Blanka Škodová

Osmnáctiletá brankářka Blanka Škodová absolvovala na konci září kemp individuálních dovedností ženského reprezentačního A týmu v Humpolci. O měsíc a půl později čekal ženský výběr první větší turnaj. V Hodoníně se Češky na Turnaji pěti zemí postavily postupně Slovensku, Rusku, Německu a Švýcarsku. Češky slavily tři výhry, a to nad Slovenskem, Německem a Švýcarskem. Favorizovaným Ruskám podlehly až po samostatných nájezdech 3:4. Blanka Škodová nastoupila do brány proti Slovenkám a Švýcarkám a po výhrách (5:0 a 2:0) si tak připsala i dvě čistá konta. Češky na turnaji nakonec vybojovaly stříbro. Talentovanou gólmanku pak ale z několika dalších reprezentačních akcí vyřadilo vleklé zranění. V únoru však odcestovala s národním týmem na Turnaj čtyř zemí do Švýcarska. Česká reprezentace nejprve podlehla Švýcarsku 2:3 v prodloužení, poté se ale radovala z výhry nad Francií 5:2. V posledním utkání se ale Češky neprosadily a s Norskem prohrály 0:4. Blanka Škodová dostala v bráně přednost v zápasech s Francií a Norskem. Ženy na turnaji celkově skončily bronzové.

Vrcholem sezóny pak bylo mistrovství světa v kanadském Kamloops. Pro Češky byl historicky první šampionát v elitní skupině a odváděly velmi vyrovnané výkony, přesto to stačilo pouze na šesté místo. Blanka Škodová kryla na mistrovství světa záda zkušenější Kláře Peslarové. V červnu pak rodačka ze Šternberka poprvé v životě odcestovala také na mistrovství světa v inline hokeji. V italském Asiagu naskočila do svého premiérového utkání na turnaji proti Tchaj-pej a Češky slavily nejen výhru, ale olomoucká brankářka také čisté konto. Druhý start si připsala proti Švýcarkám a Češky se radovaly už ze třetí výhry na turnaji. Do třetice dostala Škodová příležitost ukázat, co v ní je, ve čtvrtfinálovém utkání s Finskem. Češky zvládly i velmi vyrovnaný duel se severským výběrem a radovaly se z výhry 3:2, první zaváhání ale přišlo v semifinále s USA (0:4), a tak nakonec obsadily čtvrté místo.

Jakub Galvas

Tehdy ještě šestnáctiletý obránce Jakub Galvas byl v sezóně 2015/2016 poprvé nominován do národního týmu do sedmnácti let v rámci přátelského zápasu proti juniorům libereckých Bílých Tygrů v Mladé Boleslavi. Druhý z výběru „sedmnáctky“ ale utrpěl vysokou porážku 0:6. Talentovaný bek však trenéry zaujal, a tak dostal pozvánku i na největší turnaj sezóny, v podstatě neoficiální mistrovství světa – World Hockey Challenge v Kanadě. Reprezentace nejprve vyzvala v přátelském utkání Finy, v gólové přestřelce ale severskému výběru podlehla 7:8 po prodloužení. Na vyrovnávací gól v závěru základní hrací doby nahrával právě Jakub Galvas. V prvním zápase turnaje pak narazili Češi na Američany, kterým i přes výborný výkon podlehli 1:6. Na jediný gól české reprezentace znovu nahrával olomoucký obránce.

Češi pak odehráli další dva zápasy v rychlém sledu za sebou, a to proti Kanadě black a Kanadě white. V prvním ze dvou zápasů si Jakub Galvas připsal i první gól na turnaji, když zvyšoval na 2:0. Český výběr přesto podlehl domácím 3:4 po nájezdech. V duelu s Kanadou white si pak Galvas připsal asistenci a Češi se radovali z první výhry na turnaji (3:2). Ve čtvrtfinále ale hráči s lvíčkem na dresu nestačili na Rusko (1:6), a tak si s Kanadou black zahráli o sedmé místo a radovali se z výhry 4:2. Na zámořském turnaji zanechali velice dobrý dojem. Po vánočních svátcích odcestovala „sedmnáctka“ ke třem utkáním do Finska. Českým dorostencům ale turnaj vůbec nevyšel a domácímu výběru třikrát podlehli, Galvas však dvakrát asistoval. V lednu byl mladý zadák pozván i na dvoudenní kemp v Mladé Boleslavi, a poté na Turnaj pěti zemí v Detroitu. Tam však pro zranění odcestovat nemohl.

Ludvík Rutar

Stejně jako Jakub Galvas, i Ludvík Rutar v minulé sezóně oblékal dres reprezentační „sedmnáctky“. Oba obránci se pak potkali v říjnu na jednodenním kempu v Mladé Boleslavi, kde „sedmnáctka“ vyzvala juniory Liberce, kterým však podlehla vysoko 0:6. Vysoký bek byl pak na začátku prosince nominován na dvě utkání proti o rok staršímu běloruskému výběru, hraném v Ostravě-Porubě. Ludvík Rutar si v každém z utkání připsal asistenci, národní tým však nejprve prohrál 2:4, poté slavil výhru 4:1. V polovině ledna se bek hostující v Olomouci ze Šumperka, sešel se svým spoluhráčem, Jakubem Galvasem, v národním týmu znovu, a to na kempu v Mladé Boleslavi. V únoru pak čekal „sedmnáctku“ další velký test. Dorostenci nejprve odehráli přípravné utkání s juniorkou Hradce Králové, kterou porazili jasně 4:0, poté odletěli do zámoří na Turnaj pěti zemí v Playmouthu.

V přátelském zápase s Američany sice prohráli 2:4, pak ale právě nad domácím výběrem slavili výhru 4:3 v prodloužení. V dalších dvou zápasech urvali Češi bod, když nejprve podlehli Rusku 2:5, a poté Finsku 2:3 až po samostatných nájezdech. V posledním utkání na turnaji se však znovu radovali z výhry, když přetlačili Švédsko 4:3 po samostatných nájezdech. Na přelomu března a dubna odehrál národní tým do sedmnácti let ještě tři utkání proti Švýcarsku. Radovat se ale mohl jen z bodu, když v prvním zápase podlehl Švýcarům 1:2 v prodloužení, v dalších dvou duelech pak vždy 1:3. Na Turnaji čtyř zemí ve Švédsku chybělo českým reprezentantům vždy jen trochu štěstí v závěrech zápasů. Švédsku i Rusku totiž podlehli 2:3 až v prodloužení, Finsku pak jen jednogólovým rozdílem 3:4. Ludvík Rutar si v prvním zápase připsal svůj první gól v národním dresu.

Tomáš Dajčar

Na konci září nechyběl urostlý obránce v nominaci reprezentace do 16 let na přátelské utkání proti staršímu dorostu Komety. V týmu se tehdy dokonce potkal i se svými spoluhráči – obráncem Petrem Maderem a útočníkem Matějem Kořenkem. V divoké gólové přestřelce se nakonec z výhry 8:6 radoval právě národní tým. Téměř o měsíc později pak Tomáše Dajčara čekal další jednodenní kemp. Tentokrát změřil český výběr síly se staršími dorostenci Ocelářů. Třinci ale podlehl vysoko 1:7. Na začátku listopadu už ale „šestnáctka“ změřila síly se zahraničním soupeřem. V Rokycanech třikrát nastoupila proti Švýcarsku a dvakrát se radovala z výhry (4:3 a 7:4), napotřetí však Švýcarům podlehla 2:4. Tomáš Dajčar ve druhém utkání na gól nahrával, ve třetím jej sám vstřelil. Těsně před Vánoci vyzvali Češi v Turnově Rusko. Tentokrát to ale byli právě čeští dorostenci, kteří se dvakrát museli smířit s porážkou (3:7 a 3:8), jednou však slavili výhru 3:2. Olomoucký bek v posledním utkání dvakrát asistoval.

Na začátku ledna si reprezentace do šestnácti let zahrála i na brněnských Hokejových hrách v rámci utkání mezi výběrem Čech a Moravy. Na konci zápasu se z vysoké výhry 5:2 radoval výběr Moravy. Tomáš Dajčar navíc i z gólu, když v posledních minutách ujel obraně a v samostatném úniku překonal brankáře. Na únorovém Turnaji čtyř zemí ve Finsku se sice Češi museli smířit se dvěma prohrami, a to proti Švédsku (4:5 po samostatných nájezdech) a Rusku (1:3), chuť si ale spravili duelem s Finskem, které jasně přehráli (6:0). Olomoucký obránce na turnaji dvakrát asistoval. Turnaj čtyř zemí ve Finsku ale „šestnáctce“ vůbec nevyšel a Češi třikrát odešli jako poražení. Reputaci si však Češi napravili dvojutkáním se Slovenskem. V reprezentačním derby byla Tomáši Dajčarovi svěřena role kapitána a český výběr se dvakrát radoval z výhry 4:3. Dajčar znovu nahrával na gól.

Petr Mader a Matěj Kořenek

Své první pozvánky do reprezentace se v září dočkal i produktivní obránce Petr Mader. Starší z bratrů Maderů oblékl dres národního týmu při utkání se staršími dorostenci brněnské Komety v rámci jednodenního kempu v Brně. V týmu se sešel i se svými spoluhráči – talentovaným útočníkem Matějem Kořenkem, který patřil k oporám mladšího dorostu a zároveň vypomáhal v olomouckém starším dorostu, a také dalším z obránců, Tomášem Dajčarem.