Poprvé v novém roce doma! Hanáci se pokusí potvrdit formu proti Spartě

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Poprvé v roce 2019 se Kohouti představí domácímu publiku v plecharéně, navíc před atraktivním soupeřem z Prahy. Hanáci budou chtít po pátečním vítězství 1:4 v Litvínově potvrdit svou formu, naopak Pražané by rádi zapomněli na nepříliš povedený prosinec a body z Olomouce by jim jistě náladu spravily. Utkání začne od 17 hodin na Zimním stadionu v Olomouci.

První střet Kohoutů se Spartou se v aktuální sezóně Tipsport extraligy ledního hokeje uskutečnil 5. 10. 2018 na ledě Olomouce. Utkání bylo velmi vyrovnané a oba týmy předvedly bojovný výkon. Hanáci se sice díky gólu Zbyňka Irgla dostali do vedení, Pražané však vyrovnali a ve třetím dějství dokázali strhnout vítězství na svou stranu. „Bylo to vyrovnané utkání. Bohužel jsme dostali lekci z produktivity. Střel máme dostatečné množství, ale naše zakončování je chabé,“ litoval po zápase trenér Zdeněk Moták.

Podruhé na sebe oba týmy narazily v rámci 20. kola a utkání tentokrát hostila pražská O2 aréna, která viděla napínavé utkání plné obratů. Vedení v zápase se na konci první třetiny ujala Olomouc zásluhou trefy Viléma Buriana. Ve druhém dějství si Kohouti dokázali vypracovat tříbrankový náskok a už to vypadalo, že si vítězství nenechají vzít. Potom však domácí dostali k dispozici 5minutovou přesilovku, kterou dokázali využít a na začátku dalšího dějství vyrovnali stav utkání.

Poté, co časomíra začala odpočítávat 50. minutu zápasu, se však v 02 aréně začaly dít věci. Za Hanáky se postupně během 100 vteřin trefili Ostřížek, Burian a Laš. Hosté se tak opět dostali do tříbrankového vedení, které už si do zaznění sirény oznamující konec třetí třetiny nenechali vzít. „Jsme rádi za tři body. Na Spartě se nevyhrává tak často. Jsme spokojení i s produktivitou, protože šest gólů v sezoně jsme ještě nedali. Hráčům bych chtěl poděkovat za bojovnost,“ pochvaloval si po zápase Jan Tomajko.

Z KABINY SOUPEŘE: Spartě se vstup do nového roku nepovedl

Pro pražskou Spartu se letošní sezóna nevyvíjí podle představ. Aktuálně se parta kolem Uweho Kruppa drží v elitní desítce, ale jedenáctý Zlín jí dýchá na záda. Prosinec se hokejistům z Holešovic příliš nevydařil. Nejprve sice zaznamenali výhru nad Karlovými Vary 1:3 a poté přetlačili v prodloužení Kometu na jejím vlastním ledě 3:4, pak však přišla série čtyř proher. Sparta postupně padla s Libercem, Vítkovicemi, Plzní a Pardubicemi, přičemž skóre z těchto utkání se zastavilo na hrozivých 6:18. Poslední utkání roku 2018 Sparťané zvládli, ačkoli si proti Mladé Boleslavi připsali poněkud hubené vítězství 1:0. Předehrávka 32. kola, v němž se Pražané utkali s Chomutovem, pak přinesla překvapení. Sparta dokázala vymazat dvoubrankový náskok Chomutova, ovšem Piráti se nakonec přece jen radovali z vítězství díky brance devět vteřin před koncem základní hrací doby.

Nutno však dodat, že Spartu v posledních týdnech a měsících sužovala rozsáhlá marodka. Ještě před Vánoci se k týmu připojili Jan Košťálek, Lukáš Klimek a Jiří Smejkal, na přelomu roku se pak vrátil i Petr Kalina, který od listopadu řešil komplikace po operaci slepého střeva. Přesto pražský tým nemůže počítat s několika důležitými hráči. Jiří Černoch si v prosincovém utkání proti Liberci poškodil meniskus v koleni a podle lékařských prognóz by mohl teprve v lednu začít trénovat. Útočník Petr Říčka musel podstoupit operaci krevních sraženin a Danielu Přibylovi komplikace zranění zatím nedovolily naskočit do sezóny.

Individuální statistiky týmu vede kapitán Petr Vrána, který letos nasbíral 22 bodů díky 7 brankám a 15 asistencím. V kanadském bodování celé extraligy to však stačí až na 14. místo. Druhý Lukáš Pech má na svém kontě o bod méně a s 8 přesnými zásahy je zároveň nejlepším střelcem týmu. Bronzovou příčku pak s 20 body (6+14) obsadil Miroslav Forman. V brankovišti vládne Matěj Machovský, jenž se sice v extraligových tabulkách mírně propadl, šesté místo s úspěšností 91, 96 % je však stále velmi solidních.