Poprvé v létě doma! Olomouc přivítá ambiciózní Oceláře

Johan Čáp
O L O M O U C – Olomoučtí fanoušci i hokejisté se dočkali! Po skoro pětiměsíční pauze se v plecharéně ukáže v ostrém zápase hanácký A-tým. Pro hned čtveřici letních posil to tak bude horká letní premiéra před bouřlivým hanáckým publikem, stejně tak bude i poprvé na domácí střídačce v roli hlavních koučů duo Moták-Tomajko. A pro Moru to bude pořádně zajímavý duel! Do Olomouce totiž zavítá loňský extraligový finalista z Třince, který má i přes odchod několika hvězd stále plnou soupisku zajímavých jmen. Pro Slezany půjde o letošní zápasovou premiéru, jak si s nimi poradí namotivovaní Hanáci? Utkání startuje ve čtvrtek v 17:00!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Petr Strapáč

Olomoučtí hokejisté se poprvé v ostrém zápase objevili neplánovaně až minulé úterý. Po zrušeném duelu se Slovanem Bratislava se premiérou pro celý tým stalo utkání v Jihlavě. Kohouti jej relativně překvapivě (v kontextu předzápasových analýz) prohráli v poměru 1:2. „Přeci jen šlo o první zápas. Žádnou tragédii bych z výsledku nedělal,“ mírnil šok některých fanoušků útočník Petr Strapáč. „Jihlava předvedla stejný styl hokeje jako loni v extralize, měli vše založeno na maximální obětavosti,“ dodal.

Útočník Petr Strapáč

Olomoucký tým šel právě Strapáčovou zásluhou ve 12. minutě do vedení, když se 28letý útočník trefil při hře čtyř proti čtyřem. „Já mám osobně hru čtyři na čtyři nebo tři na tři celkem rád. Je při ní na ledě více prostoru,“ přidal střelec své preference. „Tomáš Houdek s Honzou Káňou výborně zabojovali, čímž se mi otevřel prostor ne levé straně. Zkoušel jsem najít skulinku na bližší tyči, což se nakonec i do puntíku vydařilo,“ popisoval Strapáč svou trefu, jež se stala první olomouckou brankou letošní přípravy. Prozatím však bohužel jedinou. „S jedním gólem se nedá pomýšlet na úspěch. Bereme to za rozhodující fakt, který Jihlavě přihrál výhru,“ lamentoval ostravský rodák.

Dukla se během druhé třetiny dokázala vzpamatovat a vývoj duelu otočit během pár minut ve svůj prospěch, olomoucká snaha o vyrovnání už poté byla marná. Velkou zásluhu na tom měl i jihlavský brankář Niklas Lundström. „Působil celkem jistě, zneškodnil hodně nebezpečných střel. Soupeře hodně podržel,“ lichotil Strapáč švédskému fantomovi.

Olomoucký útočník ale přidal i jeden zajímavý poznatek, který fanouškům sledujícím duel mimo jihlavský stadion unikl: „Led byl od druhé třetiny katastrofální. Bylo to ale pro oba týmy stejné, rozhodně se na to nemůžeme vymlouvat. Je to daň za aktuální počasí.“ Strapáč nicméně ihned dodal velké plus pro duely v tropických podmínkách: „Byl jsem určitě rád, že už se hrál konečně nějaký zápas. Nepamatuji si, že bych v kariéře tak dlouho trénoval bez ostrého vytížení.“

Program Hanáků ale postupně tento týden graduje. Po jednodenní pauze je hned čeká další utkání, tentokráte s hvězdným Třincem. „Tradičně mají velice kvalitní tým. Líbí se mi, jak hrají. Nejsou nijak zalezlí u své branky a hrávají aktivně. Hodně se na vzájemnou konfrontaci těším, s Třincem bývají super zápasy,“ nalákal Strapáč fanoušky. Pro Oceláře bude duel v Olomouci navíc letošní zápasová premiéra v přípravném období. Nabízí se tak jasná otázka – může to zápas nějak ovlivnit? „Možná trošku,“ tipuje Petr Strapáč. „Maximálně se možná budou trošku první třetinu rozkoukávat, ale zase mají v sestavě tak zkušené hráče, aby to pro ně nebyl problém.“

Z KABINY SOUPEŘE: Velké přestupové zbrojení i speciální dresy

Třinecké hokejisty čeká další velice náročná sezóna. A to zejména co se herního vytížení týče. Loňský finalista Tipsport extraligy má znovu obrovskou touhu přerušit aktuální kralování brněnské Komety, v hokejové Champions League pak Oceláří míří taktéž na nejvyšší mety. Už loňský ročník Slezanům ukázal obrovský potenciál tohoto projektu, ať už v podobě duelů s kvalitním protivníky, nebo i logicky velkým zájmem fanoušků, kteří své miláčky viděli až v semifinále. Navíc svěřenci trenéra Václava Varadi budou letos hájit české barvy i na prestižním Spengler Cupu na konci prosince ve švýcarském Davosu.

Jeden z nejprestižnějších českých klubů přes léto výrazně posílil. Třinecký management sice musel oželet odchod velký jmen, ať už Jakuba Petružálka do Litvínova, Tomáše Linharta a Daniela Rákose do Hradce Králové nebo Bohumila Janka (aktuálně Chomutov), ale kvinteto posil je taktéž velice kvalitním seznamem hokejistů. Mezi nejzvučnějšího nováčka se dá považovat Lotyš Roberts Bukarts, kapitán lotyšské reprezentace na květnovém mistrovství světa a muž, který po tři roky zatápěl extraligovým obranám v dresu zlínských Beranů.

Kromě něj pak k Ocelářům zamířil mladý talent Jan Hladoník, jenž loni zkoušel své štěstí v kanadské lize QMJHL. Osmnáctiletý hokejista tak zapadl do aktuální filozofie Třince, jež sází velkou měrou na mladé hráče. Kolonii mladíků pak ještě rozšířil Nick Malík, syn bývalého obránce New Yorku Rangers Marka Malíka. Tento brankář s obrovským potenciálem loni působil ve Vítkovicích, v médiích tak byl jeho transfer propírán i s ohledem na rivalitu obou slezských klubů. Velkou posilou do útoku je bezesporu i Slovák Marek Viedenský, jenž pravidelně hrál v NHL i KHL. Na zkoušku je v kádru Třince momentálně ještě i urostlý bek Ondřej Smetana s velkými zkušenostmi z 1. ligy.

Svěřenci trenéra Václava Varadi prozatím neabsolvovali žádný přípravný duel, na ledě Olomouce to tudíž bude jejich letní zápasová premiéra. Oceláři poprvé nastoupí se speciální variantou dresu, s upraveným logem na hrudi, které je bez tradičního draka. Tato edice bude využita pouze na přípravné duely před novým extraligovým ročníkem.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Václav Varaďa
Kapitán: Lukáš Krajíček
Hala (kapacita): Werk Aréna (5200)