Nechceme opakovat to, jak jsme v Plzni hráli minule, ubezpečuje Martin Vyrůbalík

Zuzana Spurná, Michal Luxa
O L O M O U C – Hned dvakrát museli Kohouti na ledě Chomutova dotahovat náskok Pirátů. Nejprve snížil náskok domácích navrátilec Jan Jaroměřský, jen chvíli před koncem vrátil Hanáky do hry kapitán Martin Vyrůbalík. Olomouc čeká hned v dalším kole silná Plzeň, i proto se Kohouti vyhnuli dlouhému cestování a zůstali na tripu déle. Rozjeté indiány vyzvou už v pátek od 17:30 a bude chtít dát zapomenout nepovedenému prvnímu utkání na ledě Plzně.

Po tom, co doma těsně podlehli Vítkovicím se Kohouti museli v utkání s Chomutovem znovu o body dělit. Hanáci dvakrát dotahovali náskok Pirátů, v prodloužení ale krásnou akcí rozhodl o výhře Olomouce Jan Knotek. A za dva body jsou Kohouti opravdu rádi. „Jsme nadmíru spokojení, protože jsme vlastně hráli jen tři minuty. Dvě, kdy jsme dali vyrovnávací gól, a pak prvních třicet vteřin prodloužení. Za tři minuty zápasu jsme za dva body rádi. Výkon nebyl bůhví jaký, ale jsme strašně šťastní,“ usmíval se Martin Vyrůbalík.

Olomoučtí nejprve na začátku druhé třetiny srovnali krok s domácími, rychle ale znovu inkasovali. S prostřední částí tak spokojení být nemohli. „V zápasech to tak máme, ať je to doma nebo venku. Obzvlášť, když má Chomutov dobré hráče od brejku. Situace tři na jednoho se vůbec nesmí stávat. Stačí jim jedna šance, kterou pak dokáží využít a my se zase trápíme. Šlo to vidět až do konce zápasu,“ přiznal.

Naopak ve třetí třetině byli Hanáci jasně lepší, vyrovnávací branky se ale dočkali až v posledních dvou minutách základní hrací doby. „Tlačili jsme se do brány, ale pořád to bylo takové kostrbaté. Dostat se do středního pásma bylo strašně těžké, dobře bránili, led nebyl bůhví jaký a ani šancí moc nebylo. Nechci říct, že by to volalo po vyrovnání, ale sehráli jsme parádně buly. Super,“ popisoval situaci, která předcházela vyrovnávací brance.

Rozhodnout nakonec muselo až prodloužení, to ale dlouho netrvalo. Už po půl minutě zamotal hlavy chomutovské obraně Jan Knotek a střelou nad lapačku pojistil Hanákům dva body. „Té akci jsem se divil i já, abych pravdu řekl,“ smál se. „Chtěli jsme to rozjet trochu zespodu, abychom byli v rychlosti, ale nepustili nás tam a Honza to udělal parádně. Vyjel z pásma a domácí to asi nečekali,“ uvažoval olomoucký kapitán.

Chomutov se dlouhodobě trápí. Z posledních deseti utkání vyhrál jediné, že by se to ale podepsalo na psychice hráčů, nad tím Hanáci nepřemýšleli. „Soustředili jsme se sami na sebe. Dvě třetiny jsme nehráli bůhví co. Říkali jsme si, že umíme hrát líp, protože jsme ztroskotali na modré čáře, naše přesilovky byly prachbídné a prakticky tam nebyla střela. Nemohli jsme se do toho pořádně dostat, ale mačkali jsme je. Nevím, jak jsou na tom oni, to musí vědět sami, ale jsme rádi, že se nám nepřiblížili. S tím cílem jsme sem jeli,“ řekl zkušený obránce.

O dva dny později čeká Olomouc velmi těžký zápas. Kohouti míří na led Plzně, kde v prvním vzájemném utkání utrpěli vysokou prohru 0:10. Právě na ni ale chtějí Hanáci zapomenout. „Víme, jak na tom Plzeň je a jak jsme tam hráli minule. Teď jsme ale podpořeni výhrou a určitě nechceme opakovat to, jak jsme tam hráli poprvé. Nikdo nám hlavu za prohru neutrhne, ale rozhodně ji nechceme. I proto jsme tři dny na tripu a já doufám, že tam něco urveme,“ dodal závěrem hokejista nosící na dresu tradiční číslo 37.

Z KABINY SOUPEŘE: Plzeň odešla ze zápasů bez bodu jen dvakrát

Postrachem extraligových týmů se v letošní sezóně, na začátku možná trochu paradoxně, stala Plzeň. Západočeskému týmu sice šlapou na paty velikáni jako Kometa nebo Třinec, indiáni ale mohou být se svými výsledky letos nadmíru spokojení. Během dosud odehraných kol odešli ze zápasu bez jediného bodu pouze dvakrát, a to když ve druhém kole podlehli Třinci 2:5, a pak v 16. právě Olomouci 0:5.

Poslední čtyři kola odehrála Plzeň na vlastním ledě, kde ale nejprve podlehla Zlínu 1:2 po prodloužení, pak si však spravila chuť výhrou nad Litvínovem 5:1, Třincem 4:3 v prodloužení a nakonec Mladou Boleslaví 4:1.

Plzeňskou jedničkou je s šestadvaceti odchytanými zápasy a úspěšností 93,16 % Miroslav Svoboda. Mezi obránci se nejvíce daří Michalu Moravčíkovi, který na čtyři góly přihrál a čtyři sám vstřelil. V kolonce +/- má navíc skvělé číslo +23. Nejproduktivnějším hráčem Plzně je Milan Gulaš, který si připsal čtrnáct přesných zásahů a jednadvacet nahrávek. Jen o dva body méně má na svém kontě Tomáš Mertl, který je s 19 góly nejlepším střelcem indiánů. K tomu přidal i čtrnáct nahrávek.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Martin Straka
Hala (kapacita): Home Monitoring Aréna (7 536)
Poslední utkání: Výhra 4:1 nad Mladou Boleslaví