Podaří se navázat na domácí vítězství? Kohouty čeká utkání na ledě Hradce Králové

Petr Martínek
HRADEC KRÁLOVÉ - Úderem nedělní 16. hodiny začne další souboj o extraligové body. Mora se střetne pod Bílou věží s hradeckým Mountfieldem, se kterým zatím drží stoprocentní bilanci - proti Východočechům neztratila ani bod. Zadaří se i tentokrát?

Řekl před zápasem - Jan Knotek

Na Tři krále se Olomouci podařilo vyválčit doma 3 body druhou nejvyšší výhrou v sezóně. S prázdnou odjeli z hanácké půdy kladenští Rytíři. „Je to příjemné čas od času vyhrát takovýmto způsobem, zejména po sérii předchozích proher. Tato výhra je lepší i z psychického pohledu, že se nemusíme nervovat do konce,“ hodnotil zápas Jan Knotek.

⇒ Útočník Jan Knotek

Olomoučtí už v předchozím domácím střetnutí s Rytíři vyhráli první třetinu o dvě branky, v pátek tento počin úspěšně zopakovali. „Zvlášť po takovýchto nezdarech, když má člověk hlavu dolů, je tento způsob vstupu do utkání velmi povzbuzující, uklidňující a může se pak hrát ve větším klidu,“ pokračoval útočník s číslem 12.

Proti Hradci Mora nejenže neprohrála, ale ani ji nedokázal nikdo z hradeckých hráčů překonat gólem. Olomouci se to povedlo celkově osmkrát. „Budeme doufat v prodloužení série. Jedno období se více dařilo Hradci a rádi bychom, aby se karta obrátila,“ přál by si asistent kapitána.

Kvůli marodce musí trenérské duo Tomajko - Žabka vymýšlet způsoby, jak sestavit jednotlivé formace. V té první se také prostřídalo hned několik hráčů, proti Kladnu stanul vedle Knotka a Jana Bambuly Jakub Orsava. „Člověk by byl raději, kdyby se to ustálilo. Situace je ale taková, jaká je. Vždy mám vedle sebe skvělé hráče, takže to se potom hraje výtečně,“ ukončil své povídání Knotek.

To nejdůležitější o soupeři

Zatímco v naší nejvyšší soutěži nepotvrzoval hradecký Mountfield status vítěze základní části z minulé sezony, Liga mistrů šla soupeři lépe. V evropské konkurenci došli Hradečtí až do čtvrtfinále, nejdále z českého trojlístku účastníků. Stopku jim vystavil švýcarský Zug s Janem Kovářem v sestavě, ovšem Hradec nebyl vůbec daleko od postupu a padl jen o gól.

Zpátky do Tipsport extraligy. Olomoucká předchozí výhra proti Lvům přinesla krom pěti gólů také řadu vyloučení, utkání chvílemi připomínalo spíše box než hokej a sudí měli plné ruce práce. Tato porážka jen prodloužila sérii nezdarů Hradce, body následně svěřenci trenéra Martince nevyválčili ani proti Mladé Boleslavi a ani na ledě Sparty Praha. Vítězství přišlo v nejpikantnějším utkání, které může Mountfield absolvovat. V prostředí domácí ČPP arény vynuloval ve východočeském derby vedoucí a silné Pardubice 4:0, což přineslo vzpruhu. Body přivezli Hradečtí z Karlových Varů, doma zdolali taktéž silné Vítkovice a na Kladně uspěli v poměru 6:3. Rozlet zastavil českobudějovický Motor, který olomoucké protivníky porazil na Štěpána o tři branky. Z venkovních kluzišť putovaly body do tabulky po výhrách v prodloužení nad brněnskou Kometou a litvínovskou Vervou. Aspoň bod za prohru v prodloužení přišel z utkání proti Třinci a čtvrteční předehrávku zvládl Hradec na jedničku vítězstvím proti Plzni 4:0.

V rámci hráčské výměny putoval do Mladé Boleslavi Kelly Klíma za účelem lepších individuálních výkonů. Naopak pod Bílou věž zamířil Jan Eberle, kterého si olomoučtí příznivci mohou pamatovat z tříletého působení v dresu Mory. I on neprožíval bůhvíjak dobré období, nicméně tohle hodil zdá se za hlavu, když v debutu proti Plzni pomohl k výhře dvěma brankami. Kanadskému bodování vévodí Jakub Lev se 17 asistencemi a 10 góly. Následován je Slovákem Oliverem Okuliarem s 22 body, který je zároveň s 11 přesnými zásahy nejlepším střelcem Hradce společně s Alešem Jerglem. Brankovišti vévodí Fin Kiviaho s 20 odchytanými duely.

Soupiska Mountfield HK

Brankáři: Henri Kiviaho, Jan Ružička.

Obránci: Jérémie Blain, Michael Gaspar, Bohumil Jank, Petr Kalina, Graeme McCormack, Jakub Naar, Filip Pavlík, René Piegl, Mislav Rosandič, Zdeněk Čáp

Útočníci: Lukáš Cingel, Zdeněk Doležal, Jan Eberle, Aleš Jergl, Kevin Klíma, Petr Koukal, Christophe Lalancette, Jakub Lev, Petr Moravec, Matěj Morong, Oliver Okuliar, Kryštof Ouřada, Lukáš Pajer, Radovan Pavlík, Jordann Perret, Radek Pilař, Radek Smoleňák, Marek Zachar, Martin Štohanzl

Hlavní trenér: Tomáš Martinec
Hala (kapacita): ČPP aréna (6890)