Pane Dopito, po první čtvrtině základní části máte na svém kontě patnáct bodů, které vás řadí na desátou pozici. Můžete být s tímto výsledkem spokojení?
I když víme, že všechny čtyři mančafty za námi mají o zápas méně, podle mého nějaká spokojenost na naší straně být může. Mohlo to být samozřejmě lepší, z některých zápasů jsme určitě body vytěžit mohli. Ale v zásadě můžeme být spokojení.

⇒ Asistent hlavního trenéra Jiří Dopita

Zejména zpočátku soutěže platilo, že se vám dařilo sbírat body jen na svém ledě. Čemu jste to přičítali?
Co nás trápilo, a co nás trápí doteď, je to, že málo střílíme. Snažíme se dávat krásné góly. Sice jsme jich už hodně dali, ale chceme je dávat pořád dokola, a to nejde. Utkání s Karlovými Vary bylo důkazem, ze tří nahozených kotoučů jsme dali tři branky. Musíme se naučit dávat takové góly častěji. Co se ale týká venkovních zápasů. Jediný opravdu nepovedený zápas byl v Třinci, i tam jsme ovšem dokázali do stavu 1:2 držet se soupeřem krok. I v ostatních střetnutích jsme podle mého nehráli vyloženě špatně, těch bodů z venku jsme však mohli odvézt podstatně více než jen tři.

Jak už jsme zmínili, dařilo se hlavně doma. Bylo to i tím, že hráče vybičovali místní fanoušci, kteří zatím na utkání chodí v hojném počtu?
Samozřejmě, lidi tomu obrovsky pomůžou a my jsme velice rádi, že nás chodí podporovat a že jsou zároveň trpěliví. Konkrétně proti Varům jsme neodehráli zrovna povedený zápas, ale měli jsme dva body. Naopak proti Mladé Boleslavi jsme podle mého názoru nezahráli špatně, utkání jsme však prohráli a neměli jsme ani bod, to samé proti Hradci Králové. Padesát minut jsme odehráli slušně, ovšem posledních deset minut ve třetí třetině byly z naší strany hodně špatné, a to nás znovu stálo minimálně bod, ne-li dva. Někdy je to trochu o štěstí. Myslím, že zrovna tyto zápasy jsme zvládli lépe, naopak proti Energii se nám nedařilo a získali jsme dva body. Tak to někdy prostě je.

Mohli vás někteří soupeři na vašem ledě podcenit?
To si rozhodně nemyslím. Podle mého není v extralize čas na to, aby někdo někoho podceňoval. Všichni uznají, že může hrát každý s každým. Ale tendenci někoho podceňovat podle mě nemá nikdo.

V mnoha zápasech se vám podařilo vstřelit branku v úvodních okamžicích, častokrát však nevyšel závěr. Jak komentovat tento fakt?
Například utkání s Mladou Boleslaví jsme neodehráli úplně špatně, měli jsme tam dost šancí. Jinak ten zápas byl vyrovnaný, Boleslav však byla střelecky produktivnější, jenže to bylo celé. Nevím, co se stalo v utkání s Hradcem Králové. Tento tým už svou druhou extraligovou sezónu prokazuje konstantní výkony, umí hrát celých šedesát minut stejně. A to se Mountfieldu vyplácí, ti kluci tam nemají žádné větší výkyvy. My ty výkyvy zatím máme. Jsme schopni hrát v utkání dobře, jenže hned na to dokážeme produkovat ne moc kvalitní hru. Budeme se toho muset vyvarovat, musíme umět hrát i za nepříznivého stavu. Nesmí se nám také stávat, že za stavu, kdy vedeme, začneme hrát pasivně. Z toho vyplývá, že nás soupeř opticky tlačí nebo že nemáme sílu. Ale není to o síle, je to o tom, že k tomu kluci přistoupí najednou jinak, než kdyby vedli.

Dalším tématem jsou přesilové hry. Vaše procentuální úspěšnost činí 17,24 %, což je čtvrtý nejlepší počin v extralize. Ovšem podle ohlasů vás trenérů i hráčů se svými přesilovkami úplně spokojeni nejste…
Pořád se dá co zlepšovat. Přesilovky rozhodují a budou rozhodovat všechna utkání. My s našimi přesilovými hrami zatím určitě nemůžeme být spokojení. Viz poslední zápas s Karlovými Vary, ve kterém jsme přesilovky odehráli docela špatně. V posledních zápasech je to spíše tak, že nás početní výhody dostávají do herního útlumu. Ač tedy přesilovky na papíře podle statistik vypadají dobře, pořád je v nich co zlepšovat.

„Roman Rác rok od roku prokazuje vzrůstající hokejovou úroveň.“

Všechny formace se během první čtvrtiny základní části nějakým způsobem promíchaly. Kdo však zůstal pospolu je trojice Rác, Marosz, Cibák. Daří se jim, táhnou tým. Co říkáte na jejich výkony?
Sedli si, všichni jsou to šikovní hokejisté. Začnu u Romana (Ráce). Ten zkrátka rok od roku prokazuje svou vzrůstající hokejovou úroveň. Pracuje na sobě, jde opravdu vidět, že na sobě dře. Od léta, na každém tréninku… pořád se chce zlepšovat, a to se mu zatím vyplácí. Je to ukázka i pro ostatní hráče, že když se na tréninku poctivě pracuje, pravděpodobnost zlepšení je velká. I Rosťa Marosz je velice šikovný hráč. Martin Cibák je zase zkušený hokejista, odehrál toho spoustu v zahraničí. Myslím, že v některých fázích zápasu dodává klid ve hře. Tahle lajna si opravdu velice dobře sedla.

Hodně se daří i Eriku Hrňovi, který v Třinci de facto přebýval. Tady je nejlepším střelcem, ukazuje, že extraligové kvality rozhodně má, co myslíte?
Extraligové kvality bezesporu má, myslím si však, že Erik na sobě určitě musí ještě pracovat. Někdy se nevyhne výkyvům. Stává se, že odehraje skvělý zápas, ale následně na něj nedokáže navázat, což je u něj trochu problém. Nikdo nehraje 52 kol stejně, ale mohl by mít nějakou šňůru výborných utkání, a to zatím úplně neukázal. Každopádně jsme nesmírně rádi, že tu Erik je a že je střelecky produktivní.

Bavili jsme se o Martinu Cibákovi. Ten je v Olomouci na základě dohody, že pokud přijde lukrativní nabídka ze zahraničí, může odejít. Podobně je na tom i nejproduktivnější obránce Pavel Skbek. Bude pro vás klíčové, aby tito dva hráči zůstali?
Nechtěl bych někoho vyzdvihovat. Jsme rádi, že tu kluci jsou, určitě nám pomáhají. Každý hráč je však nahraditelný, ale znovu říkám, že si ceníme toho, že tu jak Martin (Cibák), tak Pavel (Skrbek) jsou. Doufáme, že tu vydrží co nejdéle, kdyby to bylo celou sezónu, budeme jen rádi. Potřebovali jsme zkušené hráče do obrany i útoku, kluci jsou v tomto ohledu nápomocni. My však nestavíme na individualitách, ale na týmovém pojetí.

⇒ Útočná formace Rác, Marosz, Cibák vstřelila jednu třetinu gólů Mory

Brankáře jste zatím rovnoměrně střídali. Chcete v tomto trendu pokračovat?
Jirka Trvaj chytal tři zápasy za sebou a bude v brance i proti Slavii. Zatím si svou výkonnost drží, v utkáních chytá výborně, takže není potřeba to teď měnit. Uvidíme, jak to bude po neděli. Další zápas se hraje zase v pátek, takže bude dost času se rozhodnout, koho postavíme potom. Ale pokud to jednomu gólmanovi jde, nemá cenu jej z ledu zbytečně stahovat.

Hodně kmenových hráčů Mory putovalo do první ligy. Je pro vás výhodou, že v případě zranění některého z hráčů základního týmu, můžete sáhnout po svých hráčích a nemusíte se poohlížet po náhradě někde jinde?
Myslím, že právě z tohoto důvodu to takhle funguje. Je to tak u valné většiny extraligových mužstev. Každý z kluků dostal šanci, navíc ty příležitosti dostávají i v průběhu. Už jsme byli v situaci, kdy jsme měli prakticky jen jednoho hráče navíc, protože byl zbytek zraněný. Jsme tedy rádi, když máme v takovém případě kam sáhnout. Určitě si ceníme i toho, že kluci mají možnost v první lize hrát.

Poslední zprávou z kádru je hostování Richarda Diviše v Dukle Jihlava. Rozhodli jste se pro tento tah kvůli výkonnosti?
Potřebovali jsme s tím trochu zamíchat a v tomto případě se do sestavy nevešel právě Ríša Diviš. Už v sobotu bude za Jihlavu hrát, měl by v Dukle teď nějakou dobu působit. Když však bude potřeba, bude nám kdykoliv k dispozici, budeme si jej moci stáhnout. Není úplně ideální, když hráči pendlují na jeden zápas sem a na druhý zase tam. Nebo když trénují s námi, ale hrají v první lize, proto Richard nyní nějakou dobu v Jihlavě zůstane.