Pracujeme na taktických věcech, které potřebujeme dostat do hry, říká trenér Zdeněk Moták

Daniel Fekets
O L O M O U C - Nedělní zápas proti Třinci byl odložen, a proto se kohouti představí v akci až devět dnů po posledním utkání s Kladnem. Týden, ve kterém Hanáci naplno trénují, popsal v rozhovoru pro klubový web trenér Zdeněk Moták. Jaký je stav marodů a na čem konkrétně musí svěřenci sedmapadesátiletého kormidelníka zapracovat?

Od posledního utkání na ledě Kladna uběhl téměř týden, přičemž další utkání budete hrát v úterý. Jak teď vypadají tréninkové jednotky?

Chlapci dostali po nepovedeném zápase s Kladnem dva dny volno, protože byli docela rozbití. Stále tam máme zranění, která nejsou zas tak vážná, ale doléčit se bez debat potřebujeme. Teď je přednější být odpočatý než v nějakém zápřahu. Od středy trénujeme naplno. Dbáme na taktické věci, které musíme dostat do hry. Potřebujeme, aby další zápasy byly úspěšné.

⇒ Trenér Zdeněk Moták

V neděli jste měli hrát s Třincem, avšak duel byl nakonec odložen. Došlo tedy k úpravě předem naplánovaného programu?

Trošku jsme jej upravili. Na druhou stranu je dobře, že máme čas zapracovat na věcech, o kterých jsem už mluvil. Budeme pracovat jak na přesilové hře, tak na oslabení. Hra v nerovnovážném počtu hráčů na ledě ty zápasy mnohdy rozhoduje. Pracujeme nejen na klasických početních výhodách, ale také na hře 5 na 3 nebo 4 na 3.

Když se ještě vrátíme k minulé bitvě s Kladnem, co podle vás chybělo k tomu, abyste si z Chomutova odvezli body?

Utkání jsme si samozřejmě vyhodnotili. Všichni trenéři jsme vyjádřili nespokojenost, nejen s výsledkem, ale pochopitelně i se samotnou hrou. Myslíme si, že utkání jsme měli vyhrát za tři body. Bohužel jsme nevstřelili branku, ač nějaké šance tam byly. Zároveň však říkám, že tohle by se nám nemělo stávat. Když se ještě vrátím k domácímu utkání s Hradcem, tak si myslím, že jsme v něm hráli celkem dobře, ale znovu to bylo bez gólu. Vyhráli jsme v Liberci, porazili jsme doma Zlín, na což jsme mohli a měli navázat s Kladnem. Tento týden je vlastně o tom, že pracujeme na věcech, které jsme v posledním utkání viděli, že byly špatně.

V nominaci české reprezentace na olympijské hry se objevil dle očekávání David Krejčí. Je možné, že Tipsport extraliga přerušena nebude. Už máte v hlavě, jak jej nahradíte?

Ona je otázka, jestli k přerušení dojde či nikoliv. Tlaky mohou být jakékoliv, takže vůbec nebudu dopředu spekulovat. Zatím o tom nepřemýšlíme. Neděláme nějaké předčasné závěry, protože sami nevíme, co se do té doby stane a nestane. V každém zápase máme hodně zraněných hráčů. Častokrát až těsně před utkáním lékař rozhoduje, kdo vlastně nastoupí. Když se vrátím k Davidovi, tak alternativu za něj v hlavě máme, ale ono to může být nakonec úplně jinak.

Už jste nakousl, že v minulých duelech vám chyběli hráči. Konkrétně se jednalo o Alexe Rašnera, Tomáše Dujsíka, Petra Koloucha, Lukáše Kucseru a Petra Strapáče. Jak jsou na tom momentálně?

My doufáme, že se budou uzdravovat, poněvadž když hrajeme v plné sestavě, dokážeme být silní. Každopádně hráči, kteří naskakují místo stálých členů základní sestavy, kvalitu mají. Pět marodů je bez debat komplikace. Kluci se však do toho už pomalu ale jistě dostávají. Na tiskových konferencích mnohdy říkám, u koho si myslím, že by se už konečně mohl uzdravit, ale realita je častokrát jiná. Byl bych rád, kdybychom už konečně hráli v té nejsilnější možné sestavě a v nejlepší možné formě.

Trenér Zdeněk Moták při zápase s Hradcem Králové
Foto: Daniel Klement

Jeden velký návrat z marodky však před časem nastal, a to konkrétně u Branislava Konráda. Zatím si drží výborná čísla. Jak byste popsal situaci okolo něj?

Návrat je pro něj důležitý, jak z osobního hlediska, tak z toho sportovního. Rodina a hokej jsou pro něj vše. Vrátil se do toho skvěle. Má vysokou úspěšnost, ale zároveň na to potřebujeme navázat i ve statistice vstřelených branek. Těch zápasů, ve kterých jsme vstřelili jeden nebo žádný gól, je poměrně hodně. Na výborné výkony Braňa prostě potřebujeme navázat i kolektivním výkonem.

Míváte nějak dopředu rozvržené, kdo půjde do branky?

Zatím ne. Komunikujeme s trenérem brankářů Martinem Falterem a diskutujeme s oběma kluky. Ono to dopředu ani tak úplně naplánovat nejde, protože jednou se hraje, pak zase ne a program je hodně nečitelný. Něco předem stanovit je těžké. Musím ještě zmínit, že Honza Lukáš chytal v mnohých zápasech výborně. Hodně nás držel. Kvalitní brankářská dvojice je základ, a tu my máme.

Když se člověk podívá na detailnější statistiky, tak vidí, že v přesilových hrách si vedete celkem dobře, držíte si průměr jejich využití nad 20 %. V oslabení vám to však příliš nefunguje...

Na přesilovkách jsme oproti minulé sezóně zapracovali, tehdy jsme měli kolem devíti procent na domácím ledě. Když je úspěšnost nad dvacet procent, je to poměrně dobré. Je však pravdou, že oslabení nás zlobí. Často jsme v něm dostávali laciné branky. Třeba v obou letošních zápasech ve Vítkovicích jsme ve čtyřech inkasovali strašně moc gólů. Nezbývá nic jiného, než na tom pracovat a zároveň věřit, že se v tom zlepšíme.

Do konce základní části zbývá zhruba dvacet zápasů. Utkání pravděpodobně půjdou velice rychle za sebou. Ohlížíte se o to více na postavení v tabulce?

Na tabulku se díváme celou sezónu. Dění kolem nás samozřejmě bedlivě sleduji. Je to poměrně vyrovnané, protože rozdíl na šesté místo je okolo osmi bodů, což není úplně moc. Je tam spousta duelů, které se ještě budou dohrávat, takže na bilancování teprve bude čas. Ohlížíme se pod sebe, ale zároveň bychom chtěli stoupat výše. Ostatně základem sportu je vyhrávat v každém zápase.