Máme velikou radost, neskrýval po postupu do čtvrtfinále nadšení Michal Šoustal

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Starší dorostenci měli v pondělí večer důvod k oslavám. Ve čtvrtém zápase osmifinálové série play-off dokázali vyřadit favorizovanou pražskou Slavii. O to, jestli čtvrté střetnutí určí vítěze, nebo se série vrátí do Prahy, se ale bojoval do posledních vteřin. Většinu minut odchytal Michal Šoustal, který tvrdí: „Když budeme hrát dobře zezadu, bojovně a každý bude plnit to, co má, tak opravdu můžeme porazit každého.“

Povedlo se! Starší dorostenci sice byli v sérii se Slavií tím papírově slabším týmem, Kohouti ale dokázali, že tabulkové umístění nehraje roli. Ve čtvrtém utkání osmifinále, které odehráli před vlastními fanoušky, se po šedesáti minutách radovali z výhry 2:1, ale především z postupu do čtvrtfinále! „Máme velikou radost. Šli jsme do série jako outsideři, ale nakonec to bylo docela jednoduché. Kluci to odbojovali, jak mohli, za což bych jim chtěl poděkovat. Až na třetí zápas jsme hráli opravdu týmově, srdcem a poctivě zezadu. Myslím, že tohle je v play-off nejdůležitější,“ nešetřil chválou Michal Šoustal.

⇒ Brankář Michal Šoustal

Hanáci první dva zápasy odehráli v Praze a snad ani sami nedoufali v to, co se jim podařilo. První duel vyhráli s čistým kontem, a to 3:0, ve druhém se jim podařil skvělý obrat z 0.2 na 5:2, a domů se tak vraceli za stavu série 2:0. „Slavia byla tak trochu namyšlená, protože skončila třetí a my o deset příček pod nimi. My jsme na ně ale vletěli, Tomájo (trenér Jan Tomajko) nás dobře nahecoval a zaskočili jsme je. Na Slavii nám všechno vycházelo, dali jsme šťastné góly, nedostali jsme žádné z teče a podobně, a to bylo asi to hlavní,“ hledal důvody dvou výher na ledě soupeře.

Ve druhém utkání osmifinále, kdy Olomoučtí už po šesti minutách prohrávali o dvě branky, ale dokázali vývoj zápasu otočit, se tak ukázala síla týmu, což potvrdil i Šoustal. „Určitě to tak bylo! Důležité bylo i to, že jsme pak dali dva rychlé góly a Slavia z toho byla zaskočená a nevěděla, co má dělat. Čekali, že si to za stavu 2:0 už jen pohlídají,“ zamyslel se osmnáctiletý brankář.

Jako by se ale kouzlo domácího prostředí stalo v play-off spíše nevýhodou. Tak jako Slavia nedokázala na svém ledě uspět, nevyšel první domácí zápas ani Kohoutům. Ti se proti hostům nedokázali prosadit a po čtyřech inkasovaných gólech musel střídat i Šoustal. „Asi se dostavilo trochu uspokojení. Ale to se stane, hrajeme to někteří poprvé a je těžké se s tím v hlavách srovnat,“ vysvětloval.

Ve čtvrtém utkání ale Hanáci nevydařený zápas napravili. Už v první třetině se ujali vedení, které dokázali udržet až do 46. minuty. V závěrečné desetiminutovce pak Mora dokázala rozhodnout o svém vítězství druhou přesnou střelou. „Měli jsme výhodu v tom, že jsme měli náskok jednoho zápasu. I kdybychom prohráli, sezóna by nám ještě nekončila. Naopak Slavia musela, takže na hráčích byla asi nejistota a strach o výsledek vidět víc,“ tvrdil hráč, který s hokejem začínal v Uničově.

Olomouc má k dispozici nejvyrovnanější brankářskou dvojici nadstavbové části RAKO extraligy, trenér Jan Tomajko tak má alespoň v otázce výběru gólmanů jen příjemné starosti. V prvních zápasech ale dostal přednost o pár měsíců starší Michal Šoustal. „Mám radost, že mě trenér nominoval, ale s Pospou (Tomášem Pospíšilem) to byl těžký boj o to, kdo bude v play-off chytat. Myslím, že jsme si to zasloužili oba, ale jsem rád, že jsem tu šanci dostal,“ poukázal i na kvality svého parťáka.

Ve čtvrtfinále narazí Kohouti na dalšího těžkého soupeře, a to liberecké Bílé Tygry. Hanáci s Libercem v letošní sezóně ještě nikdy nehráli, a tak zatím moc netuší, co mají od zápasů čekat. „Každý zápas je spíš o nás než o soupeři. V naší soutěži asi nebude nikdo, kdo by nás vyloženě přehrál hokejovostí. Bude rozhodovat, jak my k tomu přistoupíme. Když budeme hrát dobře zezadu, bojovně a každý bude plnit to, co má, tak opravdu můžeme porazit každého,“ věřil gólman s číslem 48.

Domácí zápasy osmifinále měli ještě jedno velké plus. Na obě utkání přišlo v letošní sezóně rekordně nejvíce fanoušků v rámci olomouckých mládežnických zápasů. V neděli sledovalo střetnutí 230 a v pondělí 105 diváků, kteří dorostencům vytvořili výbornou kulisu. „Chtěl bych fanouškům moc poděkovat. Přišlo hodně kamarádů, rodiče a všichni nás hnali dopředu. Byla to paráda. Velký dík fanouškům i za překonaný rekord. My na takovou atmosféru nejsme moc zvyklí, protože na nás nikdo nechodil, ale teď to byl opravdu rozdíl. Diváky bylo na tribuně slyšet a rozhodně se líp hrálo,“ děkoval za podporu „Šousty“.