Každoročně vedení klubu uvádí cíl pro nadcházející sezónu, a ten je jasný také letos. Vyhnout se baráži. „To je základní cíl. Chceme minimálně do předkola,“ uvedl generální manažer Erik Fürst, který dále nastínil finanční situaci klubu. „Sponzory se nám podařilo v drtivé většině udržet. Co se toho týče, mělo by vše pokračovat zhruba ve stejné formě, jako tomu bylo loni.“

Olomouc již tradičně spoléhá především na stabilitu kádru a týmového ducha, proto ani letos nedoznala sestava větších změn. Odešli Jakub Herman, Jan Eberle, Lukáš Galvas a Roman Rác. Kariéru ukončili Martin Falter a Lukáš Spurný. Tým už ale posílil o nové tváře a je připraven na nadcházející sezónu. „Počtově je to stejné. Věříme, že hráči, kteří přišli, nahradí ty, co odešli. Přišel Jan Lukáš, který je olomoucký odchovanec. Je mu pětadvacet let, tak začne s Braňem, a věříme, že si s tím dobře poradí a bude z něj dobrý gólman. Jan Švrček ze Sparty by nám měl pomoct vyztužit obranu. A potom Petr Kolouch a Vojtěch Tomeček, u těch věříme, že posílí útok a budeme dávat více gólů. Do přípravných zápasů navíc zasáhlo několik juniorů, kteří podávali dobré výkony a my budeme moci v sezóně využívat i této rezervy bez obav že by šlo na ledě poznat, jestli hrajeme s juniory nebo seniory,“ shrnul změny v kádru jeden z hlavních trenérů Jan Tomajko.

Jan Lukáš před dvěma lety působil jako brankářská jednička v Mladé Boleslavi, poté strávil rok na Slovensku. Olomouc se tak může těšit z kvalitní dvojice brankářů, přesto mají trenéři od začátku jasno, kdo bude jedničkou. „Jan Lukáš odchytal dobré zápasy a zapůsobil na nás, ale ve volbě jedničky nás to neovlivnilo. Braňo (pozn. Branislav Konrád) tady má jasnou pozici. Jsme ale rádi za výkony Jana Lukáše a určitě dostane v sezóně více prostoru než brankáři v uplynulých letech. Zatím ale nemůžeme říct, kolik,“ popsal Tomajko situaci v brankovišti.

Přestože kádr je kompletní, stále ještě je ve hře příchod nějaké posily. „Potřebujeme ještě doplnit útočné řady, spíš pro případ, že by nám někdo vypadl,“ komentoval tuto možnost Erik Fürst, na nějž vzápětí navázal Zdeněk Moták. „Není to otázka na začátek soutěže. Posila může přijít třeba v říjnu či listopadu.“

Další hráče mohou Hanáci čerpat z prvoligového Havířova, s nímž i nadále spolupracují. „Někteří hráči tam chodili loni a bude to tak fungovat i letos. Stejně tak mohou někteří hráči z Havířova nastoupit za nás,“ sdělil generální manažer.

Poté se trenéři vrátili také k oporám týmu, které v Olomouci působily již loni. Chválili zejména Jakuba Galvase, jemuž chtějí do další sezóny naložit ještě více zodpovědnosti. „Chtěli bychom, aby hrál více v přesilových hrách, aby byl v těch přesilovkách jakýmsi vůdcem. Jen tak může být jeho progres, který byl velký už loni, ještě větší. Je to velmi talentovaný hráč, který to má v hlavě srovnané, a ví, co chce dokázat,“ prozradil Tomajko.

Mladého obránce chválil také kapitán týmu, Martin Vyrůbalík. „Kuba má chuť se zlepšovat a zlepšuje se. Vždy po tréninku zůstává na ledě. Je jen dobře, že bude mít více času ve hře, protože jinak by neměl prostor se zlepšovat. Zatím o něm můžeme mluvit jen superlativy. Uvidíme, jak se bude vyvíjet dál.“

Velký přínos týmu se očekává také od útočníků Jana Káni a Zbyňka Irgla, kteří do týmu přišli v průběhu loňské sezóny. „Oba hráči jsou dobří do útoku. Jsme rádi, že jsou tady už od začátku sezóny a my s nimi můžeme nějakým způsobem hýbat. První lajnu jsme chtěli poskládat jinak, ale přesunuli jsme tam Jana Káňu a mohlo by to fungovat. Hrál ji dlouho v Brně a do první lajny potřebujete mít odolné hráče,“ věděl Zdeněk Moták.

O vlivu Zbyňka Irgla na mladé hráče se napovídalo hodně, jak ale působí na zkušené hráče, jako je kapitán týmu Martin Vyrůbalík? „Zbyňa je schopný strhnout svým přístupem všechny, nejen ty mladé. Ti k němu samozřejmě vzhlížejí nejvíc. My starší už máme nějaké svoje způsoby. Vidíme, že ta jeho zkušenost je veliká, ale je to tak, že spíš ti mladí k němu budou vzhlížet, budou se ho ptát. Každopádně takového hráče v týmu ocení každý,“ odvětil olomoucký kapitán.

Po třech sezónách pod vedením Zdeňka Venery nastoupí tým letos poprvé dvěma novými kouči – Zdeňkem Motákem a Janem Tomajkem. Dá se však očekávat, že také současný trenérský štáb vsadí na podobný přístup jako Venera. „Nějak zvlášť odlišné to nebude. Hráči se nezměnili a my chceme vlastně jen navázat na to, co jsme tady se Zdeňkem (Venerou) začali. Chceme vytvořit jakousi nadstavbu. Určitě budeme vycházet z toho, že musíme důsledně bránit, protože těch gólů mnoho nedáváme,“ řekl jednatel klubu Jan Tomajko, který vzápětí dodal, že ani pro něj osobně to velká změna nebude. „Netvrdil bych, že se to pro mě nějak mění. Loni jsme se na tom podíleli všichni tři,“ vysvětlil.

K obměněnému složení trenérského týmu se vyjádřil také Zdeněk Moták. „Taky bych neřekl, že se něco mění. Je to o komunikaci, ať už při každodenní práci nebo tvorbě tréninkových plánů a dalších věcech,“ potvrdil Tomajkova slova.

Následně se Moták vyjádřil také k průběhu letošní přípravy. „Odvedli jsme poctivou práci a hráči se dobře připravili. Je škoda, že se nám nepodařilo z důvodu nemoci sehrát utkání se Slovanem Bratislava, protože právě taková utkání nám mohou pomoci posunout se dál. Výhodný pro nás byl určitě zápas s Vladivostokem, který jsme vyhráli, naopak asi takovým vykřičníkem bylo venkovní utkání ve Zlíně, které jsme vysoko prohráli, a nechtěli bychom, aby se to opakovalo. Ale celkově těch osm zápasů dalo dostatečné odpovědi na všechny otázky. Myslím si, že jsme schopní v pátek ukázat, na čem jsme pracovali, co jsme dělali. Otázka je, jak se nám to podařilo, ale domníváme se, že jsme dobře připravení,“ těšilo Zdeňka Motáka.

Několik slov k přípravě přidal také Martin Vyrůbalík, který zmínil zejména to, že hráči už se prvního zápasu nemohou dočkat a doufají v co největší podporu fanoušků.

Během přátelských utkání se Olomouc musela potýkat s marodkou, teď už je ale tým připravený na novou sezónu. „K dnešnímu dni máme asi jednu absenci. Petr Strapáč má nějaký svalový problém, ale jinak jsou všichni zdraví. Zranění už k hokeji patří. Doufám, že když jsme si to vybrali v přípravě, tak v sezoně to bude dobré. Samozřejmě to trochu nabourá představu, jak bychom chtěli poskládat ten tým, ale já bych si na to nestěžoval. Myslím si, že jsme tu sestavu vyzkoušeli dobře, a víme, jak to v pátek bude vypadat,“ věřil Tomajko.

V Tipsport extralize bude Olomouc již pátým rokem, vedení týmu se však nedomnívá, že už by se mohli považovat za tradičního účastníka. „Nedávno jsem na to odpovídal v článku pro portál hokej.cz. Nejsme nejtradičnější z extraligových týmů. Jsou tam týmy, které jsou tam desetiletí, a chvíli to trvá, než se do té společnosti natrvalo zařadíte,“ uznal generální manažer, Erik Fürst. „Tady v tom jsme pokorní,“ souhlasil Tomajko.

První utkání Kohouti sehrají již v pátek 14. září, kdy na svém ledě přivítají Karlovy Vary.

Soupiska pro nadcházející sezónu:

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš

Obránci: Tomáš Dujsík, Jakub Galvas, Tomáš Houdek, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Ludvík Rutar, Robin Staněk, David Škůrek, Jan Švrček, Martin Vyrůbalík

Útočníci: Vilém Burian, Miroslav Holec, Zbyněk Irgl, Aleš Jergl, Jan Káňa, Jan Knotek, Petr Kolouch, Marek Laš, Michal Matiaško, Bruno Mráz, David Ostřížek, Josef Podlaha, František Skladaný, Petr Strapáč, Vojtěch Tomeček.