Momentálně je nejhorší ta nejistota a žádné informace o budoucnosti, říká Jiří Ondrušek

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Jedním z nejzkušenějších hráčů v kádru Hanáků je obránce Jiří Ondrušek. Takřka celou svou kariéru odehrál právě v bíločerveném dresu a patří tak mezi ikony klubu. Jak mu sedí online podoba tréninků a jak se podle něj olomoucká obrana vyrovnala s odchodem Jana Jaroměřského?

V létě se Hanáci rozloučili s výraznou tváří svých zadních řad – Jan Jaroměřský se rozhodl dát přednost třineckým Ocelářům. Během letní přípravy na Hanou přišel na zkoušku obránce Tomáš Černý, který sice již je hráčem Olomouce, zatím však bude hájit barvy jihlavské Dukly v první lize. Odchod Jaroměřského se tedy nepodařilo zcela zacelit. „Odchod Honzy beru jako odchod jakéhokoli hráče,“ řekl Ondrušek. „Jsem zvyklý, že se vedle mě v obraně spoluhráči střídají a nedělá mi to problém. Navíc v závěru sezóny už jsme spolu nehráli,“ pokrčil rameny.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek

Na druhou stranu má Olomouc momentálně zdravý mix dravého mládí a zkušených hráčů. Adam Rutar s Matúšem Hlaváčem se v nejvyšší soutěži teprve otrkávají, zkušenosti jim však mohou předávat velezkušení spoluhráči – kromě Jiřího Ondruška také Jan Švrček nebo kapitán Martin Vyrůbalík. „Stejně jako každý starší hráč se samozřejmě snažím těm mladším nějakým způsobem pomoci a jejich začátky jim ulehčit,“ prohlásil dlouholetý asistent kapitána Vyrůbalíka. Zapomenout však nesmíme ani na Tomáše Dujsíka a Davida Škůrka, kteří rostou ve spolehlivé beky, kteří dokážou týmu pomoct i bodově.

Na další zápasy a případné bodové přírůstky si ale Hanáci budou muset ještě nějaký čas počkat. Jednání o obnovení nejvyšší hokejové soutěže stále probíhají, vzhledem k momentální (nejen) politické situaci se však protáhnou, aktuálně je cílem dosáhnout alespoň možnosti společného tréninku. Některá mužstva se proto rozhodla trénovat venku, případně volila možnost trénovat na ledových plochách v zahraničí. Olomouc však šla trochu jinou cestou, hráči v současné době trénují s týmovým fyzioterapeutem online. „Osobně mi online forma moc nevyhovuje, ale je to lepší, než kdybych si tyto tréninky měl dělat sám,“ hodnotí tuto formu tréninku olomoucký rodák. „Už se těším na normální společné tréninky. A stejně asi jako každý se snažím něco dělat i sám, například jízdou na kole,“ dodal.

⇒ Obránce Jiří Ondrušek v zápase s Hradcem

Povolení tréninku na ledě uvítají snad všichni hokejisté, jistý problém by ale mohl nastat s následnou aklimatizací, přece jen třeba Hanáci odehráli poslední zápas před měsícem, bezprostředně poté nastoupili do karantény. „Začátek bude hodně náročný, ale všichni to budeme mít podobné a záleží na každém, jak se s tím popasuje,“ ví Ondrušek. „Věk asi nebude úplně rozhodovat,“ přemýšlel dál. „Ale už se všichni těšíme, až budeme moct trénovat. Momentálně je nehorší ta nejistota a žádné informace o budoucnosti.“

Fanoušci Olomouce v poslední době neměli moc důvodů k radosti, jedním z mála světlých bodů v této době pak byla nominace na turnaj Karjala Cup, v níž se objevil olomoucký odchovanec Jakub Galvas, který momentálně druhým rokem působí ve finské lize. „Finskou ligu moc nesleduji, ale samozřejmě o Kubovi vím a občas kouknu, jak se mu daří,“ prozradil zkušený obránce. „Jsem rád a přeju mu nominaci v reprezentaci. Je to talentovaný a pracovitý kluk a věřím, že o něm bude ještě slyšet.“