Konečně jsme hráli od první minuty zápasu, měl radost Aleš Krátoška

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Dvanáctkrát. Tolikrát musel budějovický brankář tahat puk ze své svatyně. Olomouckým juniorům se v neděli nadmíru dařilo, a tak slavili letošní nejvyšší výhru. Skóre zápasu otevíral Aleš Krátoška už v šesté minutě. Pro mladého útočníka byl jeho gól o to zajímavější, že skóroval právě proti týmu, kde v předchozích třech letech působil. „Určitě jsem měl větší motivaci, než když hraji proti jiným týmům,“ přiznal devatenáctiletý hokejista.

Mysleli jste si, že je juniorský hokej nudný? Omyl! Olomoučtí junioři v dohrávce šestnáctého kola extraligy přesvědčili fanoušky o pravém opaku. V utkání s Českými Budějovicemi vedli sice po první třetině jen o dva góly, po šedesáti minutách ovšem na světelných tabulích stařičkého zimáku svítil až těžko uvěřitelný stav 12:2! Aleš Krátoška a Martin Konečný se radovali nejen ze tří bodů pro tým, ale také z pěti svých, Matěj Pavlovský si vystřelil hattrick.

⇒ Útočník Aleš Krátoška

Přitom o den dřív mladí Kohouti odehráli vyrovnané utkání s trápící se Jihlavou a dva body brali až za výhru v prodloužení. Co se změnilo? „Konečně jsme začali hrát hned od první minuty zápasu. Všichni jsme hráli disciplinovaně, tlačili jsme se do brány a více stříleli. Zjednodušili jsme rozehrávku a nic nevymýšleli,“ našel klíč k úspěchu Aleš Krátoška.

Juniorka už v polovině první dvacetiminutovky vedla o dva góly, čtyřicet minut do konce zápasu však byla ještě dostatečně dlouhá doba k tomu, aby Budějovičtí reagovali. To se ale nestalo. „Podle mě rozhodlo to, že jsme dali první gól, a pak udrželi vedení 2:0 po první třetině. Následně jsme ve druhé přidali dalších pár branek. Jak už jsem řekl, hráli jsme disciplinovaně, neustupovali jsme, takže jsme jim nedali mnoho prostoru. Bylo dobré, že jsme pak přidali třetí gól,“ vracel se k zápasu.

Právě Krátoška byl tím, kdo se zasloužil o první gól utkání, když v šesté minutě překonal brankáře hostů a poslal tak Olomouc do vedení. „Kony (Martin Konečný) vybojoval puk ve středním pásmu a zatáhnul ho do útočné části. Chtěl přihrát na Baurose (Dominika Bauera), to ale zblokoval jejich bránící hráč. Puk se mi odrazil přímo na hokejku, já ho jen zpracoval, koukl se, kde má gólman místo a vystřelil k tyčce,“ popisoval gólovou akci devatenáctiletý hokejista.

Nejnovější člen juniorského kádru teprve nedávno změnil parťáky v útoku. Spolu s Martinem Konečným a Dominikem Bauerem se ale během dvou zápasů postaral o osm gólů z celkových sedmnácti. Vypadá to tedy, že si trojice forvardů dobře rozumí. „To je pravda, s Konym (Martinem Konečným) a Baurosem (Dominikem Bauerem) jsme si sedli. Hráli jsme spolu zatím jen dva zápasy, ale dařilo se nám,“ byl rád.

Utkání proti Českým Budějovicím bylo pro mladého hokejistu ještě o něco pikantnější, na jihu Čech totiž strávil tři poslední sezóny před tím, než začal v rámci hostování vypomáhat Olomouci. „Určitě jsem měl větší motivaci, než když hraji proti jiným týmům. V Českých Budějovicích jsem toho hodně prožil. Pamatuji si i většinu hráčů, kteří se mnou hráli loni, jsou tam ale také nějací noví kluci. Vím, od koho co čekat, kdo má šikovné ruce, kdo to víc dohrává a podobně,“ tvrdil hráč, který si vybral dres s číslem 17.

Dvanácti góly se junioři postarali o nový rekord letošního ročníku extraligy. A aby toho nebylo málo, jde o druhou nejvyšší výhru juniorky v rámci olomouckého klubu od sezóny 2010/2011. O tom ale mladí Kohouti nevěděli ani po utkání. „To nám nikdo neřekl, ale sami víme, že se nám takhle vysoko letos ještě vyhrát nepodařilo. Jsme za to rozhodně rádi,“ usmíval se.

V dalších dvou zápasech ale Olomoucké nečekají žádní lehcí soupeři. Na led plecharény nejprve v sobotu dorazí Kladno, o den později zabojují Hanáci o body s Plzní. Může vysoká výhra nad Budějovicemi juniorům pomoci nebo naopak uškodit? „Do dalšího zápasu musíme jít hlavně s pokorou a s tím, že se hraje nový zápas s jiným soupeřem. Musíme navázat na výkon proti Budějovicím,“ řekl rozhodně hokejista, který si v utkání proti soupeři z jihu Čech připsal pět bodů.