Ostrý start play-out. Mora chce na západě Čech znovu ukrojit ze ztráty

David Jahoda, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Začíná rozhodující část ligového ročníku. Kohouti měli ještě v polovině sezóny myšlenky na vyřazovací část, nyní se však musí bít o to, aby nakonec nemuseli o holé bytí a nebytí v extralize zápasit v baráži. V prvním duelu skupiny play-out zajíždí Mora do Karlových Varů. Právě proti Energii odehráli Hanáci poslední zápas základní části a dokázali v něm utnout dlouhou sérii proher. Jak dopadne další důležité klání proti Západočechům nyní? Zápas začíná v pátek v 18 hodin.

Už to bylo k nevydržení. Patnáct proher za sebou byla již velmi dlouhá doba, Kohouti však věří, že se zvedli v pravý čas. V posledním utkání základní části vyzvali Hanáci na domácím ledě Karlovy Vary, a i když prohrávali už o dvě branky, nakonec brali dva body po výhře v prodloužení.

⇒ Obránce Jan Jaroměřský

„Začali jsme špatně, nebylo moc příjemné prohrávat po půl minutě v tak důležitém utkání. Myslím si ale, že od druhé třetiny se náš výkon zlepšil. Po naší první vstřelené brance jsme se zvedli a je jen škoda, že jsme neproměnili víc šancí a nevyhráli za tři body,“ vrátil se k utkání s Energetiky zadák Jan Jaroměřský, který si byl vědom toho, že vítězství za tři body by chutnalo mnohem více.

V případě výhry po základní hrací době by totiž ztráta na Karlovy Vary, které jsou o místo před Kohouty, byla v uvozovkách jen šestibodová. Výhra v prodloužení stáhla počet chybějících bodů na konkurenta na osm bodů.

Svěřenci kouče Petra Fialy jsou však rádi za to, že po patnáctizáasovém půstu znovu poznali, jaké to je se závěrečnou sirénou slavit. „Vyzkoušeli jsme si, že prakticky náš jediný soupeř ve skupině play-out, je k poražení. S Karlovými Vary nás čekají ještě dva zápasy, ve kterých musíme naplno bodovat. Navíc věřím, že se nám podaří uzmout nějaké body i proti Slavii a Liberci,“ nechal se slyšet Jaroměřský.

Zajímavosti zápasu

⇒ Mora ztrácí na Karlovy Vary osm bodů.

⇒ Kohouti porazili Energii v této sezóně třikrát ze čtyř pokusů.

⇒ Západočeši hrají skupinu play-out počtvrté za sebou.

„Myslím, že už nikoho nebavilo si pořád říkat: ‚Tak zase příště.‘ Podle mě páteční zápas hodně napoví, jak se to bude dál vyvíjet. Doufám však, že deka, která na nás ležela, už zmizela a že odteď to bude už jenom lepší. Jak pro nás, tak pro fanoušky,“ pokračoval se svými odpověďmi obránce s číslem 22.

V neděli si olomoučtí hokejisté připsali proti západočeskému celku již třetí vítězství v sezóně. A moc rádi by na tyto úspěchy navázali hned v prvním utkání play-out. Celá skupina o umístění bude pro hanácký tým nesmírně důležitá, zápas v KV Aréně ale napoví, s jakými kartami Kohouti a Energetici budou ve zbytku play-out hrát.

Karlovy Vary budou nastupovat ke střetnutím skupiny play-out již počtvrté za sebou a popáté během posledních šesti let. Pokaždé se karlovarským hokejistům podařilo vyhnout noční můře zvané „baráž“. Blízko k tomu mají i nyní, v případě páteční výhry nad Olomoucí by se náskok Varů zvýšil na pohodlných jedenáct bodů.

⇒ HC Energie Karlovy Vary

V základní části se Energie nemohla příliš spolehnout na své početní výhody. Jejich procentuální využití bylo po brněnské Kometě druhé nejhorší v extralize. Absolutní primát pak Karlovým Varům patří v trestných minutách, kterých nastřádaly 951. Logicky proto i ve statistice nejtrestanějších hráčů soutěže měly Vary hned na prvních dvou místech své zástupce. Byli jimi útočníci Václav Skuhravý (212 TM) a Radek Duda (146 TM).

Radek Duda, od nové sezóny kapitán mužstva, byl však svému týmu velice užitečný. Nasbíral celkem 36 (19+17) kanadských bodů, což bylo z celého mužstva vůbec nejvíc. Za ním se drželi Stanislav Balán a zkušený David Hruška.

První utkání skupiny play-out čeká Kohouty v karlovarské KV Aréně v pátek od 18 hodin. Vstupné na zápas je stanovo na pouhých 20 Kč za jednu vstupenku. Pokud se však i přesto neodhodláte vyrazit podpořit hokejisty Olomouce přímo do lázeňského města, bude pro vás připraven tradiční textový on-line přenos.

Sestavy z posledních utkání

HC Energie Karlovy Vary: Závorka – Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, Redlihs, Tomeček, Dvořák – Hruška D., Balán, Vachovec – Bartek, Hruška R., Duda (C) – Tomeček, Zadražil, Micka – Koblasa, Kverka, Gorčík. Trenér: Karel Mlejnek.

HC Olomouc: Trvaj – Skrbek (C), Rašner, Ondrušek, Majeský, Jaroměřský, Houdek – Buc, Knotek, Laš – Zuzin, Herman, Matai – Kucharczyk, Marosz, Dlouhý – Řípa. Trenér: Petr Fiala.