervy na uzdě. Pravděpodobně pro Jihlavské to příliš jednoduché nebude, malou psychickou výhodu mají díky domácímu prostředí a vedení v sérii totiž Kohouti. V minulém utkání chyběl jihlavskému celku i jeho nejproduktivnější člen Tomáš Čachotský, který si musel odsedět menší trest za faul na jednoho z domácích. Tým s ježkem na dresu se ale i bez svého tahouna dokázal ubránit. „On se tam dvakrát pošťuchoval s Rosťou Maroszem a asi začal být nervózní. Nás to ale nezajímá, soustředíme se na svou hru a nechceme se nechat vyprovokovat, ať už rozhodčím nebo protihráči, zůstáváme v klidu,“ dodal hráč, který na Hané působí pátou sezónu.

Nejproduktivnějším Kohoutem play-off je nadále David Ostřížek, který si během sedmi zápasů připsal jedenáct bodů (5+6), o dva body méně má na svém kontě posila, kterou si Olomoučtí přivedli jen chvíli před koncem základní části. Rostislav Marosz se během vyřazovacích bojů trefil čtyřikrát, pětkrát u gólu asistoval. Sedm bodů pak nastřádal Jakub Herman, když červené světlo za bránou rozsvítil třikrát a přidal čtyři asistence. Bodování obránců vede se šesti body Jan Jaroměřský (2+4).

Tabulku produktivity Jihlavských vede stejně jako v základní části kapitán Tomáš Čachotský. Ten si během vyřazovacích bojů připsal šest bodů za gól a pět asistencí. O druhé místo se se čtyřmi body dělí útočníci Adam Zeman a Radek Hubáček. První z dvojice se čtyřikrát trefil, druhý na gól čtyřikrát přihrál. Nejúspěšnějším obráncem je Petr Mocek, který se během sedmi zápasů postaral o jeden gól.

Pro fanoušky Jihlavy, kteří nevyrazí do nedaleké Olomouce, bude připraven textový on-line přenos. Utkání na olomouckém zimním stadionu startuje v 18 hodin. Vstupné na stadion činí 80 Kč.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Kadela, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň (C), Staněk, Janáček – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Pekr, Kindl, Švaňhal – Marosz, Knotek, Herman – Jergl, Diviš, Vodný. Trenér: Petr Fiala.

HC Dukla Jihlava: Rittich – Dobrovolný, Zadražil, Mocek, Podlipník, Štebih, Jaroš – Čachotský (C), Zeman, Prokš – Důras, Hubáček, Seman – Velecký, Kuřítko, Haluza – Štěpánek, Malec, Jícha. Trenér: Petr Vlk.