Na ledě mistra! Dokáže Mora uštědřit Třinci druhou prohru v řadě?

Petr Luzar

T Ř I N E C – Souboj proti aktuálně prvnímu týmu. Přesně to čeká v rámci 27. kola Tipsport Extraligy ledního hokeje hráče Olomouce, kteří se poprvé v letošní základní části představí na slezském kluzišti. Třinec v minulém kole proti poslednímu Zlínu zaváhal, a bral pouze bod. Mora tak má šanci zařídit současnému mistrovi druhou porážku v řadě. To by se svěřencům Václava Varadi stalo poprvé v sezoně. Duel můžete sledovat v neděli od 15:30 na ČT sport.

Posledních šest zápasů střídají kohouti pravidelně výhry s prohrami. V posledním duelu proti Vítkovicím hanácký celek padl, takže podle aktuálního trendu by mělo následovat vítězství. Boj o body to ale bude opravdu urputný. V cestě totiž stojí aktuální extraligový lídr z Třince. „Hrajeme proti prvnímu týmu tabulky, takže to bude určitě těžké utkání. Budeme se snažit něco urvat,“ řekl kouč Olomouckých Jan Tomajko.

⇒ Trenér Jan Tomajko

Mančaft ze Slezska jde do boje po zápasu, jehož výsledkem byla překvapena většina hokejové veřejnosti. Utkání prvního s posledním dopadlo lépe pro hráče Zlína, kteří porazili Oceláře 2:1 v prodloužení. Že by ale z toho mohli Hanáci v neděli těžit, to si Tomajko nemyslí. „Třinec do toho zápasu nastoupí s tím, že minulý duel prohrál, a koncentrace z jejich strany bude velká. Nemyslím si, že prohra Třince ve Zlíně pro nás bude výhoda.“

Co se týče defenzivních řad Olomouce, má trenér pro fanoušky optimistickou zprávu. Již brzy by se mohla do sestavy vrátit hned tři jména. „Tomáš Černý s Honzou Švrčkem se pomalu zapojují do tréninku, v blízké době by se mohli vrátit do sestavy. Zároveň doufáme, že se brzy uzdraví také Adam Rutar, který je dlouhodobě nemocný.“

To nejdůležitější o soupeři

Celek zpod Javorového potvrzuje předsezonní prognózy, a těsně před polovinou základní částí vévodí tabulce s 59 body. Na druhý Hradec Králové má náskok osmi bodů. Za pětadvacet utkání letošní základní časti padl Třinec pouze v šesti případech. Více gólů (79) než trojnásobný extraligový mistr doposud nastřílely jen tři mančafty. Jmenovitě se jedná o Plzeň (83), Spartu (82) a Hradec (80).

Není to ale pouze útočná síla, díky které jsou Třinečtí obávaným soupeřem. Ještě lépe si totiž vedou v otázce defenzivy. Nikdo totiž nedostal méně gólů (45). Za efektivitou stojí zodpovědná obrana a brankář Marek Mazanec, který je momentálně mezi gólmany první ve všech předních statistikách. Jeho úspěšnost zákroků, kterou vyšponoval až na 93,58%, budí u soupeřů oprávněný respekt. Mazanec přišel do Třince v květnu po dvou sezonách v Hradci. Svými sebejistými výkony tak dodal třineckému brankovišti patřičnou stabilitu, která jim vloni chyběla.

Stejně jako v minulých letech, i letos patří k předním tahounům Třince Martin Růžička. Pětatřicetiletý křídelník vede klubové bodování o parník. Konkrétně o devět bodů před druhým Andrejem Nestrašilem (18). Růžičkových 27 bodů (12+15) v pětadvaceti střetnutích celkově stačí na 4. příčku ligové produktivity.

Oceláři slaví úspěch také na poli přesilových her a oslabení. Když se totiž Petr Vrána a spol. dostanou do početní výhody, nevěstí to pro soupeře nic dobrého. Třinečtí hráči totiž doposud proměnili 29,41% přesilovek. Pro představu, druhá Plzeň má úspěšnost proměňování početních výhod 23,97%. Co se oslabení týče, tak v něm si Třinec také nevede vůbec špatně. Jejich 84,88% ubráněných přesilovek soupeře je třetí nejlepší výkon v lize. Lépe už jsou v tomto ohledu na tom jen Pardubice (85,42%) a Plzeň (87,5%). První vzájemný zápas dopadl těsně. Třinec tehdy na olomouckém ledě vyhrál 1:2

Hlavní trenér: Václav Varaďa
Hala (kapacita): WERK ARENA (5 400 diváků)
Poslední utkání: Prohra 2:1pp se Zlínem