Poslední venkovní zápas letošního roku, Kohouti vyrážejí do Hradce Králové

Jan Meichsner, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti chtějí po třech zápasech bez plného bodového zisku opět naplno bodovat a vyhrát, ideálně za tři body. V cestě jí stojí aktuálně třetí celek Mountfieldu z Hradce Králové. Tomu se až do vánočních svátků poměrně dařilo, sbíral pravidelně body. V posledním kole však nezvládl vypjatou přestřelku na ledě Zlína a prohrál těsně 4:6. Zápas na hradeckém ledě startuje v sobotu v 15:00.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: David Ostřížek

Hanáci měli v minulém utkání na domácím ledě, ve kterém vyzvali Kometu, parádní vstup do zápasu a vedli po prvních dvaceti minutách o dvě branky. Ve druhé třetině však přišla čtyřgólová smršť hostí a otočení vývoje celého zápasu. „Z naší strany bohužel na začátku druhé třetiny došlo k hernímu výpadku, který trval zhruba deset minut. Kometě tam v té pasáži hry napadalo všechno a bohužel se nám do toho nepodařilo zblokovat pár střel. Jeden gól vstřelili díky teči, druhý potom z breaku,“ zhodnotil vývoj druhé třetiny ostřílený útočník Mory. Ve třetí části se Kohouti dokázali oklepat a vyrovnali dramatické utkání na 4:4. „Nenechali jsme se nepříznivým vývojem utkání nijak utlouct a pořád jsme věřili, že to ještě dokážeme zvrátit. Což se nám i částečně podařilo, bohužel ale pak Brno v prodloužení urvalo bod navíc.“

⇒ Útočník David Ostřížek

Olomoucké barvy nyní čeká náročný souboj na ledě hradeckého Mountfieldu, který patří dlouhodobě k nepříliš oblíbeným výjezdovým destinacím Hanáků. David Ostřížek přiblížil svůj recept na úspěch proti Východočechům. „Hradec je podle mě mužstvo, které po ledě hodně lítá, takže to proti nim budou takové letecké závody. To nám ale docela svědčí a víme, že na ně bude platit především přímočarost, tlak a chození před branku s kombinací dobrého clonění brankáři. Základ je samozřejmě to, že musíme vyhrávat souboje u nás v pásmu, dávat si z toho dobré puky a všechno valit na branku.“

V polovině letošního extraligového ročníku také přišel v předzápasovém povídání čas na krátké zhodnocení uplynulých zápasů, ve kterých si Olomouc nevedla vůbec špatně a dokázala brát body favorizovaným soupeřům. V kabině Hanáků však zůstává skromnost a pokora. „Uspokojení na naší straně ještě rozhodně není na místě. Jsou momenty, kdy máme výpadky, které nás potom stojí nějaký ten bod. Teď je za námi půlka sezóny a rozhodně ještě nemáme být s čím spokojeni. A i když podáváme lepší výkony než jindy, nesmí nás to uspat, aby to pak nepřešlo do té fáze, že dobře hrát přestaneme. Musíme zkrátka pořád makat a každý zápas do toho jít na sto procent.“

Z KABINY SOUPEŘE: Hradec chce napravit zaváhání z posledního kola

Hradeckému Mountfieldu se po celý prosinec víceméně dařilo a ze šesti utkání nasbíral hned 13 bodů. Svěřenci Tomáše Martince dokázali nejprve na začátku měsíce udolat Vítkovice, proti kterým vyrovnali ve vlastním oslabení a jen pár vteřin před koncem zápasu. Nakonec se Východočeši radovali ze zisku dvou bodů po lépe zvládnutých samostatných nájezdech, které až v osmé sérii rozhodl slovenský forvard Matěj Paulovič. Povzbuzeni úspěchem proti Ostravanům dokázali Hradečtí o dva dny později srazit i rozjetý Třinec. Ten se v té době vezl na velké vítězné vlně a porážel jednoho soupeře za druhým. Mountfieldu však podlehl po výsledku 2:4. Hradečtí nakonec brali ještě dva body proti Mladé Boleslavi a dokázali si vyšlápnout i na dva celky z chvostu tabulky. Východočeské derby opanovali hráči Hradce Králové 4:1 a Chomutovu nasázeli dokonce nepopulárního bůra. V prvním utkání po Štědrém dnu však přišel nečekaný zkrat na ledě Zlína, který lépe ustál vypjatou bitvu, nenechal se rozhodit hradeckým obratem a dovedl zápas do vítězného konce. Zklamaní tak nakonec nebyli jen hráči, ale i početná skupina téměř 120 hradeckých příznivců, která na Zimní stadion Luďka Čajky dorazila. Nyní tak bude chtít Hradec Králové proti Olomouci odčinit nepovedený zápas a zvítězit před vlastními diváky.

Sestava Mountfieldu se i přes řadu odchodů před letošní sezónou doplnila o další kvalitní jména a na hradeckém postavení v tabulce je to znát. Východočechy táhne svými body trio ve složení Tomáš Vincour, Petr Zámorský a Radek Smoleňák. První jmenovaný má na svém kontě už 15 branek a 5 asistencí, což dohromady činí už 20 kanadských bodů. Petr Zámorský patří se svými 25 body (6+19) k nejproduktivnějším bekům celé extraligy. Poslední jmenovaný, Radek Smoleňák, předvádí výkony, které jsou unikátní zejména tím, že i když si odskočil na krátké angažmá do Švýcarska, stejně sbírá v hradeckém dresu bod na každé odehrané utkání.

Oba celky se již v letošní sezóně dvakrát utkaly a pokaždé z toho byla radost na straně domácích. V prvním zápase hraném na ledě Hradce Králové se postupně za domácí barvy trefili Vincour, Koukal, Miškář a Paulovič. Za hosty se tehdy prosadil pouze Laš a výsledek 4:1 znamenal výhru Mountfieldu. Zkraje listopadu došlo na druhé měření vzájemných sil. V zápase šli rychle do vedení hosté, za které se prosadil lotyšský obránce Cibulskis. Ve druhé třetině gól nepadl a v poslední periodě přišly památné momenty, ve kterých Petr Strapáč vystřelil svému týmu hattrickem tři body. Nyní je na řade třetí vzájemný zápas, ve kterém chtějí Olomoučtí urvat všechny body na svou stranu.