Poslední kolo zavane Kohouty na daleký sever, soupeřem budou Piráti Chomutov

Jan Meichsner
O L O M O U C – Letošní základní část Tipsport extraligy utekla velmi rychle a nyní je na pořadu poslední kolo s pořadovým číslem 52. V něm tým z Hané, s jistotou přímého postupu do čtvrtfinále, vyráží daleko na sever Čech na led předposledního celku z Chomutova. Kohouti mají prozatím se Severočechy v letošní sezóně mírně negativní bilanci, a tak přichází ideální čas na získání tři bodů. Utkání startuje v pátek v 18:00.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Vojtěch Tomeček

Kohouti v úterý nastoupili k doposud nejdůležitějšímu utkání sezóny, ve kterém udolali jednoho z největší rivalů – zlínské ševce. „Proti Zlínu jsme získali naprosto senzační tři body, které nám nakonec dopomohly k tomu, abychom si zajistili přímý postup do čtvrtfinále. Takže perfektní vítězství a perfektní body, za které jsme moc rádi,“ pověděl útočník Vojtěch Tomeček. Hlediště obsazené jednou z nejvyšších olomouckých návštěv letošní sezóny poskytlo pro ligový tahák fantastickou atmosféru a vrcholem pak byla závěrečná děkovačka. „Fanoušci byli v úterý naprosto skvělí a bylo fantastické sledovat, jak nás podporovali a hnali dopředu. Celkově tady jsou fandové něco úžasného. Atmosféra byla skvělá, a závěrečná děkovačka taky. Doufám, že se takhle budeme radovat i dál.“

⇒ Útočník Vojtěch Tomeček

Kohouti výhrou nad Berany nezískali jen přímý postup do play-off, ale i sedmou výhru za sebou. „Vyhráli jsme teď sedmkrát v řadě, pro nás je to moc fajn takhle vítězit a chceme si to přenést do dalších zápasů. Věříme, že se nám to povede natáhnout a budeme dál vítězit,“ deklaruje Tomeček.

Nyní Moravané vyrážejí směrem na sever Čech, kde budou moct s čistou hlavou odehrát poslední utkání základní části. „Chomutovu teď jde hlavně o body do play-out, které potřebuje, aby se vyhnul baráži. Víme o nich, jak nepříjemným soupeřem dokážou být. My musíme hlavně hrát zodpovědně, držet se naší hry a odehrát tam co nejlepší zápas.“ Zároveň se svým utkáním budou červenobílí také po očku sledovat vývoj utkání v Pardubicích a Plzni, neboť právě tyto souboje rozhodnou o tom, koho Hanáci vyzvou ve čtvrtfinálové sérii. „Myslím, že si soupeře nemůžeme vybírat a je jasné, že každý soupeř je nějaký, má nějaký svůj styl hry. My se ale musíme soustředit hlavně na sebe a držet se našeho pojetí hry. Hrát to co nás zdobilo v minulých zápasech a držet se naší bojovnosti.“ má před poslední bitvou sezóny jasno zkušený forvard Olomouce.

Z KABINY SOUPEŘE: Chomutov se základní části protrápil

Piráti měli přímo katastrofální vstup do základní části a po prvních osmi zápasech bylo na jejich na bodovém kontě zcela prázdno. První výhra přišla až v devátém kole proti mladoboleslavským Bruslařům. Ta Severočechy povzbudila a v dalším utkání si vyšlápli i na Zlín, který zdolali 3:1. Po těchto dvou výhrách zavládla v kabině Pirátů lepší nálada a tým pod vedení Vladimíra Růžičky se začal herně zvedat. Zanedlouho také opustil poslední místo extraligové tabulky, na které spadly Pardubice. Severočeský celek se však i nadále nacházel na předposledním místě a nebyl schopen postoupit na mimobarážové pozice. Po relativně úspěšné druhé polovině prosince přišel další výsledkový propad a stránky novin navíc začínaly plnit spekulace o tom, že vedení Chomutova dluží svým hráčům několik výplat. Informace se záhy potvrdily, ale krizovou situaci se nakonec podařilo na konci ledna vyřešit a chomutovští hráči se tak opět mohli začít soustředit na svou hru. Aktuálně se Chomutov nachází na třinácté pozici se ztrátou šesti bodů na dvanácté Karlovy Vary.

Faktor Duda, i tak by se dal nazvat přínos tahouna chomutovské kabiny, kterého vedení přivedlo až po druhém extraligovém kole. Zkušený veterán v základní části posbíral 23 bodů za 9 branek a 14 asistencí. Radek Duda je také zároveň nejlepším chomutovským hráčem do přesilových her, ve kterých vstřelil už dohromady 5 gólů. Vůbec nejproduktivnějším hráčem je Vladimír Růžička, který patří k nejvytěžovanějším hráčům severočeské sestavy a na svém kontě má již 36 bodů za 14 branek a 22 asistencí. Nejvíc trestaným hráčem Chomutova je Bohumil Jank, který za svých 49 odehraných zápasů nasbíral 88 trestných minut. Je však nutno dodat, že urostlý bek patří k nejobětavějším hráčům v extralize a na svém kontě má již 84 zablokovaných střel. To jej řadí na celkově třetí místo za Jana Výtiska a Michala Gulašiho.

Letošní vzájemné zápasy vyznívají před posledním měřením sil lépe pro chomutovské Piráty, kteří v prvním utkání hraném na hanáckém ledě zvítězili 3:2. Dvěma góly a asistencí tehdy nasměroval svůj tým ke třem bodům finský hráč Masi Marjamaki. Za domácí Kohouty se prosadili Zbyněk Irgl a Jan Knotek. Druhou bitvu rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější opět hráči Chomutova. Jediný gólový nájezd zaznamenal Vladimír Růžička a Chomutov tak získal dva body. V prozatím posledním vzájemném měření sil už se ale radovali Hanáci, kteří na svém ledě zvítězili 3:1. O vítěznou branku se ve druhé třetině postaral Aleš Jergl.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Kapitán: Marek Tomica
Hala (kapacita): Rocknet Aréna (5250)
Poslední utkání: Prohra 0:4 s Třincem

SOUPISKA Chomutova