Na Hanou míří Kladno i s rekordmanem Jágrem

Daniel Fekets
O L O M O U C - Olomoučtí hokejisté se v rámci 35. kola Tipsport extraligy střetnou s kladenskými Rytíři. Svěřenci Jana Tomajka a Borise Žabky by rádi zastavili třízápasovou sérii nezdarů. Úvodní buly duelu padne v pátek 6. ledna v 18:00. Vstupenky si můžete obstarat online v síti Ticketportal.

Poprvé v roce 2023 kohouti zamířili do Liberce, kde inkasovali šest branek. „Nezačali jsme špatně, i když jsme brzy dostali gól. Poté jsme vyrovnali, ale bohužel jsme dostali další branku. Šance jsme si vytvářeli na začátku druhé třetiny, rozhodující branka byla asi ta třetí domácí. Pak už to nebylo ono. Nedá se nic dělat, holt každý zápas není posvícení,“ zhodnotil duel hlavní trenér Jan Tomajko.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Olomouc poprvé v sezóně prohrála tři zápasy v řadě. To ale nyní hází za hlavu a už se chce soustředit na nadcházející souboj s Kladnem. „Zápasy jdou rychle za sebou, není čas o tom přemýšlet. Ukážeme si věci, které jsme pokazili, abychom se jich příště vyvarovali. V pátek máme další zápas, takže musíme potrénovat a na Liberec zapomenout,“ burcuje útočník Jakub Orsava.

Hanáci hostili Kladno v rámci 9. kola. Středočechy tehdy díky trefám Lukáše Klimka, Jana Káni a Jakuba Orsavy porazili 3:0. Druhý vzájemný souboj dopadl lépe pro Rytíře, kteří na domácím kluzišti uspěli 5:2.

To nejdůležitější o soupeři

Kladenští Rytíři začali sezónu poměrně dobře, poněvadž bodovali v pěti úvodních zápasech za sebou, ale pak přišel výsledkový i tabulkový propad. Mezi 29. září a 18. listopadem uhráli kladenští hokejisté jen deset bodů z pětačtyřiceti možných a propadli se na poslední místo v tabulce. Od poloviny prosince se ale Kladno začalo zvedat.

Nejprve padlo po prodloužení s Kometou a následně 3:6 s Hradcem Králové, avšak poté přišly výhry za tři body v Litvínově, s Třincem a v Mladé Boleslavi. Naposledy Středočeši hostili Plzeň, proti které nastoupili se slavnými dresy s paní Poldi namísto tradičního znaku. Kladno sice dotáhlo tříbrankovou ztrátu, nicméně nakonec se radovala Škoda, která vstřelila v 56. minutě rozdílový gól. Svou první branku po padesátých narozeninách zaznamenal legendární Jaromír Jágr, kterému patří rekord nejstaršího střelce české nejvyšší soutěže.

Jágr nastoupil jen do sedmi zápasů, avšak zapsal hned šest kanadských bodů za jednu branku a pět asistencí. Nejproduktivnějším hráčem Rytířů je Tomáš Plekanec, jenž svému mužstvu přispívá především asistencemi, kterých má hned jednadvacet. Nejlepším střelcem Kladna je Adam Kubík a v průměru nejvíce času na ledě tráví Jake Dotchin, který je zároveň nejčastěji bodujícím obráncem týmu.

Mezi třemi tyčemi častěji nastupuje Landon Bow, který však příliš nepotvrzuje svou formu z minulého ročníku. V procentuální úspěšnosti zákroků se více daří Adamu Brízgalovi. Třetí brankář Kladna David Stahl zatím na svou šanci čeká.

Soupiska Rytíři Kladno

Brankáři: Landon Bow, Adam Brízgala, David Stahl.

Obránci: Jakub Babka, Oskars Cibulskis, Jake Dotchin, Martin Kehar, Ondřej Slováček, Kristaps Sotnieks, Jiří Ticháček, Václav Veber.

Útočníci: Matěj Beran, Ondřej Bláha, Adam Brodecki, Matyáš Filip, Miroslav Indrák, Jaromír Jágr, Jakub Klepiš, Adam Kubík, Antonín Melka, Albert Michnáč, Tomáš Plekanec, Martin Procházka, Jaromír Pytlík, Ladislav Zikmund, Ondřej Procházka, Patrik Machač, Vítězslav Brož.

Hlavní trenér: Otakar Vejvoda
Hala (kapacita): ČEZ STADION KLADNO (5 200)
Poslední utkání: Prohra 3:4 s Plzní

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Olomouc – Rytíři Kladno

umístění v tabulce
85:77 – 54 bodů
skóre a body
76:114 – 38 bodů
Jan Káňa 25 b (10+15)
nejproduktivnější hráč