Oceláři míří do plecharény. Porazí je Kohouti i napodruhé?

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Předposlední říjnový den přivítají olomoučtí hokejisté atraktivního soupeře z Třince. První souboj těchto týmů se odehrál ve 2. kole a Kohouti tehdy potěšili olomoucké fanoušky výhrou 3:2. Oba týmy jsou v tabulce těsně za sebou se ziskem 20 bodů, Třinec má však lepší skóre, a tak mu patří 9. příčka, Olomouc je desátá. Dá se tedy očekávat tuhá bitva, která začne v 18 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Vilém Burian

Olomoučtí hokejisté mají za sebou sérii tří proher, naposledy padli v neděli v Karlových Varech, odkud si odvezli porážku 0:5. První třetina přitom z pohledu Kohoutů vypadala nadějně, na brankáře Veselého vyslali 11 střel. „Poslední zápasy mají stejný scénář. Možná, že to vypadá, že soupeře přehráváme, nebo že máme opticky navrch, ale nevytěžíme z toho žádné góly, a naopak skrz velkou snahu dát nějaký gól propadneme v obraně, vymstí se nám to a pak se nám celá hra trochu bortí,“ popsal příčiny neúspěchu Vilém Burian. „Určitě musíme zlepšit obranou hru a nemyslet tolik do útoku, protože tam se nám tak nedaří a musíme začít pořádně odzadu, abychom nedostávali takové góly.“

Karlovy Vary měly až hrůzostrašný vstup do sezóny, za 10 kol si připsaly jedinou výhru a propadly se na spodek tabulky vedle Chomutova. Potom se však tým kolem kapitána Václava Skuhravého zvedl a momentálně má na svém kontě sérii pěti výher za sebou. „Hrají to, co si řeknou, teď jim to lepí a dokážou využít své šance. Nám to tam bohužel nespadlo nic,“ pochválil soupeře Burian.

⇒ Útočník Vilém Burian

Teď se ovšem zraky všech olomouckých fanoušků přesouvají na druhý konec republiky – v úterý do Olomouce přijedou třinečtí Oceláři. Oba celky proti sobě nastoupily už ve druhém kole a vítězně z tohoto klání odcházeli hokejisté Mory. Trenér Václav Varaďa teď ale může počítat s řadou uzdravených opor svého týmu. „Mají hodně široký kádr, takže je asi jedno, jestli jim jeden dva hráči vypadli, i když jsou samozřejmě kvalitní. Je jedno s kým hrajeme a kdo tam bude. Musíme se k tomu postavit, jak to nejlíp půjde a zlomit tu nepříznivou sérii. Teď máme po třech výhrách tři porážky, takže to doma potřebujeme urvat jakýmkoli stylem, “ ví třicetiletý útočník původem z Třebíče. „Klidně ať jsme horší, ať to opticky nevypadá moc hezky, ale ať máme ty body,“ doplnil.

A co by měli Kohouti zlepšit, aby nepříznivou sérii ukončili, navíc před domácím publikem? Vilém Burian v tom má jasno. „Musíme se zaměřit na obranu. Když ty góly neumíme dávat, tak je nemůžeme dostávat a musíme si počkat na šance a být trpěliví. Hrát dobře zezadu.“

Duel proti loňskému finalistovi bude pro fanoušky na Zimním stadionu v Olomouci o to zajímavější, protože je během přestávkového programu čeká soutěž se společností BPS Mobil s.r.o. Soutěžící, který jako první trefí prostřední výřez ve střelecké desce, se může těšit na mobilní telefon Huawei Nova Smart. Pokud se nikdo netrefí, tak jako cena útěchy bude pro všechny tři soutěžící přichystán Huawei Bluetooth reproduktor.

Před samotným zápasem pak budou rozdávat zástupci Sportuj v Olomouci tleskátka, kterými můžete při zápase podpořit olomoucké hokejisty. Sportuj v Olomouci je aplikace pro iOS a Android, jež vám umožní sledovat veškeré sportovní dění v Olomouci, tedy samozřejmě i to kolem HC Olomouc. Pokud se v aplikaci stanete fanouškem Hanáků, budete dostávat aktuální informace o nadcházejících zápasech a novinky ohledně týmu.

Z KABINY SOUPEŘE: Třinci se po zranění vrátila řada opor

Ocelářům letošní sezóna nevychází podle představ. Po prvních šesti kolech nového ročníku si připsali pouhých šest bodů a krčili se ve spodních patrech tabulky. Následně se Třineckým sice podařilo nějaké body posbírat – na svém kontě mají mimo jiné vysoké výhry 6:1 proti Pardubicím a 4:1 proti Mladé Boleslavi, ale postupová šestka jim stále o čtyři body uniká. To je situace, se kterou loňský finalista určitě nehodlá spokojit.

Václav Varaďa se ale od počátku sezóny musel potýkat také se zdravotními indispozicemi klíčových opor svého týmu. Kanonýr Martin Růžička se na začátku přípravy zranil a do akce v novém ročníku naskočil teprve v 11. kole proti Plzni, Jiří Polanský si svůj návrat do červenobílého dresu odbyl týden před ním. Do obranných řad se pak vrátil Vladimír Roth.

Před letošní sezónou skončila v kádru Ocelářů řada důležitých hráčů. Odešel mimo jiné Tomáš Linhart nebo Jakub Petružálek. Naopak do slezského celku přišel Martin Gernát (hostování) a v průběhu sezóny se k týmu na zkoušku přidal také lotyšský bek Guntis Galvinš. Vedení klubu se v říjnu rozhodlo angažovat kanadského útočníka Ethana Werka, který se pod Javorovým předvedl ve výborném světle, v šesti zápasech si připsal 5 kanadských bodů (3 + 2).

Marodka v útočných řadách se podepsala nejen na rozpačitém startu sezóny, ale je patrná také ve statistikách týmu. V první pětce kanadského bodování nalezneme hned dva obránce, přičemž Lukáš Krajíček je s 11 body dokonce nejproduktivnějším hráčem týmu. Daří se také Martinu Adamskému a lotyšskému křídlu Robertsi Bukartsovi, jenž do Třince před sezónou přišel ze Zlína. Oba hokejisté mají shodně devět bodů, Adamský je pak díky sedmi přesným zásahům nejlepším střelcem Ocelářů. Zapomenout nesmíme ani na Šimona Hrubce v třineckém brankovišti, s úspěšností zákroků 92,92 % uzavírá pětku nejlepších gólmanů extraligy.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Václav Varaďa
Kapitán: Lukáš Krajíček
Hala (kapacita): WERK ARENA (5400)
Poslední utkání: Prohra 1:2 na nájezdy se Zlínem

SOUPISKA Třince