ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Vojtěch Tomeček

Olomoučtí hokejisté odstartovali svou letošní extraligovou pouť ve velkém stylu. Karlovarské Energetiky, kteří strávili loňskou sezónu ve WSM lize, přivítali zpět v tuzemských nejvyšších klubových patrech přívalem aktivity, Západočeši se ale celkem nečekaně stačili s tímto faktem bez potíží vyrovnat. „Na to, že šlo o první zápas ostré sezóny, se hrálo velmi aktivně,“ neskrýval překvapení útočník Vojtěch Tomeček, muž, který by měl být spolu s Františkem Skladaným největším odborníkem na karlovarský klub. Čtyřiadvacetiletý forvard totiž kromě chomutovské anabáze v minulé sezóně a pár zápasech v Jihlavě nehrál za jiný tým. „Naši trenéři mě k žádným analýzám nevyužili, to nechávám v jejich gesci,“ odmítl roli skauta.

Přesto, hrát proti dlouholetým kamarádům je přeci jen pro mnoho hráčů velkou události, nejinak tomu bylo i v případě olomouckého mladíka. „Hodně jsem se těšil, ale byl jsem i trošku nervózní. Naštěstí šlo o super zápas s dobrým koncem, jsem za výsledek samozřejmě rád,“ uznal Tomeček velkou míru motivace. Pro něj navíc mohlo jít za určitých okolností o veskrze nadnesenou „bratrovražednou“ bitvu, neboť v kádru Energie stále působí jeho o čtyři roky starší bratr Jan. „Škoda, že to nakonec nevyšlo, byl jsem na tohle porovnání celkem nažhavený,“ usmívala se letní posila Olomouce. Proč vlastně z vzájemného souboje bratrů sešlo? „Podle toho, co vím, se tentokrát nevešel do sestavy. Ale třeba to vyjde příště, máme na to minimálně ještě tři šance.“

Hanáci sice Karlovy Vary zdolali v poměru 4:1, až tak jednoduchý duel to nebyl. Energie totiž dokázala na startu druhé třetiny srovnat krok a vyrovnat na 1:1. „Vstup do druhé třetiny nebyl z naší strany ideální, potom se nám ale po Zbyňkově druhé brance podařilo znovu dostat k dominanci,“ vracel se ke klíčovým momentům zápasu karlovarský odchovanec. Právě Zbyněk Irgl patřil k hlavním hvězdám utkání, krásný příběh ovšem mohl napsat i sám Tomeček. Během zápasu měl hned několik obrovitánských tutovek. „Mé nevyužité šance samozřejmě hodně mrzí, ale vyhrálo se, tudíž to naštvání na sebe samého není tak enormní,“ uznal.

Svěřenci Jana Tomajka a Zdeňka Motáka sice odstartovali poprvé po pěti letech sezónu výhrou, leč hned po jediném dnu oddechu je čeká ještě větší výzva. Loňští extraligoví finalisté z Třince, kteří se ani letos netají mistrovskými ambicemi. Hanáci už s partou kouče Václava Varadi mají nedávnou zkušenost, na startu srpna je dokázali v přípravě udolat po nájezdové loterii. „Sice jsem proti nim v přípravě nehrál, ale co si pamatuji z minulých sezón, tak vždy šlo o soupeře s výbornou technikou. Čeká nás zřejmě lítý boj, musíme pořádně zabojovat srdcem,“ burcuje své spoluhráče Vojtěch Tomeček. Tip na výsledek však odhadovat nechce. „Když budeme plnit taktiku do posledního puntíku, tak věřím, že můžeme uspět,“ věří pilíř čtvrté formace.

Z KABINY SOUPEŘE: Zdravotní lapálie opor i překvapivá prohra v 1. kole

Třinecké hokejisty čeká další velice náročná sezóna. A to zejména co se herního vytížení týče. Loňský finalista Tipsport extraligy má znovu obrovskou touhu přerušit aktuální kralování brněnské Komety, kromě toho je čeká anabáze v hokejové Champions League (loni byli Slezané jejími překvapivými semifinalisty) a na konci prosince i prestižní Spengler Cup ve švýcarském Davosu.

Jeden z nejambicióznějších českých klubů přes léto výrazně posílil. Třinecký management sice musel oželet odchod velký jmen, ať už Jakuba Petružálka do Litvínova, Tomáše Linharta a Daniela Rákose do Hradce Králové nebo Bohumila Janka (aktuálně Chomutov), ale kvinteto posil je taktéž velice kvalitním seznamem hokejistů. Mezi nejzvučnějšího nováčka se dá považovat Lotyš Roberts Bukarts, kapitán lotyšské reprezentace na květnovém mistrovství světa a muž, který po tři roky zatápěl extraligovým obranám v dresu zlínských Beranů.

Kromě něj pak k Ocelářům zamířil mladý talent Jan Hladoník, jenž loni zkoušel své štěstí v kanadské lize QMJHL. Osmnáctiletý hokejista tak zapadl do aktuální filozofie Třince, jež sází velkou měrou na mladé hráče. Kolonii mladíků pak ještě rozšířil Nick Malík, syn bývalého obránce New Yorku Rangers Marka Malíka. Tento brankář s obrovským potenciálem loni působil ve Vítkovicích, v médiích tak byl jeho transfer propírán i s ohledem na rivalitu obou slezských klubů, sezónu odstartuje na farmě ve Frýdku-Místku. Velkou posilou do útoku je bezesporu i Slovák Marek Viedenský, jenž pravidelně hrál v NHL i KHL.

Výraznějším problémem, který musí aktuálně pod Javorovým řešit, jsou však zranění. Na startu sezóny není připraven pilíř třineckého útoku Martin Růžička, ani Jiří Polanský, který má nalomený malíček na noze. Výraznou ztrátou pak je až dvouměsíční absence beka Vladimíra Rotha, na kterou klubové vedení reagovalo hostováním Slováka Martina Gernáta, jenž naposledy hrál za švýcarské Lausanne. Všechny tyto faktory se pak zřejmě projevily i na startu skupinové fáze Ligy mistrů, v níž Třinec prohrál domácí zápasy s Djurgaardenem a Tampere v poměru 1:6, respektive 2:8. Tyto výsledky výrazně snížily celkový dojem z přípravy, kdy Oceláři zdolali třeba Vítkovice, ruské Soči či Duklu Trenčín. V prvním extraligovém kole pak Třinečtí navíc podlehli během pátečního večera Zlínu po naprosto nečekaném výsledku 2:4. Napraví toto zaváhání už v neděli?

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér:Václav Varaďa
Kapitán: Lukáš Krajíček
Hala (kapacita): Werk Aréna (5200)
Poslední utkání: Prohra 2:4 se Zlínem

SOUPISKA Třince
ZMĚNY V KÁDRU Třince
ZÁPASY Třince
STATISTIKY Třince