Jak ses dostal k olomouckému hokeji?

K hokeji mě přivedl otec, skoro jako každého. Tatínek chytal kdysi v Brně, pak ho prodali do Olomouce. Po skončení kariéry se celý zbytek života věnoval olomouckému hokeji.

Takže jsi od začal od „špunta“ a dotáhl jsi to až…

Nedotáhl jsem to nikam. (smích) Chytal jsem do sedmé třídy, pak jsem šel hrát do útoku. Jenže mě to nebavilo.

Proč jsi šel do útoku? Nebavilo tě to v brance nebo byla velká konkurence?

Tenkrát hlavně výstroj nebyla na takové úrovni, jako dneska. Takže každý puk, který šel do těla, hrozně bolel. Nehledě na to, že jsem chytal s holou hlavou. Až pak jsem dostal helmu s motocyklovým náhubkem, což byl vlastně jen chránič brady. Když už jsem neměl skoro žádné zuby, zvolil jsem jinou variantu – jít pryč.

⇒ Kustod Petr Přecechtěl
Máš ještě bratra, který taky hrával hokej, a stejně jako ty se mu věnuje. Hrávali jste spolu, nebo proti sobě?

Ze začátku jsme hráli spolu, než se to rozdělilo na kategorie podle data narození. Bratr je o dva roky starší. Ale hokejové začátky jsme měli společné. S panem Fürstem a s takovýma jsem tu vyrůstal.

Pamatuješ ještě starou halu…

Ano pamatuji. Střecha je stejná, akorát v Hynaisově ulici byla dřevěná tribuna s kancelářemi a šatnami. Ze strany mezi halami byl udělán betonový val. Písek, na něm naskládané panely. Krátké tribuny byly ze železa a všechny na stání. A u ledařů na pravé straně v rohu byla strojovna. Tak to bylo kdysi dávno.

Jak vzpomínáš na svou hokejovou kariéru? Dalo ti to něco do života?

Nic. Byla to ztráta času. (smích) Určitě jsem poznal některé kamarády, nechytil se žádné špatné party a jsem, myslím, slušný člověk. Ale hokejově jsem to nikam nedotáhl. Nejvyšší soutěž, kterou jsem hrál, byl krajský přebor. Na něj mám krásné vzpomínky.

Proč ses pak rozhodl pokračovat u kohoutů v jiné roli? Co tě k tomu vedlo?

Co mě k tomu vedlo? Když jsem nastupoval na vojnu v roce 1983, narukoval jsem do Jihlavy jako masér, takže jsem si musel tenkrát udělat masérský kurz. To mi pak zůstalo.

V podstatě jsi i ty držitelem toho jediného olomouckého titulu. Ten se vyhrál, když jsi tu byl první rok, že?

Ano, ten rok jsem tu oficiálně začínal. Předtím jsem tady docházel jako externí masér na výpomoc

Takže když to řeknu odlehčeně, tobě Olomouc vděčí za jediný extraligový titul. Bylo to díky tobě?

Ano. Díky mně určitě (směje se).

Jak vzpomínáš na ty časy, kdy kohouti vyhráli ten první český titul?

Na ten vzpomínám vždycky velmi dobře. Sešla se skvělá parta hokejistů. Rád si zavzpomínám na ta finálová utkání. Všechny je mám nahrané. Sem tam se na to kouknu.

Přál by sis aby to naši kluci zase zopakovali?

Je to jedno z mých velkých přání.

Bavili jsme se o titulové éře. Ty jsi tady ale byl i při těch hořkých časech, kdy se mužský hokej v Olomouci nehrál vůbec. Co jsi tu vlastně v tu dobu dělal?

Během té doby jsem se staral o juniory. Ti byli ty dva roky nastěhováni v kabině áčka. Moje práce se vůbec nezměnila, vše zůstalo tak, jak to bylo i předtím.

Nedělal jsi tady ale jen kustoda a maséra. Já si vzpomínám, že jsi měl i funkci trenéra gólmanů. A vzpomínám na to velmi rád. Přivedl jsi mě vlastně k hokeji. Pokud si dobře pamatuji, tak jsi šel za mým otcem a zeptal ses ho, jestli to nechci zkusit v brance. Že mi to v útoku ani v obraně nejde. Od té doby chytám a vděčím ti za svou kariéru, protože velkou část věcí, které umím, jsi mě naučil ty. Řekneš nám k tomu něco?

Všichni kluci tu byli bezvadní, ale vždy se musel vybrat někdo, kdo v té brance bude. Já se vždy radil se svým otcem, který byl gólman. Ten mi říkal, ať vyberu někoho, kdo umí bruslit.

Tady se to vždy dělalo tak, že kdo neuměl bruslit, šel do branky. Podle mě ale gólman musí být daleko lepší bruslař než útočník. I když se dnes to bruslení tolik nepoužívá a gólman skoro nevyjíždí. Jako děti jste měli každý své pro a taky proti. Ty jsi nebyl výjimkou.

Vzpomínám na to velmi rád. Ty jsi pokaždé uměl udělat jinačí trénink. Chystal sis to opředu, nebo jsi improvizoval?

Všechno jsem chystal předem a vždy jsem to měl namalované. Tak mě k tomu vedl táta. Tréninky jsem vybíral podle starých metodických popisů.

Teď už děláš oficiálně funkci kustoda několik let. Mění se nějakým způsobem chování hráčů vůči tobě? Pozoruješ třeba, že si vůči tobě mladí dřív tolik nedovolili?

Ano, ale to je všechno dobou. Je to tak jak to říkáš. Plno kluků, když ty jsi byl mladý, vždy chtěli pomoct. Ptali se jestli nepotřebuju něco odnést, s něčím pomoct… Dnes je to nastavené tak, že oni jsou hokejisti a my ta „dělnická třída kolem“. Nikdo nepřijde a neřekne, že mi pomůže, naloží auto nebo vezme brusku.

Těch hráčů se tady protočilo několik desítek. Na koho třeba nejvíce vzpomínáš? Kdo ti nejvíc přirostl k srdci?

Když to jménu řeknu, budete si o mně myslet kdo ví co. (smích) Ale Saša Lhotský, samozřejmě. Hodný kluk. Nepokazil žádnou srandu. Dále Pavel Selingr. Těch kluků je hrozně moc. Třeba Honza Vavrečka, ještě z těch dřívějších dob. Říša Brančík, bezvadnej kluk.

Co tě tady vlastně tak dlouho drží?

Já myslím, že srdíčko. Myslím si, že nikdo nevydrží tak dlouho, pokud nemá k této práci vztah. Starat se o kluky, a když to řeknu takhle, skoro jim utírat…slzu u oka. Musíš si vybudovat vztah k té práci a je to práce jako každá jiná. Já se vyučil automechanikem, ale asi bych těžko mohl jít zpátky do továrny spravovat auta. Ten vývoj šel tak dopředu, že bych uměl vyměnit kolo akorát… možná.

Nabízíme vám první díl nedělního povídání s HONZOU LUKÁŠEM. 🎙🐓 Olomoucký brankář vyzpovídal marketingového manažera SIMONA VEJTASU. Rozhovor si můžete přečíst zde 👇🏻 #VšeciSpolu

Zveřejnil(a) HC Olomouc dne Neděle 11. dubna 2021