Minimální počet startů a drsné podmínky v bojích o udržení! Dorostence čekají radikální změny!

Martin Vavruša
O L O M O U C – Kromě juniorské kategorie prošla řadou novinek také nejvyšší soutěž dorostenců. Ta bude směřovat k zeštíhlení ze současných třiceti týmů na dvacet čtyři, týmy tak budou čelit daleko tvrdším podmínkám co se týká možnosti sestupu. Zvýší se ale také jejich šance na postup do skupiny o play-off, do kterého bude nově postupovat nejlepší šestice z každé skupiny.

Hrací formát

Základní část ELIOD Extraligy dorostu bude i v nadcházející sezóně pokračovat ve formátu v jakém ji známe. Třicet týmů bude rozděleno do tří skupin po deseti podle jejich zeměpisného umístění a Olomouc bude spadat do té východní. Každý tým pak sehraje v rámci své skupiny po dvou utkáních s každým soupeřem (celkem tedy 18 zápasů), a o dalším postupu bude rozhodovat umístění v tabulce.

Zde přicházejí na řadu první změny – namísto dřívějších čtyř týmů postoupí ze skupiny šestice nejlepších, a do bojů o play-off se tak zapojí celkem osmnáct týmů. Ty budou pokračovat stejným formátem jako v základní skupině a týmy sehrají po dvou utkáních s každým ze soupeřů, s nimiž se nepotkali v první části sezóny (celkem tedy dalších 24 zápasů). Body se jim přitom budou přičítat k bodům ze základní části. Pro dva nejhorší z těchto osmnácti účastníků tímto skončí sezóna, zbylých šestnáct si zahraje osmifinále i čtvrtfinále klasickým způsobem (1-16, 2-15, …) na dvě vítězná utkání. Čtyři týmy, které postoupí přes obě kola, čeká závěrečný turnaj a boj o titul.

Radikální změny čekají především týmy, které do bojů o play-off neproklouznou (umístěné na 7. – 10. místě ve skupině). Tyto týmy si výsledky ze základní části nepřenášejí a druhou část sezóny začnou od nuly. S ostatními jedenácti nepostupujícími týmy sehrají po dvou zápasech a budou bojovat o pouhá čtyři místa zaručující záchranu! Nejhorších osm pak čeká „play-down“, které je obdobou vyřazovacích bojů na čele. I zde se bude hrát na dvě vítězná utkání a také zde budou mít vyřazovací boje dvě kola. Na jejich konci se dozvíme šestici týmů, která z extraligy sestoupí přímo (poražení ve „čtvrtfinále“ a „semifinále“ play-down) a dvojici týmů, která bude bojovat o udržení v elitě proti dvěma nejlepším týmům z první ligy. Baráž se bude hrát opět na dvě vítězná utkání, přičemž lepší tým z první ligy narazí na horší tým z extraligy a naopak.

Změny v pravidlech

Stejně jako u juniorů, také v kategorii dorostu od nové sezóny opět odpadnou boje o čtvrtý bod v prodloužení, ke kterým docházelo, když bylo rozhodnuto už po šedesáti minutách. Zápasy tak dostanou zpět podobu šedesátiminutových duelů, které za nerozhodného stavu budou pokračovat pětiminutovým prodloužením tři na tři, případně samostatnými nájezdy. V play-off i play-down se bude hrát prodloužení deset minut a se čtyřmi hráči na obou stranách.

Pro skupinu o udržení a play-down bude nově také platit podmínka na minimální počet startů. Bude-li hráč chtít do těchto částí soutěže zasáhnout, musí za tým odehrát nejméně devět zápasů již v základní skupině. Výjimku dostanou hráči, kteří dostali oprávnění hrát za klub před 30. zářím a od té doby nenastoupili za žádný jiný tým. U brankářů se počítají všechna utkání u nichž byli napsaní na soupisce, do utkání nemusejí zasáhnout.

Kategorie dorostu je pro následující ročník určena především hráčům narozeným v letech 2003 a 2004. Z mladších hráčů smí do utkání nastoupit maximálně čtyři. Stejně jako u juniorů platí, že smí do každého zápasu nastoupit maximálně jeden cizinec a nesmí jít o brankáře.

Rozlosování

Kohouty čeká ve skupině východ devět soupeřů z Moravy. Jsou to Zlín, Poruba, Vítkovice, Havířov, Třinec, Vsetín, Šumperk, Přerov a Kometa Brno. Právě proti Kometě Hanáci svou sezónu zahájí 12. září.

Předběžné rozlosování zápasů najdete zde.