Moje role? Černá práce před brankou, prozrazuje Peter Húževka

David Jahoda
O L O M O U C – V týmu Kohoutů už se zabydlel. Zkušený slovenský útočník Peter Húževka stihl v dresu Mory odehrát od svého přesunu na Hanou již čtyři zápasy, a naposledy pomohl porazit svůj kmenový klub z Vítkovic. Dokonce nebyl daleko od toho, aby v závěru třetí části zařídil Olomouci tříbodové vítězství, jenže jeho střelecká smůla se ne a ne prolomit. „Tuhle sezónu mě někdo zaklel, jak se říká,“ povzdechl si Húževka.

Proti Vítkovicím jste brali dva body. Berete to jako zisk, nebo spíše ztrátu?
Musíme jít od zápasu k zápasu, každý bod je pro nás dobrý. Jestli jsou to dva nebo jeden, my si vážíme každého bodu. A tohle vítězství nás velmi těší, ceníme si jej.

Jak jste vy osobně prožíval zápas proti Vítkovicím?
Bylo to pro mě specifické. Byl jsem tam dlouho, všechny kluky znám. Jsem velmi rád, že se nám podařilo vyhrát, to je pro mě nejpodstatnější.

Střetnutí s ostravským celkem bylo poměrně vyhecované. Čím si to vysvětlujete? Bylo to kvůli tomu, že to bylo moravské derby, nebo také proto, že se základní část pomalu ale jistě blíží ke svému konci?
Každé mužstvo potřebuje body, teď se to láme. Rozhoduje se, kdo bude hrát nahoře a kdo dole. Jak říkám, musíme se snažit každý zápas vyhrát a nějaké šarvátky k tomu patří. Vítkovice chtěly stejně jako my, je to vždycky takové ostřejší.

⇒ Útočník Peter Húževka

Trenéři už ve druhé třetině stáhli hru na tři formace. Pomohlo vám to?
Člověk se dostane víc do tempa a myslím, že to bylo i vidět, měli jsme dobrý tlak do brány. Ve Vítkovicích jsem to několikrát zažil. Když se hra stahuje na tři lajny, je to špatné, ale někdy to pomůže. Když trenéři k tomuto kroku proti Vítkovicím sáhli, myslím, že naše hra byla úplně jiná.

V závěru třetí třetiny jste se tlačil do velké šance. Nechybělo mnoho a mohl jste proti svému kmenovému klubu urvat pro Olomouc tři body. Co rozhodlo, že vaše akce neskončila gólem?
To je to štěstí, celou sezónu se trápím. Kolikrát byla přede mnou už jen prázdná branka, ale já jsem trefil pouze boční síťku. Tuhle sezónu mě někdo „zaklel“, jak se říká.

Jak jste sám zmínil, ve Vítkovicích jste odehrál řádnou porci zápasů. Radil jste spoluhráčům, jak na Vítkovice vyzrát?
Ani ne, pustili jsme si video, na kterém jsme si vše rozebrali. Tam bylo všechno povězeno. Kdyby se mě někdo zeptal, samozřejmě bych řekl. Taktika ale byla dobře zvolená, což nás těší.

Ani před nájezdy jste některému z exekutorů neporadil jak na brankáře Kantora?
Chtěl jsem říct Braňovi (Konrádovi), že Rosťa Olesz bude dělat kličku do bekhendu. On se ale tak soustředit, že jsem ho nechal být, nic jsem mu neříkal. Naštěstí to ale vyšlo i tak. Pravda však je, že Olesz tohle zakončení umí opravdu dobře.

Máte za sebou v dresu Mory již čtyři zápasy, už jste se stihl se spoluhráči sehrát?
Stále si zvykáme. Musím ale říct, že je tu super parta, skvělí kluci. Tyhle vítězství nás stmelují a já jen doufám, že to dál bude lepší a lepší.

Jaká je vlastně vaše role? S čím vás trenéři do týmu brali?
Přišel jsem spíše jako bránící hráč. Už v rozhovoru předtím jsem říkal, že pro mě je ta černá práce před brankou a právě bránění. Každý má svoji úlohu a já se budu snažit naplnit to, co se ode mě očekává.