Mora poprvé v přípravě doma! Přijede účastník KHL, Dinamo Minsk

David Jahoda
O L O M O U C – Okamžik, který mrazí po zádech všechny olomoucké příznivce, je konečně tu! Mora se poprvé s přízviskem „extraligová“ představí se svým obměněným kádrem na vlastním ledě. Ve třetím zápase přípravy si nemohli Hanáci přát lepší domácí „otevíračku“, přijede totiž hvězdami nabité Dinamo Minsk, mužstvo z KHL. První domácí přípravné utkání odstartuje na olomouckém zimním stadionu ve čtvrtek od 17 hodin.

Olomoucká Mora je po úspěšné baráži opět v plném zápasovém tempu. Absolvovala už dva přípravné duely na ledech soupeřů. V prvním případě i přes mohutné dotahování podlehla Třebíči 3:4, v Třinci to už ale byla jiná písnička. Mora se v první části ujala vedení 2:0 z první třetiny, a i když už poté neskórovala, nakonec vyhrála, a to v poměru 2:1.

⇒ Útočník Pavel Patera

Po dvou zápasech by se mohlo zdát, že už si je na ledě vše opět při starém. Někteří se však v optimální formě ještě necítí.„Musím se přiznat, že jsem rád, že tu nejsem na zkoušku, protože kdyby mě měli takhle měsíc zkoušet, tak by mě odevšud vyhodili,“ směje se česká hokejová legenda Pavel Patera.

„Můžete na mě sami vidět, že nejsem úplně hokejová postava a při zátěži nejsem v té top formě,“ pokračuje s úsměvem. „Důležité ale bude načasovat to na 12. září, a já věřím, že se to povede,“ přeje si Patera.

Patera a spol. budou mít možnost k dalšímu zlepšování hned ve čtvrtek, kdy Kohouti poprvé v přípravě nastoupí před vlastním publikem. Atraktivnějšího soupeře pro divácké osazenstvo si Mora nemohla přát, přivítá totiž účastníka Kontinentální hokejové ligy, běloruský celek Dinamo Minsk. Samotní hráči si ale nad soupeřem hlavu příliš hlavu nelámou.

„Zatím nevíme, kdo z nás bude vlastně hrát, jednou dostane volno tenhle a příště zase tenhle. Bude to ale první zápas doma, na což se těším, každý raději hraje doma než venku,“ konstatuje olympijský vítěz k prvnímu domácímu střetnutí přípravy, na který se čeká vydatná divácká návštěva. „Zápas jsme mezi sebou zatím absolutně neřešili, myslím si, že to přijde až třeba ve čtvrtek ráno,“ odpovídá veterán na to, zda se už hokejisté Mory na zápas s Minskem těší.

Mužstvo z hlavního běloruského města nezažilo v loňském ročníku KHL povedou sezónu. V západní konferenci totiž Dinamo obsadilo poslední 14. pozici a v součtu celé ligy bylo třetím nejhorším celkem. V nadcházející sezóně však chce Minsk svůj neúspěch odčinit a rád by překonal své zatím nejlepší výkony, když v ligových ročnících 2010/11 a 2011/12 vypadl v osmifinále play-off.

Zajímavosti zápasu

⇒ Moru čeká první domácí přípravný zápas

⇒ Minsk porazil v přípravě Slovan Bratislava a Třinec

⇒ Největší hvězdou Dinama je Kanaďan Jonathan Cheechoo

⇒ Za Minsk hraje český obránce Lukáš Krajíček, trenérem je Slovák Lubomír Pokovič

Pomoci by k tomu mělo i několik posil. Tou nejvěhlasnější je kanadský útočník Jonathan Cheechoo, jenž do Minsku přišel z Medveščaku Záhřeb. Cheecoo nastupoval dříve v NHL za týmy San Jose a Ottawa Senators, v sezóně 2005/06 se nyní čtyřiatřicetiletý forvard stal dokonce nejlepším střelcem soutěže, vstřelil 56 gólů.

Z chorvatského celku se k Dinamu připojili rovněž další Kaďané Matt Ellison, Paul Szczechura, Charles Linglet, Američan Ryan Vesce a Slovák Ivan Švarný. Devítku hráčů pak Minsk přibral na zkoušku. Po sezóně si navíc v Minsku pojistili služby běloruské legendy Alexeje Kaljužného, reprezentanta Alexandra Kitarova nebo českého zadáka Lukáše Krajíčka.

Z klubu se naopak stěhoval brankář Kevin Lalande, který byť Kanaďan, tak na jaře reprezentoval Bělorusko na domácím mistrovství světa. Mužstvo opustil například i Andrej Stas, Slovák Tomáš Surový a v neposlední řadě také český útočník Zbyněk Irgl. Kromě již zmiňovaných hráčů z odstavce výše, by pro olomoucké fanoušky mohl být lákadlem dlouholetá brankářská opora Norska, Lars Haugen. Trenérem Dinama Minsk je Slovák Lubomír Pokovič.

Minsk zatím v přípravě odehrál utkání proti Slovanu Bratislava a Ocelářům z Třince. Prvního jmenovaného soka ve své moderní hale přejel 6:0. Po přesunu do České republiky se v zápase s Třineckými sice dostal do vedení o dvě branky, nakonec si však hráči Dinama museli vybojovat výhru až po nájezdech. Nyní se běloruský celek postaví Olomouci!

⇒ HK Dinamo Minsk

Pavel Patera odehrál na východě tři sezóny. I když to bylo ještě v tehdejší ruské Superlize, sám ví, že běloruský hokej se od toho ruského příliš neliší.„Myslím, že budou hrát klasický ruský hokej, ale to si můžu jenom myslet. Rusové to hrají tak, že zbytečně neztrácejí kotouče, nenastřelují, raději vrátí puk zpátky. Snaží se soupeři kotouč vůbec nepůjčit. Podle mě bude podobně hrát i Minsk,“ předpokládá největší letní posila Mory.

První domácí utkání pro olomouckou Moru startuje na zimním stadionu v Olomouci ve čtvrtek od 17 hodin. Vstupenku na utkání zakoupíte za cenu 50 Kč, pokud však máte permanentku, půjdete na utkání ZDARMA. Můžete využít i on-line prodeje, více informací zde. Pro ty, kteří by náhodou na tento atraktivní zápas nemohli dorazit, bude připraven textový on-line přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Houdek, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Bartoň (C), Staněk, Dresler, Hraško – Kucharczyk, Herman, Zuzin – Jergl, Patera, Laš – Pekr, Knotek, Řípa – Buc, Machač, Švaňhal. Trenér: Petr Fiala.

HK Dinamo Minsk: Milčakov – Nogačjov, Lisovec, Krajíček, Bailen, Švarný, Černook, Badun – Linglet, Šinkevič, Ellison, Kulakov, Drozd, Vesce, Cheechoo (C), Meleško, Szczechura, Pavlovič, Jelisejenko, Kitarov, Gavrus. Trenér: Lubomír Pokovič.