Olomoučtí hokejisté před extraligovou sezónou 2014/15 vyjedou poprvé na led. V pondělí 21. července od 9 hodin by se měla po ledové ploše kohoutí „plecharény“ prohánět početná skupinka čítající bez mála pětatřicet hráčů. Kromě pěti posil, včetně útočníka Dávida Buce, které už byly v Olomouci při letním suchém drilu, se v pondělí obleče do výstroje další pětice nových hráčů.

Kromě Jakuba Mataie, o jehož příchodu jsme vás už informovali, se ke kádru Mory připojí také útočníci Marek Laš s Patrikem Machačem a obránci Jan Dresler a Peter Hraško. První jmenovaný přichází na hostování, zbývající trojice se o své angažmá na Hané teprve popere. Pojďme si celou čtveřici důkladně představit.

Marek Laš (útočník, hostování)

Sedmadvacetiletý dlouhán je odchovancem Horácké Slavie Třebíč, kde také strávil většinu své dosavadní hokejové kariéry. Seniorský hokej si za svůj mateřský klub vyzkoušel už v ročníku 2004/05, na stálo se však do kádru Třebíče dostal až v následující sezóně. V ročníku 2006/07 si odbyl premiéru v nejvyšší soutěži, a to za Plzeň, která jej následně také angažovala a o rok později mu dala okusit extraligu hned ve 44 utkáních. Po své premiérové sezóně 2007/08 byl dokonce nominován na nováčka extraligy.

⇒ Útočník Marek Laš

V plzeňském dresu vydržel do sezóny 2009/10, avšak už tuto sezónu odehrál téměř celou za Třebíč, kam byl poslán na hostování. V sezóně 2011/12 si Laše vytáhl na pomoc do bojů o záchranu Litvínov, ukázal se také v Ústí nad Labem. Další sezónu hrál právě v barvách Ústí nad Labem, nezanedbatelnou část ročníku ale sehrál zase v Horácké Slavii. V loňském ročníku odehrál za Třebíč 188 cm meřící Marek Laš všech 52 kol a byl s 36 body (16+20) nejproduktivnějším hráčem svého celku. V play-out extraligy pak znovu vypomáhal Litvínovu. V nejvyšší soutěži má Laš odehráno přesně 120 zápasů.

Marek Laš přichází do Olomouce na hostování, kam jej uvolnil jeho kmenový celek SK Horácká Slavia Třebíč. Profil Marka Laše se statistikami naleznete zde.

Patrik Machač (útočník, zkouška)

Rodák z Hýskova, který leží nedaleko města Beroun, je stále velice mladým hokejistou, avšak se řadou zkušeností. Machač je odchovancem Kladna, kde také do sezóny 2010/11 nastupoval. V ročníku 2011/12 se ale rozhodl svou kariéru rozvíjet za mořem. Hrál Ontario Hockey League za Brampton Battalion a dařilo se mu velice dobře. V první sezóně během 61 zápasů nasbíral 32 bodů, o rok později dokonce 40.

⇒ Útočník Patrik Machač

Před uplynulou sezónou se ale rozhodl pro návrat do své rodné vlasti, a to na již osvědčené a známé místo, do Kladna. Tam odehrál 20 zápasů za juniorku (31 bodů) a 34 zápasů (2 body) za seniorské mužstvo Rytířů. K těm pak přidal i zápasy play-out a neúspěšné baráže. Machač se loni objevil také ve dvou zápasech v barvách Berouna. Účastnil se rovněž juniorského mistrovství světa ve švédském Malmö, kde ve třech duelech nezaznamenal žádný bod, měl však nejvyšší procentuální úspěšnost na vhazování ze všech hráčů na turnaji (73,08 %).

Nyní se útočník Patrik Machač popere o smlouvu v mužstvu, které postoupilo do extraligy na úkor jeho bývalého celku Kladna. Jeho profil se statistikami naleznete zde.

Jan Dresler (obránce, zkouška)

Zkušený jednatřicetiletý zadák platí za tvrdého a zejména defenzivně laděného beka. Rodák z Ostravy si vyzkoušel nejvyšší českou soutěž už v sezóně 2001/02, a to v dresu Vítkovic. Ve vítkovickém dresu vydržel až do sezóny 2006/07, je však nutno poznamenat, že v těchto letech pendloval mezi Vítkovicemi a družstvy z nižších lig. Například Ostrava nebo Havířov.

⇒ Obránce Jan Dresler

V sezóně 2007/08 přestoupil do Plzně. Během plzeňského působení se v rámci hostování či střídavých startů podíval také do Berouna, Chomutova nebo Znojma. V sezóně 2011/12 odehrál Dresler polovinu ročníku za Plzeň, následně ale zamířil do pražské Slavie, která si jej ponechala i pro následující ročník. Před loňskou sezónou zamířil do Karlových Varů, za které odehrál v základní části celkem 30 utkání, připsal si čtyři body (1+3) a 58 trestných minut. Tato čísla zřejmě dostatečně svědčí o herním stylu Jana Dreslera. V základní části pomohl v jedenácti zápasech Berounu, v tu dobu ještě prvoligovému mužstvu. Za karlovarskou Energii odehrál i kompletní skupinu play-out. V extralize odehrál 183 cm vysoký a 102 těžký zadák celkem 466 zápasů.

Na Hané se Jan Dresler bude chtít přes silnou konkurenci obránců v rámci zkouškového období prosadit do extraligového kádru. Dreslerův profil se statistikami naleznete zde.

Peter Hraško (obránce, zkouška)

Malý ale šikovný, i tak bychom možná ve zkratce mohli definovat slovenského obránce Petera Hraška, který přichází do týmu Kohoutů na zkoušku. Hraško je dlouholetým spoluhráčem a také velkým kamarádem jmenovce Zuzina, který je jednou z posil Mory před sezónou 2013/14. Hraškova kariéra má doposud téměř stejnou dráhu jako ta Zuzinova. Rodák z Detvy hrál od svých mladých let ve Zvolenu. Poctivou a trpělivou prací do nejvyšší slovenské soutěže nahlédl poprvé v ročníku 2009/10, v této sezóně hrál také za slovenskou reprezentaci do 20 let na mistrovství světa.
⇒ Obránce Peter Hraško

Hraško patřil mezi elitné beky týmu HKM Zvolen. V mistrovské sezóně 2012/13 zaznamenal v základní části 24 bodů (4+20), což je jeho dosavadní osobní maximum. V uplynulé sezóně byl Hraško nejproduktivnějším zadákem svého týmu (22 bodů – 8+14), v produktivitě obránců celé ligy mu patřila devátí pozice. Nenechte se zmást Hraškovou výškou (176 cm). I když není tento teprve dvaadvacetiletý obránce příliš vysoký, když přijde na věc, umí pořádně přitvrdit. Mluví o tom počty trestných minut za poslední tři sezóny – 53, 85, 42. Dobré výkony vynesly Hraška v loňské sezóně i do reprezentace, za níž odehrál dva přípravné duely.

Peter Hraško doposud neokusil jiné angažmá než ve své rodné zemi. Nyní jde na zkoušku do Olomouce s motivací zahrát si nejvyšší českou soutěž. Jeho profil se statistikami naleznete zde.

FOTO (zdroj): www.hstrebic.cz, www.rytirikladno.cz, www.hokejkv.cz, www.feminity.zoznam.sk