Od začátku jsme šlapali tak, jak bychom měli každý zápas, chválil Ludvík Rutar

Zuzana Spurná
O L O M O U C – První domácí zápas vyšel juniorům na jedničku. V odvetě a zároveň předehrávce šestého kola přivítali na svém ledě Žďár nad Sázavou, na který neměli dobré vzpomínky. Hned od prvních minut ale potvrzovali, že na olomouckém ledě jsou doma Kohouti a svého soupeře z Vysočiny jasně přestříleli. Hned v úvodních kolech se nešetřilo na důrazu, a tak do bitky zapojil i Ludvík Rutar, který se navíc blýskl dvěma gólovými nahrávkami.

V odvětě proti Žďáru nad Sázavou se junioři představili doma. A domácí prostředí jako by Hanákům vyhovovalo. Svého soupeře jasně přestříleli a slavili zaslouženou výhru. Plameny ale rozhodně nebyly jednoduchým soupeřem. „Byl to ohromně náročný zápas. Žďár výborně bruslí, což ukázal už v prvním utkání. My jsme ale už od začátku šlapali tak, jak bychom měli každý zápas a vyplatilo se to,“ byl rád Ludvík Rutar.

Kohouti se se Žďárskými potkali hned v prvním kole, na ledě týmu z Vysočiny se však olomouckému výběru lepila smůla na paty a museli se smířit s vysokou prohrou 2:6. Utkání před vlastními fanoušky se ale odehrávalo v úplně jiném duchu. „V prvním zápase se Žďárem jsme měli zbytečný respekt a nevstoupili jsme do zápasu tak, jak bychom měli. Z toho pramenily inkasované góly a potom už se to bohužel vezlo. Po zápase jsme dostali pokyny, co zlepšit, co bylo špatně, na co si dát pozor. Tentokrát jsme to plnili. Hráli jsme věci, které trénujeme a ve kterých jsme silní. To byl asi hlavní rozdíl,“ tvrdil olomoucký obránce.

Většina z juniorů se se Žďárskými nesetkala ani v minulých letech, dobře ale věděli, že Plameny není radno podceňovat. „Všichni jsme věděli, že je to v podstatě akademie vedená panem Pytlíkem, takže jsme počítali s tím, že budou skvěle bruslit a budou skvěle technicky vybavení. A to se také potvrdilo,“ chválil kvality soupeře.

Druhé utkání se postupem času pořádně vyostřilo, ani jeden z týmů tomu druhému zadarmo nic nedaroval. O osobní souboje tak nebyla nouze. „Vyplynulo to ze hry. Nemyslím si, že by to jeden nebo druhý z týmů nějak extrémně vyhledával. K hokeji to patří a my jsme ukázali, že nám to problém nedělá,“ vysvětloval devenáctiletý hokejista.

Urostlý obránce se navíc zapojil do regulérní bitky před olomouckou brankou a nakonec ji vyhrál. Co vyhrocené situaci předcházelo? „Soupeřům útočník nám vjel do gólmana, který je naší obrovskou oporou. Tím pádem byla bitka jen reakce na situaci. Brankář je tam od toho, aby nás podržel a my od toho, abychom mu udělali prostor, případně ho bránili, když je potřeba,“ vrátil se k celé situaci.

Junioři si do prvních kol stáhli i tři výjimky, které pravidelně trénují s A týmem a pomalu sbírají zkušenosti s dospělým hokejem. A právě Ludvík Rutar, Josef Podlaha i Michal Matiaško o sobě dali v utkání vědět. „S Pepou a Michalem musíme ukázat, že šance kterou jsme dostali v áčku, je odůvodněná. V juniorce musíme být lídři a pomáhat klukům nejen ve hře, ale jít i příkladem v trénincích a věcech okolo,“ uvědomoval si obránce, který s hokejem začínal v Šumperku.

Od začátku nové sezóny platí nový systém soutěže, kdy po základní hrací době vždy následuje prodloužení a pokud nepadne gól v nastavené pětiminutovce, tak nájezdy. Kohouti si v předehrávce šestého kola vyzkoušeli i nájezdy a na nový systém si pomalu zvykají. „Prodloužení po každém zápase je zajímavá věc. Hra tři na tři je něco naprosto jiného než klasická hra a dává mnohem víc prostoru pro bruslení a individuální dovednosti každého hráče,“ dodal závěrem hráč, který už nakoukl i mezi dospělé hokejisty.