Ondřej Kříž – Návrat do Olomouce osladil vyřazením týmu, do kterého z Hané odešel

Osmatřicetiletý zadák Ondřej Kříž je pro olomoucké fanoušky velice dobrým známým. V jeho čtyřletém působení na Hané proslul svou tvrdou ránou od modré čáry, která naháněla strach celé lize. V sezóně 2008/09 se však chtěl usadit poblíž svého bydliště v Nymburku, a proto domluvil se na angažmá v Ústí nad Labem, jenže odtud po dvou letech zamířil do Litoměřic. Jako tmel, jenž měl vyplnit díry v obranných řadách, se však zkušený bek dostal v roce 2013 znovu do týmu Kohoutů, s nímž vybojoval postup do baráže o extraligu.

Ondřej Kříž se tak po bezmála čtyřech letech vrátil na místo dění, když byl na konci základní části z Litoměřic, které se pohybovaly na hranici postupových a nepostupových míst, uvolněn na Hanou v rámci hostování. S Olomoucí se teď chystá na extraligovou baráž. „Mám obrovskou radost. Do baráže jsme prošli přes nečekaně hladké semifinále, ale není se čemu divit, je tu skvělá parta a atmosféra. Panuje u mě opravdu velká spokojenost,“ tvrdí Kříž.

Ostřílený bek přišel před lety do Olomouce z týmu Ústí nad Labem. Ke konci své čtvrté sezóny v hanácké metropoli však vyměnil červenobílý kabát zpět za ten žlutomodrý. Nyní si však Mora i s Ondřejem Křížem v sestavě na cestě do baráže pochutnala v semifinále právě na Ústeckých Lvech.

„Byla to taková souhra náhod. Já už však v Ústí nejsem třetí sezónu, takže jsem to nebral nějak vyhecovaně. Ale to, že jsme porazili zrovna je, to mi radost určitě udělalo,“ prozrazuje zadák s číslem devět.

Hokejista s přezdívkou “Křížák“ už jednou extraligovou baráž absolvoval. V sezóně 2001/02 se nejvyšší soutěž pokoušel udržet s mužstvem Kladna, což se však nakonec nepodařilo. Hráč s 201 extraligovými starty se tak moc dobře umí vžít do situace z pozice extraligových celků.

⇒ Obránce Ondřej Kříž

„Tehdy to byla přesně opačná situace, než v jaké jsme teď my. Když hrajete baráž z vyšší ligy, tak je všechno křečovité a celkově nálada není prakticky žádná. Taky to nedopadlo dobře a s Kladnem jsme spadli,“ vzpomíná.

„Pro extraligové celky bude ta situace hodně nepříjemná, protože oni svoji pozici musejí uhájit. I Mladá Boleslav se celou sezónu netajila ambicemi, že chce po roce zpět, takže ta by taky mohla být pod jistým tlakem. Tím nechci říct, že my nechceme postoupit, ale bralo by se to tu jako velký bonus, což samozřejmě může být v konečném důsledku výhodnější pro nás, protože můžeme hrát uvolněněji,“ konstatuje Kříž.

Jaké jsou šance současného Křížova týmu na postup mezi hokejovou elitu? „Záleží na tom, jak se povedou první zápasy. Na druhou stranu je baráž dlouhá, takže se v jejím průběhu může stát cokoliv. Uvidíme také, v jakém rozpoložení budou ostatní mančafty,“ předvídá zkušený borec.

Adam Rufer – Většinu sezóny strávil v Šumperku, úspěchu však dosáhl v dresu krajského rivala

Mladý útočník před příchodem do olomoucké kabiny oblékal po většinu základní části dres šumperských Draků. Těsně před koncem přestupového období ho však jeho kmenový klub Třinec poslal na střídavé starty do týmu odvěkého šumperského rivala, a to olomoucké Mory. S ní touží Rufer dosáhnout zatím největšího úspěchu kariéry.

Rufer zažívá vrchol sezóny v týmu, který je jen několik desítek kilometrů od předchozího působiště. Změnu své hokejové adresy však jednadvacetiletý útočník výrazněji neprožíval. „Takhle to neberu. Vím, že mezi fanoušky to bývá pokaždé docela vyhrocené, protože týmy jsou rivalové. Přeci jenom jsem ale z Třince, takže se nedá říct, že bych tohle nějak zvlášť vnímal,“ vyjadřuje se.

⇒ Útočník Adam Rufer

Rufer stihl odehrát za Olomouc šest utkání už v základní části. Ve vyřazovací části Mora přes Hradec Králové a Ústí nad Labem proklouzla až do baráže. Zejména olomoucké výkony proti Severočechům stály za pozornost. „Ústí chtělo hrát hokej, a to nám vyhovovalo. Navíc ubylo soubojů typu, které jsou na hraně pravidel. Semifinálová série také byla více o taktice a o hře s pukem,“ tvrdí Rufer.

Třinecký odchovanec také popisoval své bezprostřední pocity po čtvrtém vyhraném zápase v semifinálové sérii. „Pocity byly úplně super. Myslím, že proto ten hokej hrajeme, abychom něco vyhráli a zažili podobné pocity. To, že se nám povedlo postoupit do baráže, je skvělé.“

Mora se dokázala do baráže dostat i přesto, že několik opor momentálně v sestavě chybí. „Stačí se podívat, jakou máme marodku. S nadsázkou by se dalo říct, že jedna polovina chodí na tréninky a druhá jezdí na rotopedu. I přesto jsme se ale dokázali vypořádat jak s Hradcem, tak s Ústím. Ukázalo se, že náš tým má velkou vnitřní sílu,“ oceňuje schopnosti svého mužstva.

Roman Kadela – Sezóna jako na horské dráze může mít extraligovou tečku

V létě se dvaadvacetiletý zadák pral o místo v sestavě extraligové Komety Brno. Předvedenými výkony však na jihu Moravy nezaujal, a tak putoval do svého kmenového týmu Třebíče. Jenže ani zde nepobyl Kadela moc dlouhou dobu a putoval do Mostu, kde se však také příliš dlouho neohřál. Vše vyvrcholilo propadem do druholigových Moravských Budějovic. Vysokého obránce vysvobodil až tým Olomouce, který mu dal šanci ve své zraněními sužované defenzívě. Kadela chytil svou příležitost za pačesy a nyní se bude bít o extraligu.

⇒ Obránce Roman Kadela

V průběhu sezóny by se tak extraligová baráž rovnala v podání rodáka z Velkého Meziříčí zázraku. „Že bych se na konci sezóny mohl ocitnout v týmu, který bude hrát baráž, to jsem opravdu nečekal. Z osobní stránky to byla asi moje nejhorší sezóna, ovšem naštěstí to skončilo takhle dobře. Jsem spokojený,“ libuje si Kadela, který dal rozhodující a jedinou branku šestého čtvrtfinále proti Hradci.

Roman Kadela také poznamenává, že těžké období prožíval, když si musel zvykat na prvoligový rytmus. „Byl to obrovský rozdíl, třeba tréninky jsou tu naprosto odlišné. Druhá liga je prakticky taková poloprofesionální soutěž, takže to byl pro mě skok.“

Nyní se ale mladý obránce může těšit na baráž, ve které bude Mora čelit kromě dalšího celku z první ligy také dvěma extraligovým mančaftům. „Byli bychom hrozně rádi, kdybychom postoupili, všichni však víme, že to s extraligovými celky bude hodně těžké. Avšak právě týmy z extraligy by mohly být pod tlakem, my totiž nemáme co ztratit a můžeme jenom překvapit,“ prohlašuje.