Olomouc čeká tuhý boj, na Hanou zamíří Mladá Boleslav

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Mora bude ve středu obhajovat svou domácí neporazitelnost proti Mladé Boleslavi. Bruslařský klub se po čtyřech sezónách strávených v nejvyšší české soutěži vrátil do první ligy, kde však nebude chtít dlouho setrvat. Kohouti však také pomýšlí na možnost účasti v rozšířené baráži, takže olomoucký zimní stadion čeká napínavá bitva. Utkání začíná v 18 hodin.

Mladá Boleslav čtyři roky působila v extralize, o kterou v jejím závěru ale vždy musela bojovat v baráži. Třikrát se jí to podařilo, napočtvrté ale byl nad její síly Chomutov, který ji tak v nejvyšší soutěži vystřídal. Bruslařský klub však padl až po sedmém utkání, které prohrál 2:4. Pojišťující čtvrtou trefu Pirátů vsítil aktuálně olomoucký útočník Richard Diviš.

⇒ BK Mladá Boleslav

„Byl to skvělý pocit. Celá série s Mladou Boleslaví byla neuvěřitelně těžká, doma jsme měli mečbol, ale neproměnili jsme ho. Pak jsme toho také měli plné zuby, protože těch zápasů bylo strašně moc. Mohlo to dopadnout jakkoliv, nakonec se ale z postupu radoval Chomutov,“ přibližuje Diviš loňský barážový souboj o extraligu.

Středočeši vstoupili do ročníku 2012/2013 ve velkém stylu. Připsali si ze sedmi duelů pět tříbodových výher, když přehráli Litoměřice (6:3), Benátky nad Jizerou (4:0), Kadaň (2:1), Jihlavu (4:1) a Ústí nad Labem (3:2). “Jen“ dva body vytěžila Mladá Boleslav v Třebíči za triumf po nájezdech (2:1n), ze Šumperku naopak odjela bez bodu (2:3).

„Ještě nedávno byla Mladá Boleslav extraligovým mužstvem, navíc má spoustu zkušených hráčů, takže o motivaci máme určitě postaráno,“ přiznává obránce Jakub Bartoň, který však dodává: „Moc velký respekt ale ze soupeře mít nesmíme, přece jen jsou to také lidé.“

Mora zatím doma neztratila ani bod, naneštěstí z venku zato žádný nepřivezla. Musí se ale přiznat, že Kohouti zajížděli do Benátek nad Jizerou, Jihlavy a Ústí nad Labem.

„Je pravdou, že soupeři venku byli hodně těžcí. Škoda však zápasu v Jihlavě, kde jsme nehráli špatně, dokonce jsme pár minut před koncem vedli. Tahle ztráta je vidět i v tabulce, kde nám ty tři body na vršek chybí. Pak by se určitě hrálo lépe. Takhle musíme získávat body doma a snad se nám to ve středu proti Mladé Boleslavi podaří. Bude to sice těžké utkání, ale řekl bych, že nás už nečeká žádný lehký zápas,“ komentuje aktuální formu Hanáků olomoucký kapitán.

Zajímavosti duelu

⇒ Střetne se páté mužstvo s druhým

⇒ Mladá Boleslav se po čtyřech letech vrátila do první ligy

⇒ Olomouc doma v nové sezóně ještě neztratila ani bod

⇒ Bruslařský klub zatím prohrál jen v Šumperku (2:3)

⇒ Středočechy táhne rodina Výborných, otec František jako trenér, útočník David jako kapitán

⇒ Statistiku Mladé Boleslavi vede Tomáš Nouza (5+5), druhý je David Vrbata (4+4)

Všech dvacet branek Kohoutů zatím ale vstřelili jen útočníci, žádná rána beků za soupeřova gólmana nezapadla. „Moc střel od nás obránců nepřichází, což určitě budeme muset zlepšit. Je ale fajn, že se daří alespoň útoku, kde občas nějakou naši střelu dorazí. Nemyslím si ale, že by to v obraně nějak kvůli gólům vázlo. Určitě nějaké branky přijdou, jen na tom začátku jsou všechny týmy nažhavené, takže je to spíše o tom štěstíčku, aby nám to tam padlo,“ věří Bartoň.

Olomouci aktuálně patří s dvanácti body pátá pozice, Mladá Boleslav je se sedmnácti druhá. Statistiky Bruslařského klubu vede Tomáš Nouza, který nasbíral 10 kanadských bodů (5+5), stíhaný osmibodovým Davidem Vrbatou (4+4). Ze středočeského kádru se ale jistě nesmí zapomínat ani na pětinásobného mistra světa Davida Výborného, útočníka Lukáše Pabišku nebo obránce Davida Pojkara.

Naposledy se oba celky střetly v zápase první ligy 12. prosince 2007, kdy z vítězství 1:0 po samostatných nájezdech radovala na domácí kluzišti Mora. Rozhodující nájezd proměnil Milan Ministr.

Duel mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví započne v olomoucké plecharéně ve středu v 18 hodin. Pro fanoušky Bruslařského klubu, kteří neodcestují na Hanou, bude připraven on-line textový přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Kašík – Bartoň (C), Ondrušek, Lhotský, Valenta, Cartelli, Staněk, Houdek, Janáček – Pekr, Řípa, Herman – Švaňhal, Diviš, Selingr – Králík, Kucharczyk, Hampl – Rác, Heža O., Vodný. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.

BK Mladá Boleslav: Will – Němeček, Pojkar, Kasík, Chaloupka, Jindra, Beňovič, Šmach – Mikulík, Vrbata, Nouza – Pabiška, Výborný (C), Jiránek – Demel, Koudelka, Rys – Hrdel, Loskot, Lenc. Trenér: František Výborný.

Roztleskávačky a přestávkový program

Ve středu proti Mladé Boleslavi bude znovu popohánět olomoucké Kohouty skupinka roztleskávaček. Navíc během přestávek je připraven program na ledové ploše. První pauzu vyplní mladí hokejisté HC Olomouc, kteří se utkají v minihokeji, ve druhé je pak přichystána soutěž pro diváky.

Seznam mladých hokejistů a trenérů pro minihokej

Hráči: Filip Zámečník, Lukáš Matějček, Richard Kocourek, Matěj Doseděl, Karel Tomiga, Daniel Přecechtěl, Andrej Hebar, Adrian Oláh, Lukáš Konečný, Jaromír Konečný.
Trenéři: Slobodan Rusko, Martin Půček, Pavel Musil, Matouš Venkrbec.