Pustíme to za hlavu a od pondělí se připravujeme na Plzeň, zavelel kapitán Vyrůbalík

Kristýna Nováková, Michal Luxa
C H O M U T O V – V posledním zápase základní části letošního extraligového ročníku se hokejisté Olomouce vydali na daleký sever na led chomutovských Pirátů. Utkání sice začali lépe a po první třetině vedli 1:0, nakonec si však z Chomutova odvezli porážku 3:5. O pátečním utkání, ale také o nadcházejícím play-off se rozpovídal kapitán Kohoutů Martin Vyrůbalík.

Díky gólu Jana Káni z jedenácté minuty se Hanáci dostali do vedení, které si dokázali do konce první třetiny udržet. Ve druhém dějství se však svěřencům Vladimíra Růžičky podařilo třikrát skórovat. Olomouc na do to dokázala odpovědět brankou Michala Matiaška, jenž si připsal první extraligovou trefu v kariéře. Ve třetí třetině pak domácí přidali další dva přesné zásahy a bylo rozhodnuto. „Hráli spolu jiní hráči, než spolu hrávají, ale já si nemyslím, že by to mělo vliv na výkon. Začali jsme dobře a byli jsme aktivní, na to, že jsme dlouho seděli v autobuse, nevypadalo to zle. Pak z nás ale to nadšení úplně vyprchalo a od druhé třetiny jsme to odevzdali. Nechápu to,“ kroutil hlavou Martin Vyrůbalík.

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Před nadcházejícím play-off chtěli Kohouti doléčit všechna zranění a nechat odpočinout klíčové hráče, proto do Chomutova přijeli ve značně pozměněné sestavě – ve čtvrté formaci se představilo trio juniorů Podlaha-Handl-Matiaško. V první formaci se na křídlech Petra Koloucha představili Bruno Mráz a Jan Káňa. „Nemusel jet ten, kdo měl nějaké zranění, nebo si chtěl odpočinout, někteří měli dlouhou sezónu a budeme je potřebovat v play-off... Já jsem půl sezóny nehrál a neměl jsem důvod zůstat doma. Nechtěli jsme sem poslat jen juniorku, to by nebylo důstojné,“ vysvětloval obránce, který letos naskočil do 31 zápasů.

Poslední kolo extraligy rozhodlo o tom, že se Olomouc ve čtvrtfinále postaví svým starým známým soupeřům z vyřazovací části – Plzni. „Za ty čtyři roky je to potřetí, ale je jedno proti komu hrajeme. Musíme udělat všechno pro to, abychom je porazili čtyřikrát. Teď máme trochu volna, pak se budeme chystat. Oni to mají stejně, tak uvidíme, kdo se nachystá lépe,“ ví kapitán Kohoutů.

Plzeň táhnou zejména útočníci Milan Gulaš a Jan Kovář. Prvně jmenovaný s přehledem opanoval tabulky kanadského bodování základní soutěže (62 bodů za 51 zápasů) a také Kovář se po svém návratu ze zahraničního angažmá činí. „Jsou to hokejisté, kteří jsou v extralize nadstandardní a samozřejmě se na ně budeme speciálně připravovat,“ uznal osmatřicetiletý bek. „Mají výborné přesilovky, naším úkolem bude, abychom jim jich dali co nejméně. Jejich hra na nich stojí a padá, protože je dokážou využít. Věřím, že se dokážeme nachystat tak, aby měli přesilovek co nejméně. Při hře pět na pět jsou hratelní. Myslím, že v sezóně s nimi máme i víc bodů, bylo to vyrovnané, tak proč přes ně nepřejít.“

Olomouc se navzdory předsezónním prognózám dostala mezi první šestku zaručující přímý postup do play-off. „Je to pro nás něco navíc, ale takhle to nebereme. Jsme v play-off a začínáme od nuly. Možná, že Plzeň si myslí, že je to nad plán, ale ne, my chceme jít dál,“ řekl Vyrůbalík. Oproti loňsku tak Hanáci nemusí bojovat v předkole a mohou si naopak před vyřazovací částí několik dní odpočinout. Nabízí se však otázka, jestli rozjeté mužstvo nevychladne. „Těžko soudit, co je lepší. Vloni jsme také hráli s Plzní, ale šli jsme přes předkolo, kde jsme měli těžké zápasy se Zlínem. Mužstvo, kdo má lepší formu a bude mu nejlépe chytat brankář, tak ten půjde dál. Jinak to nebude,“ odtušil rodák z Hodonína.

Nesrazí však Kohoutům porážka v Chomutově sebevědomí před vyřazovacími boji? To zkušený bek razantně odmítá. „Teď už je to jedno. Pustíme to za hlavu a od pondělí se připravujeme na Plzeň,“ prohlásil.