Mora posiluje! Z Brna přijdou Burian a Falter, přichází také Protasenja. Zeman prodloužil

David Jahoda
O L O M O U C – Přípravy na nadcházející ročník už horlivě probíhají. Před několika dny byla na oficiálním webu zveřejněna jména hráčů, se kterými se může počítat i pro další sezonu. Nyní odtajňujeme nové posily! Z brněnské Komety přichází útočník Vilém Burian a brankář Martin Falter. Novou posilou je také Bělorus s českými kořeny Anatolij Protasenja, na Hané pak prodloužil smlouvu útočník Adam Zeman.

Vilém Burian, útočník, 27 let

Útočník Vilém Burian je odchovancem třebíčského hokeje. V mládežnických kategoriích si však vyzkoušel také působení v pražské Spartě nebo jihlavské Dukle. Českou extraligu poprvé okusil v sezóně 2009/10, kdy v jednom zápase oblékl dres Kladna. V následujících dvou ročnících jako hráč Třebíče vypomáhal ještě tehdy extraligovým Českým Budějovicím. V sezoně 2012/13 se poprvé objevil v dresu Komety Brno, tehdy ještě jako kmenový hráč prvoligové Třebíče, od další sezony ale svou budoucnost spojil podpisem smlouvy právě s Brnem. V něm působil následující tři ročníky. V sezóně 2015/16 odehrál Burian všech 52 zápasů základní části, v nich si připsal 15 bodů (8+7), ve dvou zápasech play-off nebodoval.

Martin Falter, brankář, 32 let

Zkušený dvaatřicetiletý brankář má za sebou nespočet angažmá. Falter je odchovancem Vítkovic, v jejichž dresu se také poprvé ukázal v české nejvyšší soutěži, a to v sezoně 2001/02. Následovala také zahraniční angažmá. Téměř sedm sezon strávil na Slovensku, kde chytal za Košice, ale především za Liptovský Mikuláš. V ročníku 2009/10 krátce okusil také KHL za Nižnij Novgorod. Posléze působil Falter na Kladně či ve Spartě, v posledních čtyřech sezónách však nastupoval za brněnskou Kometu, kde kryl záda buďto Jiřímu Trvajovi, nebo poté Marku Čiliakovi. V mnoha zápasech pomáhal také Třebíči, která s Brňany úzce spolupracuje.

Anatolij Protasenja, útočník, 26 let

Třetí posilou je Bělorus s českým občanstvím Anatolij Protasenja. Šestadvacetiletý hokejista je sice rodákem z hlavního města Běloruska Minsku, jeho mateřským celkem je však Dukla Jihlava. Robustní útočník, který měří 198 centimetrů a váží 104 kilogramů, působil v Česku do sezóny 2010/11, následně se však na dalších pět let, až na jednu malou výjimku, vydal do své rodné vlasti. Postupně oblékl dres týmů HK Gomel, Dinamo Minsk (KHL), Metallurg Žlobin, Něman Grodno a Junosť Minsk. Sezónu 2015/16 načal v bratislavském Slovanu, kde uspěl na zkoušce. Za slovenský klub však odehrál pouhých šest duelů a vrátil se zpět do Běloruska. Ročník dohrál v týmu Junosť Minsk, kde si během 26 utkání připsal 28 bodů (14+14). V české extralize ještě Protasenja nehrál.

FOTO: Jan Čech (hokejkv.cz), Michal Eger (hc-kometa.cz), slovanpositive.com