Postřehl jsem i chválu od trenéra, můžu být spokojený, říká po Německém poháru Roman Rác

David Jahoda
O L O M O U C – Nejproduktivnější hráč olomoucké Mory, útočník Roman Rác, má za sebou první reprezentační zápasy své kariéry. Nevedl si vůbec špatně, hned v premiérovém zápase za slovenský národní tým se střelecky prosadil. „Rácič“ doufá, že v reprezentačním dresu předvedl, co umí a zadělal si tak na další možnou pozvánku. „Bude to ale těžší, protože by se následujících akcí už měli zúčastnit i hráči z KHL,“ konstatoval Rác.
⇒ útočník Roman Rác

Romane, máte za sebou svou první reprezentační zkušenost. Jaké máte pocity a co vám turnaj v Německu dal?
Pocity jsou jen pozitivní, byla to pro mě super zkušenost. Mohl jsem vidět, jak to v reprezentaci všechno funguje, a také si zkusit jiný styl hokeje. Ukázalo mi to i některé mé nedostatky.

Myslíte, že jste se na Německém poháru ukázal natolik, abyste jel i na další reprezentační akci?
Těžko říct. Myslím si ale, že moje výkony nebyly špatné. Postřehl jsem na moji adresu i chválu od trenéra Vůjtka po prvních dvou zápasech, takže můžu být spokojený. Samozřejmě to mohlo být i lepší, ale podle mě to napoprvé bylo dobré. Další pozvánka by mě bezpochyby moc potěšila, ale bude těžší se do dalšího výběru prosadit, protože by se následujících akcí už měli zúčastnit i hráči z KHL.

Vyhráli jsme jeden zápas, a to hned první proti Kanadě. Jenže utkání proti Německu a Švýcarsku úspěšná nebyla. Kde byl největší problém?
Proti Německu jsme podle mého názoru odehráli nejlepší zápas. Bohužel jsme neproměnili šance, dokonce jsme třikrát nastřelili tyčku. V tom byl ten největší problém. Proti Švýcarsku to byl bojovný zápas, oba celky už byly dost unavené. Měli jsme utkání dobře rozehrané, naneštěstí jsme dostali dva rychlé góly a ve třetí části jsme už neměli tolik sil na to, abychom skóre otočili.

„Extraligoví spoluhráči? Říkali, že se jim u nás nehraje dobře.“

Víc jak polovina slovenského týmu byla z české extraligy. Byla extraliga tématem vašich konverzací?
Ano, o extralize jsme se bavili. Většinou jsme probírali různé příhody, vzájemné zápasy nebo střetnutí, která nás po reprezentační pauze čekají. Kluci se mě ptali, jak náš klub funguje a také říkali, že se jim na našem ledě nehraje dobře.

Odehrál jste tři zápasy ve třech dnech, navíc na mezinárodní úrovni. Jak náročné to bylo?
Musím říct, že to bylo fyzicky velmi náročné, nepřidalo tomu ani cestování. V těchto dnech se proto snažím hlavně dobře regenerovat. Doufám, že to všechno v pohodě zvládnu.

Hned v pondělí jste se však objevil na ledě olomouckého „zimáku“. Bylo vaše rozhodnutí zúčastnit se tréninku?
Na led jsem jít nemusel, ale domluvili jsme se s trenéry, že bude lepší, když to trochu vybruslím.

Co vám říkali spoluhráči, když jste se po reprezentační akci vrátil do olomoucké kabiny?
Pár kluků mi gratulovalo ke gólu, několik z nich se mě ptalo, jak bylo. Jinak to ale nebylo nic zvláštního.

⇒ Takhle vstřelil Rác svou první reprezentační branku

Ve středu vás čeká zápas na ledě Liberce, pak však následující tři domácí duely za sebou. Bude to pro vás výhoda?
Vždy je lepší hrát zápasy doma, takže podle mě to výhoda je. Bude záležet jen na nás, jak jí zužitkujeme.

Co říkáte na to, že se budete muset obejít bez Erika Hrni, doposud nejlepšího střelce týmu?
Nevím, co k tomu říct. Když jsem se vrátil, byl už Erik (Hrňa) pryč, takže o tom ani moc nevím. Jen jsem se dozvěděl, že si ho Třinec stáhl. Bude to pro nás oslabení, myslím ale, že se s tím vyrovnáme. Máme kvalitní hráče i v první lize, takže si myslím, že mezera po Erikovi se zacelí. Samozřejmě to nebude lehké, Erik měl skvělou formu a jeho góly nám dost pomáhaly. Bude se to teď muset rozložit na více hráčů.

FOTO (zdroj): Teraz.sk