Naposledy v základní části nastoupí Olomouc proti Kometě

Kristýna Nováková
Kohouti se proti Kometě pokusí navázat na první zápas letošního roku v Litvínově, odkud si odvezli tři body za výhru 1:4. S brněnskou Kometou se Olomouc letos utkala již třikrát a dvakrát odcházel šťastnější soupeř z jihu Moravy, ačkoli oba zápasy v plecharéně se rozhodovaly až v prodloužení, respektive na samostatné nájezdy. Předehrávka 42. kola extraligy začne v úterý od 18 hodin v brněnské DRFG aréně.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Petr Strapáč

Kohouti do utkání proti Spartě vstupovali jako mírný favorit, ovšem tahle role jim evidentně příliš nesedla. Přestože svého soupeře přestříleli jasným poměrem 37:19, na výsledkové tabulky po konci zápasu svítil stav 0:3. „Bohužel jsme špatně vstoupili do toho zápasu a první třetinu jsme prohráli 2:0. Prohrávali jsme osobní souboje, nehráli jsme moc na puku. Sparta z toho vytěžila dva góly a v konečném důsledku jí to stačilo na to, aby odvezla dva body,“ vyjmenovával příčiny nezdaru útočník Petr Strapáč.

V předchozích dvou domácích zápasech proti Kometě a Vítkovicím Kohouti také museli dotahovat dvoubrankové manko, tentokrát se jim to však nepodařilo. „Je to škoda. Měli jsme celkem hodně přesilovek a snad poprvé v sezóně jsme nebyli ani jednou vyloučení. Ale ty přesilovky se nám nepovedlo sehrát tak, jak bychom si představovali,“ pokračoval centr druhé útočné lajny Olomouce. „V posledním zápase jsme si v přesilovce pomohli a dávali jsme góly, dneska se to nepovedlo. Bez gólů se bohužel nedá myslet na úspěch, a to se včera potvrdilo.“

⇒ Útočník Petr Strapáč

Spartu se přitom Kohoutům v plecharéně nepodařilo porazit posledních pět zápasů. Z O2 arény si přitom skalp Sparťanů z posledních dvou ročníků odvezli hned dvakrát ze tří možností. „Je pravda, že za tu dobu, co tu jsem, jsme ji porazili jednou, a to v prvním zápase. Jinak s nimi máme problémy, jen jednou jsme prohráli v prodloužení, mám pocit. Těžko říct, čím to je,“ přemýšlel 29letý forvard. „Měli trochu víc oddychu, ale na to se nedá vymlouvat. Přijeli dobře připravení, plnili to, co měli a nám se nepovedlo dát góly, abychom s tím něco udělali. Kdybychom dali třeba ten jeden gól dali a vycítili takovou tu šanci… ale kontaktní gól se nám dát nepovedlo. A oni pak v powerplay pečetili na 3:0…. Tak to dopadlo, jak to dopadlo,“ krčil rameny autor 4 gólů v aktuálním ročníku extraligy.

Teď se ovšem zraky Kohoutů a všech jejich fanoušků upínají na jih – v úterý totiž Olomouc jede do Brna odehrát předehrávku 42. kola extraligy. Kometa se už několik týdnů stabilně drží kolem pátého místa tabulky. „Přiznám se, že tu tabulku teď ani nesleduju. Vím, že je to tam našlapané. My se musíme dívat na sebe, je jasné, že když nebudeme sbírat body, tak se tou tabulkou budeme propadat,“ ví Petr Strapáč. „Předtím jsme měli šňůru výher, teď máme šňůru proher, takže je jen na nás, jak se s tím popereme. Musíme si hlavně hledět toho, co hrajeme my a pravidelně získávat body,“ uzavřel rodák z Ostravy.

Z KABINY SOUPEŘE: Do sestavy Komety se po Vánocích vrátil Tomáš Plekanec

Páté místo, 54 bodů a skóre 95:91. To je aktuální vizitka brněnské Komety. Tým kolem kapitána Martina Erata si z posledních pěti zápasů připsal devět bodů. V období vánočních svátků dokázal vyrovnat dvoubrankové manko v Olomouci a Hanáky udolat v prodloužení. Do konce roku si pak ještě připsal jednu výhru proti Pardubicím (1:4) a doma podlehl Mladé Boleslavi 0:2. Vstup do roku 2019 se však Kometě povedl, domácí DRFG aréna byla svědkem výhry 4:1 nad silným Třincem. Poslední zápas proti Hradci Králové pak přinesl napínavou podívanou, při které se o vítězství oba týmy přetahovaly až do samostatných nájezdů, v nichž byl nakonec úspěšnější Hradec.

Kohouti by si měli dávat pozor zejména na brněnské přesilovky, Kometa je v nich s využitím 21, 80 % třetím nejlepší týmem extraligy. Jihomoravský klub se také může chlubit individuálními statistikami svých hráčů. Útočník Petr Holík je s 34 body (15+19) třetím nejproduktivnějším mužem celé soutěže, na pátém místě pak najdeme Petera Muellera, jenž má na svém kontě 31 bodů (16+15) a jen dva body za ním je Martin Zaťovič (16+13). Tato dvojice ostatně opanuje také kanonýrské statistiky, Mueller je druhý a Zaťovič třetí. Ofenzivní sílu Brna navíc po Vánocích opět podpoří Tomáš Plekanec, jenž se vrátil z Kanady. Už šest předchozích zápasů, do nichž naskočil, ukázalo, že jeho spolupráce zejména s Martinem Eratem dokáže být pro soupeře velmi nebezpečná. A hráče Komety bychom našli na předních příčkách ještě jedné statistiky, ačkoli už ne tak lichotivé. Alexandre Mallet v letošní sezóně nasbíral zatím nejvíce trestných minut ze všech extraligových hokejistů.

Jediné slabší místo Komety tak najdeme v brankovišti. Zde se letos vystřídali tři maskovaní muži. Poté, co modrobílé na podzim opustil Marek Langahammer se Libor Zábranský rozhodl angažovat ex-zlínského Libora Kašíka. Ten však ani zdaleka nenavázal na svou formu z předešlých ročníků. Po 7 odchytaných zápasech má úspěšnost zákroků 88,95 %, což ho v brankářských statistikách soutěže řadí až do druhé desítky gólmanů. To čísla Karla Vejmelky vypadají lépe, přesto však pro dvaadvacetiletého brankáře s úspěšností zákroků 91,47 % zatím zůstávají dveře do elitní desítky zavřené.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Libor Zábranský
Kapitán: Leoš Čermák
Hala (kapacita): DRFG arena (7 700)
Poslední utkání: Prohra s Hradcem Králové 4:5sn

SOUPISKA Komety