Mora hraje dvakrát za sebou doma, ve středu přivítá Hradec Králové

Miroslav Fantal
O L O M O U C – Hned dvakrát se v tomto týdnu představí olomoučtí hokejisté před vlastním publikem. V prvním, středečním, duelu narazí rozjetá olomoucká mašina na další celek se lvem ve znaku. Po Ústí nad Labem si to aktuálně druhá Mora rozdá o další body do tabulky s osmým Hradcem Králové. Zápas začíná v 18:00.
⇒ Libor Kašík

Hanáci v posledním ligovém utkání potvrdili roli druhého celku tabulky a ve šlágru kola zvítězili na ledě Ústeckých Lvů 4:1. Náskok olomouckého celku na třetí příčku se tak zvýšil na pět bodů.

„V první třetině se objevilo z ničeho nic pár šancí. Pro gólmana to bylo složité, kotouč se mohl odkudkoli odrazit protihráči přímo na hůl. Naštěstí se to povedlo v přesilové hře nám a vedli jsme. Bylo to klíčové, neboť v takových vyrovnaných zápasech vás vedení dostane do pohody,“ hodnotil duel na severu Čech gólman Libor Kašík, který nastoupil po desetidenní pauze.

„Poté jsme přidali další dvě branky, ovšem Ústí stále bojovalo, bylo to vyrovnané. My jsme věděli, že Ústí má mužstvo, které dokáže srovnat i zdánlivě ztracené zápasy. I proto jsme do poslední třetiny šli na sto procent,“ pokračoval odchovanec zlínského hokeje, který až do třiapadesáté minuty sobotního šlágru mohl pomýšlet na čisté konto.

Kohouti tak podruhé v sezóně dokázali přemoct severočeskou smečku lvů, čímž si upevnili druhou pozici za lídrem z Mladé Boleslavi. Na toho ztrácí hokejisté Olomouce pět bodů. „ Do konce sezóny nás čeká spousta zápasů, musíme v nich navázat na skvělé výsledky. Pět bodů na první místo je sice docela dost, ovšem není to nereálně. Nyní nás čeká Hradec Králové, se kterým musíme potvrdit venkovní výhru,“ přemýšlí Libor Kašík, který na Hané hostuje už druhou sezónu.

Zatímco Hanáci prožívají úspěšné časy, na východě Čech mají opačné pocity. Královští lvi Hradec Králové zůstávají za očekáváním, po dvaatřiceti odehraných kolech jim patří až osmá příčka. „Hradec má problémy, vůbec se mu nedaří. Trenéři a hráči jsou pod tlakem, protože chtějí bojovat o play-off. Bude to těžké utkání, protože Hradec i my budeme chtít vyhrát,“ naznačila olomoucká devětatřicítka důležitost středečního klání.

⇒ Královští lvi Hradec Králové

Východočechům se v poslední době výsledkově daří především na vlastním kluzišti, kde z posledních šesti duelů jen jedenkrát ztratili body. Venkovní utkání jsou už ale jiná kapitola. Poslední vítězství z cizího stadionu zažil výběr Martina Hostáka za začátku listopadu v Litoměřicích.

A právě celek ze severu Čech byl i sobotním soupeřem hradeckých hokejistů, kteří využili domácího prostředí a zvítězili 3:2.

Nejproduktivnějším hráčem Královských lvů je olomouckým fandům známý Petr Haluza, jenž v předešlých třech ročnících nosil dres s Kohoutem. Devětadvacetiletý odchovanec prostějovského hokeje nasbíral v průběhu letošní sezóny osmadvacet kanadských bodů (8. v bodování první ligy).

Dalším nebezpečným jménem pro olomoucké obránce může být Michal Mikeska, útočník se zkušenostmi z ruské ligy. Mezi třemi tyčemi pravidelně nastupuje jako jednička Jakub Čech, který si drží úspěšnost necelých 92 procent.

Zajímavosti střetnutí

⇒ Hradec Králové aktuálně okupuje osmou příčku tabulky, Olomouc je druhá

⇒ V obou vzájemných duelech byli úspěšnější Hanáci, doma zvítězili 4:2, na východě Čech 4:3 po prodloužení.

⇒ Hokejistům Hradce Králové se daří v domácím prostředí, na cizích kluzištích tak úspěšní nejsou

⇒ Nejproduktivnějším hráčem Královských lvů je exolomoucký Petr Haluza, který nasbíral 28 kanadských bodů

Stejně jako východočeský celek, tak i ten olomoucký hojně využívá svých domácích zápasů. Hanáci jsou dokonce s bilancí pouhých dvou proher na nájezdy nejúspěšnějším celkem doma. A právě z toho plyne otázka, zda nejsou hráči Kohoutů pod větším tlakem.

„Beru to tak, že nejsme kapela. Někdy se prohrát může. Samozřejmě do zápasů chodíme naplno. Kdybychom měli být pod tlakem, tak by nás to akorát svazovalo. Chceme vyhrávat a podávat nejlepší výkonu. A pokud tomu tak bude, tak vyhrajeme. Tento rok máme dobré mužstvo,“ odmítá jedna z brankářských opor Hanáků.

Zda se proti Královským lvům postaví do brankoviště ale ještě není zcela jisté. „Vůbec netuším, kdo bude ve středu chytat. S Hallym (Tomáš Halász) se poslední dobou připravujeme stejně. Trenér nám řekne, až sám uzná za vhodné,“ uvedl.

Zápas mezi HC Olomouc a Královskými lvy Hradec Králové bude mít úvodní buly ve středu od 18:00 na olomouckém zimním stadionu. Pro fanoušky východočeského týmu, kteří na Hanou nedorazí, bude připraven on-line textový přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Kašík – Bartoň, Ondrušek, Kotvan, Valenta, Janáček, Staněk, Nedbálek, Škůrek – Pekr, Řípa, Herman – Kucharczyk, Kucsera, Hampl – Kolouch, Diviš, Selingr – Rác, Švaňhal, Vodný. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.

Královští lvi Hradec Králové: Čech – Karlíček, Roupec, Vágner, Čáp, Vobořil, Hendrich – Budínský, Mikeska, Haluza – Švagrovský, Tvrdík, Moskal – Šagát, Brož, Říha. Trenér: Martin Hosták.