Nový den, nový zápas. Kohouty čeká poslední moravské derby základní části

Daniel Fekets
B R N O - Olomoucké hokejisty čekají ještě čtyři duely do konce základní části. V neděli 26. února od 17:00 se svěřenci Jana Tomajka a Borise Žabky představí v brněnské Winning Group Areně, kde se postaví domácí Kometě. Jak dopadne poslední moravské derby letošní základní části?

Mora v pátek přivítala královéhradecký Mountfield, kterému podlehla 0:4. „Hradec byl celý zápas lepší. Nevytvořili jsme si moc příležitostí a hlavně do útoku jsme byli naprosto bezzubí. Potřebujeme, aby všichni hráči hráli na svých sto procent, a když nám jich hodně vypadlo, tak jsme nebyli konkurenceschopní. Bohužel, musíme se zlepšit do dalších zápasů. Blíží se konec sezóny a opravdu potřebujeme, aby hráli všichni, ne jenom deset hráčů z dvaceti,“ řekl hlavní trenér Jan Tomajko.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Kohoutům se v poslední době nedaří. Z uplynulých osmi klání prohráli šestkrát, přičemž dohromady v tomto období nasbírali pět bodů. Cílem však zůstává setrvání v nejlepší osmičce, která zaručuje vstup do předkola na domácím ledě. „Není to úplně komfortní situace. Musíme s tím bojovat, nemůžeme skládat zbraně. Proti Hradci je bohužel někteří složili až moc brzy,“ připustil olomoucký lodivod.

Hanáky stále trápí početná marodka. Je otázkou, jestli se na brněnském ledě někdo ze současných marodů představí. „U nás je to obzvlášť důležitá věc, protože kádr zas tak široký není. Hráči chybí, ale stejně ten poslední výkon měl být úplně jiný,“ uzavřel Tomajko.

Nyní se už kohouti naplno soustředí na Kometu, se kterou ovšem nemají zrovna nejlepší letošní bilanci. Na Hané se v obou případech radovali hosté, zatímco předchozí utkání v Brně nenabídlo v pětašedesáti minutách ani jednu branku. Nájezdovou loterii rozhodl Radek Koblížek.

To nejdůležitější o soupeři

Brněnská Kometa letos prožívá sezónu jako na houpačce. V úvodní části pravidelně sbírala výhry a dokonce to vypadalo, že bude bojovat o nejvyšší příčky. Od listopadu do ledna ale přišel velice výrazný výkonnostní propad, který zapříčinil, že hlavní trenér Martin Pešout byl odvolán a na jeho pozici byl angažován Patrik Martinec, který si později jako asistenta vybral Jaroslava Modrého, jenž skončil na lavičce Českých Budějovic.

Právě zápas s Motorem na konci ledna byl pro Kometu velkým impulzem, Brňané najednou vyhráli čtyři utkání v řadě. Prohra v Hradci Králové na jejich psychiku nezapůsobila, Kometa posléze urvala tři body proti Plzni. Na konci minulého týdne však parta kolem kapitána Martina Zaťoviče proti Litvínovu a Mladé Boleslavi uhrála jen bod, avšak v minulém kole dokázala uspět na ledě Pardubic, které už mají jisté vítězství v základní části. Kometa duel s Dynamem otočila ve třetí části díky trefám Zbořila, Zaťoviče a Kollára.

I když se Brnu v polovině ročníku příliš nedařilo, tým táhl elitní centr Petr Holík, který je třetím nejlepším nahrávačem soutěže a stále může reálně pomýšlet na vítězství v kanadském bodování. Výborná čísla si drží i Luboš Horký, jenž pozici po Peteru Muellerovi převzal ve velkém stylu. Proti Olomouci bude útočit na svou dvacátou branku v ročníku. Třetím nejproduktivnějším hráčem týmu je Adam Zbořil, za ním je pak český reprezentant Jakub Flek.

Z brankářů si udržuje daleko lepší čísla Dominik Furch. Zkušený gólman zasáhl letos do osmatřiceti utkání, tudíž jeho vytíženost je téměř dvakrát větší než u klubové legendy Marka Čiliaka. V průměru nejvíce času na ledě tráví obránci Tomáš Kundrátek s Janem Ščotkou, ve statistice +/- kralují se sedmi kladnými body Radek Kučeřík a Kristián Pospíšil. Právě příchod posledně jmenovaného Kometě hodně pomohl, slovenský útočník nasbíral v sedmnácti zápasech osmnáct kanadských bodů.

Soupiska HC Kometa Brno

Brankáři: Marek Čiliak, Dominik Furch, Pavel Jekel, Zdeněk Slavíček.

Obránci: Marek Ďaloga, Patrik Fajmon, Michal Gulaši, Rhett Holland, Marek Hrbas, Radek Kučeřík, Tomáš Kundrátek, František Němec, Jan Ščotka.

Útočníci: Jakub Flek, Petr Holík, Luboš Horký, Radek Koblížek, Andrej Kollár, Jakub Malý, Zdeněk Okál, Jiří Ondráček, Kristián Pospíšil, Ivo Sedláček, Kim Strömberg, Jan Süss, Eduard Šalé, Tomáš Vincour, Martin Zaťovič, Adam Zbořil.

Hlavní trenér: Patrik Martinec
Hala (kapacita): Winning Group Arena (7 700)
Poslední utkání: Výhra 3:1 v Pardubicích

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Kometa Brno - HC Olomouc

umístění v tabulce
124:143 - 66 bodů
skóre a body
118:127 - 69 bodů
Petr Holík - 44 b (12+32)
nejproduktivnější hráč