Lukáš Anděl: S nabídkou jsem nepočítal, ale byl jsem za ni nesmírně rád

Adam Sedlák, Daniel Fekets
O L O M O U C – Bíločervený dres s kohoutem na prsou bude oblékat také LUKÁŠ ANDĚL, jenž přichází z Pardubic. Rodák z Jihlavy se v rozhovoru rozpovídal o předchozích extraligových zkušenostech, mládežnické reprezentaci či o působení v rakouském Salcburku.

Jak vůbec proběhl váš přesun z Pardubic?

Mně končila smlouva na dva roky s Dynamem. Bylo mi jasné, že si budu muset hledat nové angažmá. V průběhu ročníku se ale ozvala Olomouc a já neváhal. Jsem moc rád za další extraligovou smlouvu.

V minulé sezóně jste nastupoval právě v Pardubicích, kde přišel konec ve čtvrtfinále. Jak to zpětně hodnotíte?

Troufám si tvrdit, že celý ročník byl z našeho pohledu poměrně dobrý, avšak to největší vyhoření přišlo až v play-off. Tým jsme měli určitě kvalitní, proto nás hodně mrzelo to vyřazení. Zřejmě jsme neunesli tlak ze strany klubu.

Už jste dlouhou dobu věděl o vašem konci na východě Čech?

Pochopitelně jsem něco slyšel v médiích ohledně vysokých nároků ze strany majitele. Už se nějak vědělo, že dorazí hráči z KHL, tudíž bude hodně našlapaná konkurence. Tušil jsem to, ovšem za změnu jsem opravdu rád. Hledám novou výzvu, kterou snad tady najdu.

Zaujal vás zájem ze strany Olomouce?

Celkově mě to překvapilo, jelikož jsem s nabídkou v Olomouci vůbec nepočítal. Několik let se tady točí stejní hráči, což je jedině dobře. Vstoupit do zaběhlého systému jistě bude výhodou.

Už jste stihl s trenéry probrat svou pozici v sestavě?

Zatím na to nebyl čas a ani to není potřeba. Řekli jsme si pouze základní informace, například proč si mě vybrali. Stále jsme v letní přípravě.

Když jste minulou sezónu nastupoval proti Olomouci, bylo to nějakým způsobem specifické?

Proti takto těžkému týmu to je zajímavé vždy. Hrálo se zde neuvěřitelně těžce. S obrovskou podporou ze strany publika to soupeře svazuje vždy více. Moc se na to těším!

V Tipsport extralize už máte odehráno více než 150 zápasů. Poměrně slušné číslo vzhledem k vašemu věku, že?

Já jsem měl štěstí, že jsem začínal hrát Extraligu už jako mladý v áčku Jihlavy. Pak se urodila krátká etapa ve Zlíně. Nějaké zkušenosti tedy mám, za což děkuji především svému rodnému městu. Snad to přenesu i sem.

Když jste zmínil Jihlavu. Jak vzpomínáte na jednoroční působení v nejvyšší soutěži?

Byl to skvělý zážitek. Ta sezóna byla výborná, i přes smolný sestup o bod. Hodně mě to posunulo vpřed.

Sezóna po sestupu Jihlavy se vám vydařila parádně. Sbíral jste bod na zápas. Bylo to větším časem na ledě?

Kádr byl postaven fakt parádně. Sedli jsme si a minimálně zpočátku to všichni viděli. Hrával jsem přesilovky, na ledě jsem měl vysoký ice time. Nedá se na to zapomenout.

Dokonce jste prošel i známou mládežnickou akademií v Salcburku. Dokázal byste porovnat rozdíl práce Čechů a Rakušanů s mládeží?

Je to tam vyhlášené, vlastně skoro nejlepší v Evropě. Ke všem se přistupuje individuálně na výborné úrovni. Když tam přijdete v mladém věku, vždy odejdete jako lepší člověk i hráč.

Zúčastnil jste se i mezinárodní akce, konkrétně šampionátu do 18 let v roce 2015. Jak na to vzpomínáte?

Jako na skvělou zkušenost. Každý chce reprezentovat, a proto jsem si už jen té nominace hrozně vážil. Dvacítky mi nakonec nevyšly kvůli zranění, což mi přineslo trochu smutku.

Jste převážně centr, ale hrajete i na křídle. Co vám sedí lépe?

Teď už to speciálně nevnímám. Nijak složitě nad tím nepřemýšlím. Kam mě trenér postaví, tam budu hrát.

Znáte blíže některé kluky z Olomouce? Mnoho z nich už nastupovalo i za Duklu.

Jak říkáte. S některými jsem už hrál, ovšem znám prakticky každého. Pokud proti sobě nastupujete takto často, už jste vlastně kamarádi. (smích)

Jak jste vůbec strávil pauzu mezi sezónami?

S přítelkyní jsem byl na dovolené, tam jsme si pořádně odpočinuli. Posléze už jsem se sám připravoval na nástup k týmu. Už se ale nemohu dočkat, až vyjedeme na led.