Reprezentovat svou zemi na takové akci, to je sen každého kluka, říká Jan Špunar

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Brankář Jan Špunar už v minulých letech pravidelně reprezentoval a jinak tomu nebylo ani letos. Na konci sezóny se navíc dočkal velké pocty, když jej trenéři národního týmu do osmnácti let povolali na mistrovství světa. Šampionát, který se tentokrát uskutečnil v Německu, osmnáctce sedl. Čeští mladíci si vedli dobře, v boji o bronz ale nestačili na Finsko. Cenný kov tak osmnáctce těsně unikl, olomoucký brankář ale právě mistrovství řadí mezi své největší úspěchy.

Olomoucký brankář má jen za uplynulou sezónu na svém kontě 16 startů v reprezentačním dresu. Už v průběhu sezóny tak mohl doufat v pozvánku na vrcholovou akci celého ročníku, mistrovství světa. A tak se i stalo. Jan Špunar se tak na konci dubna spolu s českou osmnáctkou vydal do Německa. Karty ale mezi třemi brankáři předem rozdané nebyly. „Trenéři nám gólmanům něco řekli před začátkem MS, ale na takových turnajích se vše rychle mění. Chytá ten, kdo má zrovna nejlepší formu,“ vysvětlil.

Vzhledem k tomu, že se šampionát tentokrát konal poměrně nedaleko České republiky, mohli za šikovným gólmanem vyrazit i jeho nejbližší. A byť Německo není typickou hokejovou mekkou, atmosféra na mistrovství mladého brankáře nadchla. „Ano, byla se na mě podívat moje rodina. A atmosféra? Ta byla neskutečná. První zápas bylo vyprodáno. Neuvěřitelný zážitek,“ usmíval se.

Tématem číslo jedna už je řadu měsíců konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, sankce vůči Rusku se nevyhnuly ani sportu, a tak nejen, že se mistrovství světa nesměli zúčastnit dospělí hokejisté Ruska a Běloruska, zakázán jim byl start i na mládežnickém turnaji. „Turnaj byl kvalitní, ale věřím, že kdyby tam bylo Rusko, mělo by to větší úroveň. Bylo by to zajímavější a hlavně by přibylo zápasů,“ uvažoval olomoucký odchovanec.

Ostatní hokejové velmoci však na šampionátu nechyběly a Češi si proti nim vedli skvěle. Přes Švýcary se probojovali do semifinále, kde ale na Američany nestačili. V boji o bronz pak i přes slibný začátek podlehli Finům. Vybojovali ale krásné čtvrté místo a především zanechali velmi dobrý dojem. Vybrat nejtěžší zápas se ale podle Jana Špunara nedá. „Všechny zápasy byly těžké. Na mistrovství světa není lehkého soupeře,“ uznal. „Rozhodně je to pro mě zatím největší úspěch. Reprezentovat svoji zem na takové akci, to je sen každého kluka,“ dodal.

V uplynulé sezóně byl Jan Špunar nejen oporou olomoucké juniorky, své místo si vybojoval i mezi dospělými, kde několikrát kryl záda zkušenějším kolegům. Spoluhráči talentovaného brankáře sledovali a gólmana Hanáků nezapomněli podpořit. „Někteří kluci mi napsali zprávu a gratulovali k takovým výhrám,“ přiznal.

A jak budou vypadat jeho kroky v následujících sezonách? „Určitě chci nakouknout do seniorského hokeje, navázat na tuhle sezónu a posouvat se dál a dál,“ prozradil.