Po reprezentační pauze zpět do zápasového tempa. Mora vyráží do Liberce

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Lednové neúspěchy jsou téměř zapomenuty, Kohouti chtějí po reprezentační pauze začít od začátku. A příležitost k tomu mají netradičně už ve středu, kdy odcestují do vzdáleného Liberce. S Tygry mají Kohouti letos výbornou bilanci, i když většinou velmi těsně, pokaždé dokázali Severočechy porazit a připsat si tři body. Stejně jako Olomouc, i Liberec se dlouho trápil, Mora tak má ve středu od 18 hodin v Home credit Areně šanci začít novou, vítěznou šňůru.

Po týdenní pauze, kdy se extraliga znovu zastavila, aby se sešly reprezentační týmy, se znovu naplno rozběhne zápasový program. Chvilka odpočinku se ale Kohoutům po nevydařeném začátku roku hodila. „Rozhodně nám pomohla. Trochu jsme se uklidnili, zapracovali na mnoha věcech a já věřím, že to přeneseme do zápasu s Libercem a že to půjde poznat,“ řekl Tomáš Vošvrda.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

Trenér Jiří Dopita si téměř po každém utkání všiml mírného herního zlepšení, což může Kohouty jedině těšit. „Ty zápasy byly nahoru dolů. Myslím, že jsme například ve Zlíně odehráli hodně dobrý zápas, ale prohráli jsme 0:3. Pak to bylo s Kometou takové všelijaké (3:6), ale podle mě bylo utkání s Pardubicemi to nejpovedenější z toho, co jsme za poslední dobu předvedli. Pevně věřím v to, že máme na čem stavět a že proti Liberci otočíme výsledek na naši stranu a budeme bodovat,“ doufal brankář s třiatřicítkou.

Prvním soupeřem Hanáků po extraligové pauze budou liberečtí Bílí Tygři. Ty ale dokázali Olomoučtí v letošní sezóně prozatím vždy porazit. Co od Tygrů očekávají počtvrté? „Každý zápas je jiný. V Liberci teď vyměnili kouče, ale asi počítáme s tím, s čím přijde Filip Pešán, což není žádný velký ‚stoják‘ ve středním pásmu a bude chtít hodně napadat, takže si myslím, že ten zápas bude hodně živý,“ uvažoval nad taktikou soupeře pětadvacetiletý brankář.

Zajímavosti zápasu

⇒ Olomouc je dvanáctá, Liberec má před Morou jen dvoubodový náskok a drží tedy jedenácté místo.

⇒ Kohouti i Tygři mají za sebou šňůru proher, Olomouc osmizápasovou, Liberec nevyhrál šest utkání v řadě.

⇒ Ve všech letošních zápasech brali body Hanáci, když vyhráli 4:3, 3:2 a 2:0.

⇒ Na konci ledna převzal Liberec trenér Filip Pešán, který vystřídal Rostislava Čadu odstupujícího ze zdravotních důvodů

Utkání s Libercem rozhodně nebude jen tak obyčejné. Moru a Tygry od sebe dělí pouhé dva body a oba týmy také stále bojují o místo v první desítce. Olomoučtí mají také jen dvoubodový náskok před Karlovými Vary. Kohouti a Tygři mají společnou ještě jednu věc, a to smolné šňůry proher, které se u Olomouce protáhly na osm utkání a u Liberce na šest.

„Asi to bude celkem zlomový zápas. Už jsme říkali, že jich je víc, ale po pauze to potřebujeme nastartovat na těch posledních osm zápasů. Ve hře je ještě pořád 24 bodů, takže je ještě pořád šance dostat se do desítky. Hlavně ale potřebujeme sbírat body, i kdybychom se dostali do play-out. Body v Liberci budou obzvlášť důležité,“ věděl.

I když modrobílý tým v letošní sezóně už nevede hokejová legenda Petr Nedvěd, zůstává v kádru spousta nebezpečných hráčů. Zatímco produktivitu libereckého celku vede dvaadvacetiletý Tomáš Filippi (12+17), nejlepším střelcem je se třinácti góly Petr Vampola (13+11). Na pozoru by se Olomoučtí měli mít i před kapitánem Tygrů, Janem Výtiskem, který se 186 body vede týmový Radegast index.

Nejproduktivnějším zadákem Liberce je pak Radim Šimek (7+8). Brankářskou jedničkou týmu ze severu Čech je Ján Lašák, který se může chlubit úspěšností 92,46 %, dvěma čistými konty, čtyřmi asistencemi, ale také 49 trestnými minutami, což jej staví do role nejtrestanějšího brankáře extraligy. Na koho si tedy budou Olomoučtí dávat největší pozor?

⇒ Bílí Tygři Liberec

„V tom mančaftu je plno jmen. Já už ani nechci jmenovat, protože koho jsem jmenoval, ten nám vždycky dal dva góly,“ smál se. „Těch hráčů je tam hodně, mají tři silné pětky, ale bude to hlavně o tom, jak my to utkání zvládneme, jak k němu přistoupíme, jak ho zvládneme. Bylo by opravdu dobré, kdybychom na začátku dali gól, abychom se uklidnili a šli za vítězstvím,“ přemýšlel o nadcházejícím utkání odchovanec Vítkovic.

Tomáš Vošvrda se tak podruhé v letošní sezóně vrátí do míst, kde před příchodem na Hanou strávil tři roky. „Já už tam chytal předchozí zápas, který se nám tam podařilo vyhrát. Prvních šest minut to bylo špatné, ale pak už jsem se z toho oklepal. Bylo to něco jiného, ale teď už tam jedu v pohodě, jako na každý jiný zápas,“dodal závěrem.

Pro fanoušky Kohoutů, kteří nevyrazí přímo do Liberce, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání se pohybuje v rozmezí od 90 do 250 Kč. Úvodní buly bude Home credit Areně vhozeno v 18 hodin.

Sestavy z posledních utkání

Bílí Tygři Liberec: Lašák – Šimek, Výtisk (C), Gřegořek, Derner, Vitásek, Voráček, Kajínek – Balaštík, Vampola, Radivojevič – Valský, Filippi, Bulík – Bakoš, Jelínek, Krenželok – Hrníčko, Urban. Trenér: Filip Pešán.

HC Olomouc: Vošvrda – Houdek, Skrbek (C), Škůrek, Vyrůbalík, Staněk, Jaroměřský, Rašner – Rác, Marosz, Buc – Rachůnek, Herman, Laš – Zuzin, Knotek, Cibák – Jergl, Diviš, Dlouhý. Trenér: Petr Fiala.