Na Hanou zamíří starý známý! Kohouti se poměří s trenčínskou Duklou

Johan Čáp
O L O M O U C – 5:0 a 4:0. Takové byly výsledky loňských přípravných utkání Olomouce s trenčínskou Duklou. Kohouti se tehdy na přelomu srpna a září dvojzápasem vyburcovali na start extraligové sezóny. Tentokrát však západoslovenský tým přijede na Hanou za jiné situace. Dukla doznala po loňské neúspěšné sezóně zásadní přestavbu jak po trenérské, tak i po hráčské stránce. Kohouti navíc do třetího domácího zápasu v tomto přípravném období vstoupí s vědomím, že dvakrát v řadě nevyhráli. Dopřeje si olomoucké publikum vítěznou tečku před delším hokejovým půstem? Očekáváné utkání s mnoha otazníky startuje ve čtvrtek v 17:00!

Olomoučtí hokejisté ve třetím týdnu přípravy na ledě odehráli i celkově třetí přípravné utkání před nadcházejícím extraligovým ročníkem. Poměření sil se zlínskými Berany však ani podruhé v řadě nepřineslo Kohoutům vytoužené vítězství, s týmem generálního manažera Martina Hostáka prohráli 1:2. „Prohra samozřejmě trochu mrzí, ale zároveň je nutné dodat, že stále je to ještě příprava. Během sezóny by to zabolelo více,“ klidní horké hlavy útočník Dávid Buc. „Nedělejme si z toho těžkou hlavu. Musíme najít v našem výkonu špatné věci a do dalšího zápasu se z nich poučit,“ vybízí k pozitivnímu myšlení.

Olomoucký tým sice ještě dokázal zareagovat na zlínskou trefu zásluhou Sundhera, podruhé se už však svěřenci kouče Venery nevzedmuli k odporu. „Za protivníkem jsme prakticky v žádné herní činnosti nezaostávali,“ hodnotil Buc úterní rozložení sil. „Utkání se spíš rozhodlo v okamžiku, kdy soupeř využil naše chyby, což se naopak nám nedařilo,“ smutnil autor gólové nahrávky na jedinou olomouckou trefu. „Trenéři nám vytýkali malou produktivitu, jinak to prý až tak špatné nebylo,“ prozradil.

Další pokus, navíc na domácím ledě, o ustálení herní formy a prolomení minisérie proher přijde na řadu ve čtvrtek. Do plecharény zamíří stejně jako v předchozích dvou přípravných obdobích Dukla Trenčín, kterou Dávid Buc zná možná nejlépe z aktuálního kádru. Nejenže v ní před necelými třemi lety chvíli působil, loňskou sezónu si však proti ní ve slovenské extralize i zahrál. „Letošní a loňský Trenčín se nedá vůbec porovnávat, jedou podle nové koncepce, vyměnili prakticky tři čtvrtiny kádru,“ komentuje slovenský forvard změny v zákulisí čtvrtečního soupeře.

⇒ Útočník Dávid Buc

„Vůbec neumím odhadnout, jak na tom jsou momentálně s formou,“ raději nehádá šance Olomouce. Buc si v sezóně 2013/14 stříhl za trenčínské „vojáky“ 12 zápasů, v nichž si připsal čtyři branky a stejný počet asistencí. „Na mé tehdejší angažmá vzpomínám rád. Do Karlových Varů tehdy přišla nabídka na trejd, chtěl jsem si vyzkoušet něco nového, takže jsem na ni kývl,“ odhaluje 30letý hokejista zákulisí přestupů z Energie.

„V Dukle jsem si sednul se spoluhráči v kabině, celkem se mi i dařilo,“ vzpomíná. Jak už ale zmiňoval Buc, klub po loňské barážové zkušenosti sáhl k velkým změnám. „Jsou tam opravdu šikovní hokejisté, rozhodně budeme muset jít v zápase až na doraz,“ burcuje hráč, který je v Moře oficiálně stále ještě jen na zkoušce. „V Olomouci jsem byl vždy spokojený, i teď se mi tady hraje dobře. Stejně jako v minulosti se mi celkem daří, je tu navíc pohoda v kabině,“ prozradilo levé křídlo své pocity. „Má budoucnost v klubu? Zatím je to otevřené,“ dodal Buc na závěr.

Z KABINY SOUPEŘE: Velký restart a mnoho zvučných posil

Dukla Trenčín zažila zřejmě jednu z nejtěžších sezón v její historii. Trojnásobný mistr slovenské ligy celkem čtyřikrát vyměnil hlavního trenéra, potácel se zraněními. Deváté, tedy předposlední místo ve slovenské Tipsport lize tak nebylo až takovým překvapením. Mančaft však zažil ještě větší a smutnější ránu, když se v lednu musel popasovat s náhlým úmrtím hlavního trenéra Jána Kobezdy. Zdravotně i psychicky zdecimované mužstvo však nakonec díky poslednímu vítěznému utkání zvládlo baráž o možnost účasti v dalším ročníku nejvyšší soutěže a zachránilo „značku Dukla“ před tragédií.

Po takto zpackaném ročníku logicky musely přijít změny. Július Pénzeš, který měl hlavní podíl na trenčínské záchraně, se z pozice hlavního kouče přesunul do židle generálního manažera. Na jeho místo přišel Peter Oremus, v Česku známý třeba díky svému trenérskému angažmá ve Vítkovicích nebo Karlových Varech.

V hráčské kabině však přibývala ještě mnohem zvučnější jména, jedním z prvních ohlášených byl Branko Radivojevič, v loňské sezóně kapitán libereckých Bílých tygrů. Po pauze se taktéž vrátil exkapitán Dukly Radek Dlouhý, muž, který mimochodem v ročníku 2014/15 hrál v dresu Olomouce, a do Trenčína si to také namířil exhradecký útočník Peter Frühauf. Jako brankářská jednička pak přišel Michal Valent, člen all-star týmu slovenské ligy za rok 2016, pro tuzemské fajnšmekry možná známější svým dlouhým působením v mladoboleslavském Bruslařském klubu.

Dvě tváře, které mohou na stadiony přilákat davy, jsou však jiní hokejisté. Oba dva jsou vicemistři světa. Tomáš Starosta se sice jako jeho kolega nepodíval do NHL, v roce 2012 byl ale jednou z tváři slovenské reprezentace při jejím tažení, které skončilo až v helsinském finále těsně pod vrcholem. Marcel Hossa, bratr přece jen protřelejšího bratra Mariana, má sice taktéž medaili ze stejného mistrovství světa, pětatřicetiletý útočník už ovšem zažil atmosféru v newyorské Madison Square Garden jako hráč místních Rangers. Oba dva před sezónou avizovali, že zůstávají na západě Slovenska i pro letošek.

V letní přípravě je soupeř Olomouce o trochu pozadu, prozatím totiž stačil sehrát jen jeden přípravný zápas. V úterý si na domácí půdě poradil se zástupcem české WSM ligy, když Havířov udolal 6:5 po prodloužení.

⇒ HK Dukla Trenčín

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Peter Oremus
Hala (kapacita): Zimní stadión Pavla Demitry (6150)
Poslední utkání: Výhra nad Havířovem 6:5 po prodloužení

SOUPISKA Trenčína