Potvrdí Kohouti formu proti rozjetému Litvínovu?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Podle tabulky to tak úplně nevypadá, ale do Olomouce v neděli přijede celek, který má momentálně jednu z nejdelších bodových sérií v extralize. Verva musí stahovat ztrátu způsobenou devítimi prohranými zápasy v řadě, kterou jim nastartovala právě Mora výhrou na severu Čech 3:0. Mora zažívá také hojné období, za poslední čtyři zápasy získala deset bodů. Který z celků se bude radovat v neděli v podvečer?

Kohoutům se v minulém zápase na ledě loňského finalisty podařilo bodovat. Po nájezdové loterii brali bod. „Byl to velmi vyrovnaný zápas, celkově ofenzivní a otevřený. Zachytali výborně oba dva gólmani. Pouze ve druhé třetině měl Liberec trochu navrch, ale nakonec z toho byla zasloužená remíza. Jen škoda, že jsme nebrali druhý bod,“ litoval neúspěšných nájezdů Marek Laš, střelec prvního gólu do sítě Tygrů.

⇒ Útočník Marek Laš

Ten padl při oslabení hostů. Což není náhodou. Kohouti dali při oslabeních už šest gólů a jsou v této statistice suverénně nejlepší v celé extralize. Je to prakticky polovina toho, co Kohouti dali v přesilovkách. Letos poprvé taky padli v nájezdech. „Zklamalo nás to, ale takový je hokej. Musíme na tom zapracovat, aby nám nájezdy a prodloužení vycházeli co nejčastěji,“ věří ve zlepšení neúspěšný exekutor z předchozího zápasu. Kohouti mají v prodlouženích vyrovnanou bilanci. Tři zápasy vyhráli, tři prohráli.

Nyní je čeká Litvínov, který byl ještě před pár koly beznadějně poslední. Nyní je to ale tým, jehož forma je jedna z nejlepších z celé extraligy. „Litvínov se poslední zápasy zvedá. Nesmíme je podcenit, i když jsou v tabulce poslední. Jsou v dobré formě, to musíme mít v hlavách a být na zápas připravení,“ nepodceňuje protivníka Laš. Za posledních pět zápasů získala Verva 10 bodů (stejně jako Olomouc). Produktivnější je nyní už jen Třinec s jedenácti body.

Dá se tedy očekávat atraktivní zápas? „Mohla by se naše i jejich forma odrazit do zápasu a mohl by to být atraktivní zápas pro fanoušky. Věříme s dobrým koncem pro nás. Pro fanoušky zase chceme vyhrát. A natáhnout domácí šňůru vítězných zápasů,“ doufá v další tříbodové představení před domácím publikem momentálně třetí nejproduktivnější Kohout.

Z KABINY SOUPEŘE: Tragický začátek, ale Litvínov se zvedá

První tři zápasy tomu nenasvědčovaly, když Litvínov vybojoval šest bodů, ale poté se na Vervu spustila lavina proher. Za dalších devět kol klub ze severu Čech uhrál jediný bod a propadl se na poslední místo. V posledních pěti zápasech Verva dotáhla čtyři do prodloužení, z toho prohrála jediný a naposledy porazila Spartu za tři body. Venku ale za tři body ještě nevyhrála.

K vzestupu pomohl svým příchodem Brian Ihnacak, který stihl vstřelit za tři zápasy už tři góly. Spolehnout se Verva může také na Františka Lukeše se dvanácti body (4+8) a Martina Hanzla s devíti (2+7). Brankoviště opanuje Michal Petrásek, který má úspěšnost nad 92 %.

Ovšem Litvínov trápí spíše produktivita. Mají druhý nejhorší útok (vstřelili jen 33 gólů) a druhou nejhorší přesilovku. Přesilovky Vervě opravdu nejdou, vstřelila v nich jen sedm gólů, ale také čtyři při vlastní početní výhodě obdržela. Ovšem přesilovky nejsou tak časté díky ukázněnosti Litvínova, který má čtvrtý nejmenší počet trestných minut.