Kohouty čeká poslední venkovní utkání tohoto roku. Porazí Motor i potřetí v sezóně?

Petr Martínek
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V nabitém povánočním programu čeká Hanáky střetnutí na ledě českobudějovického Motoru. Duel 32. kola Tipsport extraligy se bude hrát ve středu 28. prosince od 17:30.

Kohouti na Štěpána porazili v televizním utkání lídra tabulky z Pardubic poměrem 3:2 po prodloužení. Nastavený čas zařídil v 50. minutě přesnou ránou z přesilovky Jan Káňa, který potvrdil roli lídra olomoucké produktivity. „Před přesilovkou si chtěla naše trojice, která byla na ledě, odpočinout. Trenér dal pokyny, kdo má kde stát. Dále už to nechal na nás a řekl, ať zkusíme vymyslet nějakou situaci, která by vedla k brance. To nám vyšlo a srovnali jsme,“ hodnotil možná klíčový moment střetnutí Jan Káňa.

⇒ Útočník Jan Káňa

Mora celý zápas musela dotahovat gólové manko. Závěr a prodloužení ale už patřilo svěřencům trenérů Tomajka a Žabky. „Jsme za to velmi rádi i s ohledem na postavení Pardubic v tabulce. Dynamu se letos náramně daří, o to větší radost ze získaných bodů máme. Bylo to náročné, stálo nás to spoustu sil, ale jsme moc vděční,“ konstatoval člen elitní útočné formace.

Tři body se povedlo získat i přes fakt, že Olomouci stále chybí někteří hráči. „Máme skvělý tým a dokážeme se semknout. Některé kluky se snažíme zastoupit, aby to nebylo na výkonu poznat. Děláme pro to maximum, na ledě necháváme všechno,“ uzavřel hráč s číslem 9 na dresu.

Olomouc dokázala uspět v obou předešlých vzájemných zápasech. Na konci září vyhrála na ledě soupeře 2:1 po prodloužení a těsně před první reprezentační pauzou Motor v plecharéně zdolala 3:1.

To nejdůležitější o soupeři

Po minulé sezóně, která pro Jihočechy skončila třetím místem, měly České Budějovice vysoké ambice i letos. Vše je ale zatím jinak. Po slibném úvodu soutěže zastihla Motor dlouhá série proher, která málem stála místo trenéra Modrého už na začátku ročníku. České Budějovice ale porazily Plzeň a mistrovský Třinec, takže kouč Modrý situaci ustál.

Ani poté však nebyla forma Českých Budějovic ideální. Motor po výhře nad Litvínovem padl s nejvýše postavenými týmy soutěže: 1:3 s Olomoucí, 2:4 s Pardubicemi a 3:4 s Vítkovicemi. Sérii nezdarů ukončila domácí výhra nad Libercem. Opět se ale střídala vítězství s porážkami, i tak Motor zvládl potřetí v sezóně zdolat Třinec a před druhou reprezentační pauzou vyhrál nad Kometou. Po konci přestávky ale České Budějovice padly s Mladou Boleslaví a Litvínovem, což už tentokrát znamenalo definitivní konec pro hlavního kouče Jaroslava Modrého. Toho nahradil ve funkci jeho dosavadní asistent David Čermák, k ruce mu přibyl mistr světa z roku 2010 Jiří Novotný. Po této změně zdolaly České Budějovice Hradec Králové na jeho ledě 4:1.

V Budvar aréně hraje v rámci hostování z Jihlavy Tomáš Čachotský, kterého si fanoušci Mory mohou pamatovat z loňské a předloňské sezóny. Čtyřicetiletý útočník je stále velmi platný, v 19 zápasech zaznamenal 8 bodů. Produktivitě vládne Lukáš Pech, který je s devětadvaceti body zároveň čtvrtým nejproduktivnějším hokejistou v celé Tipsport extralize. Nápomocný je i kapitán Milan Gulaš, jenž v dosavadní fázi ligy bodoval ve dvaadvaceti případech. Z gólmanů má více odchytáno Dominik Hrachovina, řečí čísel se ale více daří Janu Strmeňovi, jenž je v procentuální úspěšnosti sedmý v TELH.

Soupiska HC Motor České Budějovice

Brankáři: Dominik Hrachovina, Jan Strmeň, David Gába, David Cinka.

Obránci: Kristofers Bindulis, Mikuláš Hovorka, Ondřej Kachyňa, Stuart Percy, Karel Plášil, Roman Vráblík, Petr Šenkeřík, Jan Štencel, Matouš Hail.

Útočníci: Tomáš Chlubna, Samuel Drančák, Martins Dzierkals, Milan Gulaš, Martin Hanzl, Miroslav Holec, Václav Karabáček, Josef Koláček, Lukáš Pech, Filip Přikryl, Jakub Strnad, Matěj Toman, Vojtěch Tomeček, Jakub Valský, Michal Vondrka, Lukáš Vopelka, Tomáš Čachotský.

Hlavní trenér: David Čermák
Hala (kapacita): Budvar aréna (6 421)
Poslední utkání: Výhra 4:1 v Hradci Králové

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Motor České Budějovice - HC Olomouc

umístění v tabulce
72:84 - 36 bodů
skóre a body
80:63 - 54 bodů
Lukáš Pech - 29 b (6+23)
nejproduktivnější hráč