Poprvé v novém ročníku doma. Zkrotí Kohouti Bílé Tygry?

Kristýna Nováková
O L O M O U C - První mistrovské utkání sezóny 2020/2021 v plecharéně tady! Po vítězství ve Zlíně se Hanáci budou chtít předvést také před domácím publikem, los jim navíc přisoudil atraktivního soupeře z Liberce. Utkání začíná v neděli 20. 9. od 17:00 na Zimním stadionu v Olomouci.

Řekli před zápasem: Jan Knotek

Vstup do sezóny si Hanáci nemohli přát lepší. Nejenže si ze Zlína odvezli 3 body, ale svému soupeři nasázeli hned 4 góly. „Myslím, že na úvod to nebylo úplně špatné,“ přitakal útočník Jan Knotek. „Hlavně v první třetině jsme měli problémy s jejich protiútoky, kde jsme hodně propadali, ale v průběhu zápasu se to zlepšilo,“ zhodnotil zápas s Berany. Právě se zlínským týmem přitom Hanáci končili loňskou sezónu. Z předkola playoff stihli v březnu odehrát pouze dva zápasy, pak byla sezóna zastavena. Knotek si ale nemyslí, že by se neukončená série nějak promítla do zápasu. „Nepřišlo mi, že by to bylo vyhecovanější. Loňské playoff je už zapomenuté a nejde je srovnávat s prvním zápasem ligy,“ řekl. „Občas to zajiskřilo, ale to je tak se Zlínem vždycky,“ dodal. Kromě klasických strkanic nicméně byla na Zimním stadionu Luďka Čajky k vidění také regulérní bitka, do níž se zapojil David Škůrek a Jakub Ferenc.

⇒ Útočník Jan Knotek

Nyní už se však zraky Hanáků a všech jejich fanoušků upínají k neděli, kdy plecharéna zažije první domácí zápas sezóny 2020/2021. Do Olomouce nepřijede nikdo jiný než silný Liberec, který dal v úvodním zápase políček ambiciózním Pardubicím. Východočechy porazil vysoko 7:1. „Zajímavý výsledek,“ poznamenal útočník s číslem 12 na zádech. „Liberec má každý rok silný tým, tak tomu bude asi i letos,“ tuší sílu soupeře ze severu Čech. Liberec také patřil k hlavním kandidátům na vítězství turnaje Generali Česká Cup, koronavirová infekce v týmu však jeho plány zhatila. Ostatně dá se očekávat, že epidemiologická situace ještě s extraligou zahýbá. Sám Jan Knotek se ale situaci kolem onemocnění Covid-19 snaží vyhýbat. „Nechci to sledovat, ale je toho všude tolik, že se tomu nevyhnu,“ poznamenal.

To nejdůležitější o soupeři

Generali Česká Cup nevyšel Liberci úplně podle jeho představ, nikoli však jeho vinou. Ve své základní skupině Tygři skončili na druhém místě za Litvínovem. Ve čtvrtfinále se tedy Severočeši postavili pražské Spartě. Úvodní zápas vyhráli 4:2, druhý skončil smírným výsledkem 2:2, a tak do další fáze vyřazovacích bojů putoval právě Liberec. V semifinále se měl utkat s Pardubicemi, koronavirová nákaza v týmu však celé semifinále zrušila - do finále pak automaticky postoupilo Dynamo. Na souboj s Východočechy si pak Bílí Tygři museli počkat do prvního zápasu nové sezóny. Svého soupeře v něm porazili jasným výsledkem 7:1.

Velké změny se v létě udály v libereckém brankovišti, ze kterého odešli všichni maskovaní muži, jež zde chytali v loňské sezóně. Novou brankářskou jedničkou je tak mladý talent Petr Kváča, jenž ukázal, že navzdory svému relativně nízkému věku (23 let) dokáže předvádět dobré a konstantní výkony. Dvojku bude Kváčovi dělat Jaroslav Pavelka. Stálicí liberecké obrany je velezkušený Ladislav Šmíd, jenž v létě prodloužil smlouvu. Obranné řady opustil Roman Graborenko a Daniel Bukač, naopak novou posilou je slovinský bek Mislav Rosandič, který vloni oblékal dres Mountfieldu a Vítkovic. V útoku se Liberec může spolehnout na dvojici Michalů - Birnera a Bulíře. Z Karlových Varů do týmu přišlo duo Tomáš Rachůnek a Dávid Gríger, oba přitom v dresu Západočechů zažili poměrně dobrou sezónu. Z Magnitogorsku se pak vrací odchovanec Tomáš Filippi.

Hlavní trenér: Patrik Augusta
Hala (kapacita): Home Credit Arena (7500)
Poslední utkání: Výhra 7:1 nad Dynamem Pardubice.

Statistiky obou týmů z minulé sezony:

TELH 2019/2020
Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc

umístění v tabulce
151:151 - 102 bodů
skóre a body
123:129 - 77 bodů
Michal Birner 61b (20+41)
nejproduktivnější hráč
Zbyněk Irgl 37b (15+22)
Libor Hudáček - 31 branek
nejlepší střelec