Mladé pušky na Hané. Jak se daří olomouckým mladíkům?

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Do nového extraligového ročníku Hanáci vstoupili s omlazenou soupiskou. Hned pětice hráčů ještě neoslavila své dvacáté narozeniny a další dva se vlezou pod hranici 25 let. Jak se mladým puškám v olomouckém dresu zatím daří?

Benjamínkem na soupisce Ačka je útočník Tobiáš Handl, kterého ale všichni fanoušci Olomouce už moc dobře znají – v sezóně 2018/2019 do extraligy naskočil coby šestnáctiletý junior. Ve své premiérové sezóně se stihl zapsat do tabulky nejmladších střelců TELH, v den, kdy se trefil proti Litvínovu mu bylo 16 let a 230 dnů (8. místo). Z letošních tří zápasů za Olomouc odehrál všechny 4 zápasy, a to hned v první lajně. Na svém kontě má 2 body za gól a asistenci. Mezi další známé tváře z přechozích sezón patří brankář Vojtěch Mokry a obránci Matúš Hlaváč a Adam Rutar. Mokry s Hlaváčem do letošního ročníku zatím nenaskočili, oba dva ale pravidelně nastupují v juniorce. Adam Rutar zatím odehrál všechny zápasy, bodově je však zatím na nule.

⇒ Útočník Tobiáš Handl

Novým jménem na soupisce Kohoutů je devatenáctiletý Jan Bambula, který na Hanou přišel v létě z Havířova. Pro levé křídlo s číslem 72 na zádech ostatně nebyla olomoucká kabina úplně neznámá – už v loňské sezóně ho Hanáci povolali do akce v pěti zápasech. Na Hané bývalého hráče AZetu překvapila zejména neopakovatelná atmosféra plecharény. „Přišel jsem sem a byl jsem strašně překvapen, jak to tady s fanděním funguje. Je tady strašný rachot, vůbec jsem nevěděl, že tady fanoušci tak fandí a je to tak slyšet,“ usmíval se. V loňské sezóně patřil Bambula mezi nejvytíženější hráče juniorky Havířova a dobře si vedl také v A-týmu (7+12). O část sezóny ale mladý útočník přišel vinou zranění, na konci října si nešťastně zlomil ruku. Prognózy lékařů byly nekompromisní – 2-3 měsíce bez hokeje. Jan Bambula se ale do hry vrátil po 6 týdnech…

Havířovský rodák si v přípravě parádně sedl s Vilémem Burianem a Tomášem Gřešem. Jejich lajna se v dobrém světle předvedla během zápasů v Generali Cupu, v nichž si Bambula připsal 1 gól a 2 asistence. Logicky pak trenéři tuto spolupráci přenesli také do mistrovských zápasů extraligy. „S Gřešákem se známe už z Havířova, hráli jsme spolu snad dvě sezóny. Rozumíme si spolu, víme, co a jak. S Vildou jsem si perfektně sedl. Je to rychlý, silný útočník, který umí vybojovat puky a umí dát gól i přihrát,“ komentoval souhru 19letý mladík. Po čtyřech odehraných zápasech má Bambula na svém kontě 2 asistence.

⇒ Útočník Jan Bambula

V novém působišti zaujal také Bambulův spoluhráč z útoku, čtyřiadvacetiletý Tomáš Gřeš. Podobně jako Bambula také on nastupoval za Havířov, loňskou sezónu ale odehrál na hostování v Porubě. K té má ostatně dost blízko, jako ostravský rodák je porubským odchovancem. Jeho loňská čísla jsou velmi dobrá, v 51 zápasech vstřelil 17 branek a na dalších 19 nahrál. Na své výkony chtěl pochopitelně hráč s číslem 13 navázat i v Olomouci. „Extraliga je ovšem jiná soutěž a já k tomu přistupuji s pokorou. Určitě se budu muset snažit víc než doposud. Uvidíme, jaký dostanu prostor na ledě a jaká bude má úloha v týmu, jelikož od toho se mé výkony budou nejvíce odvíjet, “ řekl v létě. Tomáš Gřeš už ostatně nějaké zkušenosti s extraligovým hokejem měl, v minulosti totiž několikrát do nejvyšší soutěže naskočil v dresu Vítkovic.

⇒ Útočník Tomáš Gřeš se raduje z gólu

Na první gól v extralize a zároveň první bod v sezóně si však šikovný křídelník musel počkat až do čtvrtého zápasu proti Hradci Králové. Gřešův gól však měl hořkou příchuť – Hanáci v zápase tahali za kratší konec provazu, a tak pouze kosmeticky upravil skóre na konečných 1:6. „Za stavu 1:5 možná lehká náplast, ale tři body jsme jim nechali, takže nic moc,“ pokýval hlavou v pozápasovém rozhovoru. Puk, kterým svůj první gól vstřelil, si Gřeš nechal. „Jo, schoval jsem si ho. Všechny puky z jednotlivých prvních gólů si schovávám,“ prozradil.

Poslední z tria nových mladíků je Jakub Navrátil, rodák a odchovanec nedalekého Přerova. Jedenadvacetiletý hráč hrál za Zubry stabilně Chance ligu už od sezóny 2017/2018 a v minulosti odehrál také několik zápasu za reprezentační dvacítku. Loňská sezóna mu za Přerov vyšla náramně, stal se druhým nejproduktivnějším hráčem i střelcem základní části. Jeho výkonů si všimli také zlínští Berani, kteří si ho na jedno utkání stáhli do extraligy. Pikantní na tom je, že svou premiéru si Navrátil odbyl právě proti Hanákům, jejichž dres nyní obléká. V létě přitom měl o přerovského rodáka zájem vedle Olomouce také právě Zlín. „Rozhodlo to, že se chci probojovat do týmu a dostat šanci. To je pro mě nejdůležitější. Usoudil jsem, že Olomouc by pro mě mohla být výhodnější. Ale vše si musím vybojovat. Nemám nikde napsané, že budu hrát stabilně,“ objasnil svou volbu hokejista.

⇒ Útočník Jakub Navrátil

Pravý křídelník se prosadil hned ve svém prvním zápase za Kohouty – jak jinak než proti Zlínu. „Bambis (Jan Bambula) mi přivezl kotouč, takže mám na tento moment památku,“ usmál se Navrátil po své první trefě v nejvyšší soutěži. „Hrát hned první kolo proti Zlínu bylo určitě zvláštní, ale pořád je to zápas jako každý jiný. Kluky znám všechny, nicméně dnes jsme si rozhodně nedali nic zadarmo. Jsem rád, že jsme nakonec vyhráli,“ dodal.

Olomoučtí mladíci v číslech

Jméno Z G A B +/- TM