Na hanáckou půdu přijede Třinec. Zdolá Mora mistra i počtvrté v sezóně?

Petr Martínek
O L O M O U C - Úterní výhra nad Spartou byla pro kohouty odrazovým můstkem od předchozích nezdarů. Stále je však potřeba bojovat a bodovat, tento úkol přijede Hanákům znesnadnit Třinec vedený bývalým koučem Olomouce Zdeňkem Motákem. Ve třech předchozích případech letošní sezóny Mora Oceláře porazila, v pátek 3. března od 18:00 si tak může proti slezskému celku zajistit stoprocentní bilanci. Vstupenky si můžete obstarat online v síti Ticketportal.

V úterý Hanáci vyhráli na ledě Sparty 2:1 po nájezdech v opět velice oslabené sestavě. Čtvrtý útok byl sestaven čistě z olomoucké juniorky. „Už minule jsme měli problémy se sestavou, před tímto duelem nám opět další hráči vypadli. Cílem bylo dobře bránit, hrát kvalitně v defenzívě, což se za mě povedlo. Podali jsme dobrý výkon, využili přesilovku, nepouštěli Spartu do přečíslení a druhý bod je bonus navíc,“ zhodnotil hlavní trenér Jan Tomajko zápas i aktuální stav marodky.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Jediným střelcem kohoutů v pětašedesáti minutách byl Dalibor Řezníček, Olomouc tedy vstřelila branku po 131 minutách. „Je to vzpruha, protože předchozí zápasy jsme nedali ani gól. Musím kluky pochválit, neboť střídačka utkáním žila,“ doplnil kouč.

To nejdůležitější o soupeři

Jaká bude éra po Václavu Varaďovi? Tuto otázku si pokládali nejen v Třinci. Oceláři už před sezónou neprožívali vydařené zápasy v Lize mistrů a ani start nejvyšší soutěže nebyl ideální. Až teprve v pátém kole přišla první výhra za tři body z ledu brněnské Komety. Slezané se museli následně rozloučit s Ligou mistrů už po základní skupině, nicméně v domácí soutěži začali nabírat formu a stoupat tabulkou. V říjnu nenalezli přemožitele čtyři zápasy po sobě, pak nastal menší útlum, avšak poté přišly další čtyři úspěchy v řadě. Tuto šňůru odstartoval Třinec nejvyšší výhrou v sezóně, 8:0 nad Kladnem.

Další rozlet celku ze Slezska zastavila Olomouc, která na jeho ledě uspěla 3:2. Na počátku prosince na Hané z toho byly další tři body pro Moru po výsledku v poměru 4:2. Už před Vánoci se ale ukazoval ten Třinec, jaký fanoušci hokeje znají z minulých ročníků. Svěřenci Zdeňka Motáka atakovali místa zajišťující přímý postup do čtvrtfinále. Z deseti utkání získali Třinečtí 25 bodů, toto období bylo završeno zápasem pod širým nebem v Bratislavě proti Kometě. Od tohoto momentu se však Slezanům přestalo dařit. Vše to začalo domácí porážkou od Olomouce, přičemž ani další čtyři duely nebyly úspěšné. Momentálně Oceláři přenechali pozici pro čtvrtfinále Hradci a už nyní je jisté, že aktuálně čtyřnásobní mistři Tipsport extraligy si zahrají poprvé od roku 2016 předkolo play-off.

V lednu sice Oceláři vyřídili střídavé starty ze Zlína Danielu Gazdovi, až do dnešního dne ovšem za Třinec nenastoupil. V závěru přestupového období provedl další soupeř kohoutů výměnu s Plzní. Na západ Čech zamířil obránce Jan Jaroměřský, do Třince dorazil taktéž zadák Lukáš Kaňák. Téhož dne byl dotažen příchod kanadského beka Adama Smithe, jenž se může pyšnit zkušenostmi z NHL. Kanadské bodování již tradičně táhne Martin Růžička, který dosud zaznamenal padesát bodů ve stejném počtu zápasů a je i lídrem bodování v rámci celé soutěže. Za ním se drží Slovák Marko Daňo, který je s 27 góly nejlepším střelcem Třince i celé TELH. Po vleklém zranění se do sestavy Ocelářů poprvé od loňského finále se Spartou vrátil kapitán Petr Vrána, zatím odehrál tři zápasy.

Soupiska HC Oceláři Třinec

Brankáři: Lukáš Daneček, Ondřej Kacetl, Marek Mazanec.

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Štěpán Havránek, Lukáš Kaňák, Jakub Jeřábek, Martin Marinčin, Vladimír Roth, Adam Smith, Karlis Čukste, Jan Zahradníček.

Útočníci: Samuel Buček, Aron Chmielewski, Marko Daňo, Jakub Doktor, Vladimír Dravecký, Patrik Hrehorčák, Erik Hrňa, Libor Hudáček, Daniel Kurovský, Tomáš Marcinko, Andrej Nestrašil, Miloš Roman, Martin Růžička, Vladimír Svačina, Daniel Voženílek, Petr Vrána, Oskar Haas, Michal Ramik.

Hlavní trenér: Zdeněk Moták
Hala (kapacita): WERK ARENA (5400)
Poslední utkání: Prohra 2:4 na Spartě

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Olomouc – HC Oceláři Třinec

umístění v tabulce
120:131 – 71 bodů
skóre a body
142:118 – 77 bodů
Jan Káňa 32 b (12+20)
nejproduktivnější hráč