Rideru Mora skolila. Teď je na řadě Litvínov!

Martin Vavruša, Johan Čáp
O L O M O U C – V pátek Olomouc změřila síly s Vítkovicemi, které po napínavé bitvě porazila 2:0 a ukončila tak jejich bodovou sérii. Nyní ji čeká podobně rozjetý soupeř. Litvínov, proti němuž Hanáci budou chtít potvrdit svou formu a přivézt z jeho ledu body. Verva zatím v letošním ročníku řádí a z pěti utkání vyšla pětkrát jako vítěz. Každá série ale jednou končí a tuhle mohou Hanáci ukončit už v neděli v 17:30!

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Petr Kolouch

V pátek kohouti přivítali na svém ledě Vítkovice, které po dlouhém a napínavém boji udolali 2:0. Utkání bylo zvláště výjimečné hned pro olomouckých trojici hráčů, kteří dříve oblékali dres soupeře. „Ze začátku to bylo trochu emotivní. Hodně jsem se na ten zápas těšil a nebudu lhát, že to na mě v prvních chvílích nedolehlo. Ale myslím si, že jsem se s tím popral dobře. Odehráli jsme výborné utkání, vyhráli jsme, takže je to super,“ zářil po zápase jeden z tria, Petr Kolouch.

⇒ Útočník Petr Kolouch

Olomoucký útočník se hned při prvním střídání dostal do obrovské šance, při které se od něj ale štěstí odvrátilo. Ve výsledku ho to však nemuselo mrzet. „Herně spokojený jsem, i když tomu chyběla ta třešnička na dortu. Zejména v tom prvním střídání, kdy jsem to tam nedoklepl asi z dvaceti centimetrů, ani nevím, co se stalo. Ale vyhrálo se, a to je hlavní. Kdo ty góly dá, to je jedno,“ usmíval se hráč s číslem 81 na drese.

Ačkoliv utkání rozhodovala víceméně jen jediná branka, o kterou se postaral v 57. minutě Jakub Galvas, kohouti byli po celý zápas jednoznačně lepší a hýřili aktivitou. Jen nedokázali najít cestu přes Bartošáka. „Na něm to rozhodně stojí. On je tam ten stěžejní článek, který je drží ve všech zápasech, a proti nám se to jen potvrdilo. Celý zápas jsme měli střeleckou i herní převahu a zaplaťpánbůh, že to tam pak Galusovi (pozn. Jakubu Galvasovi) padlo a dovedli jsme to do vítězného konce,“ souhlasil šestadvacetiletý hráč.

Utkání však nabídlo také několik nepěkných okamžiků, hned trojice hráčů totiž musela odejít předčasně do kabin. „Hlavně Peter Trška tam spadl nešťastně v rohu. Nevím, co se mu stalo, jestli nemá náhodou zlomenou nohu… Takové věci jsou v hokeji smutné. U nás se zase zranil Honza Káňa, u nich ještě Rosťa Olesz, takže v tomhle směru to bylo smolné utkání. Nemyslím si ale, že by to bylo nějak zvlášť vyhrocené,“ řekl ostravský rodák.

Jako další soupeř čeká Hanáky Litvínov. V neděli v podvečer s Vervou změří síly na Zimním stadionu Ivana Hlinky. „Asi hrají ve velké pohodě,“ tušil mladý forward. „Ještě jsem je neviděl hrát, ale tím, že pořád vyhrávají, tak se jim asi daří a mají kvalitní mančaft. Mají tam zkušené i šikovné mladé hráče a ten tým drží hodně pospolu. My tam jedeme s tím, že určitě chceme přivézt nějaký bod. Extraliga je hodně vyrovnaná, každý může vyhrát s každým a naopak, takže doufám, že navážeme na super výkon proti Vítkovicím a přivezeme body,“ těšil se Petr Kolouch.

Z KABINY SOUPEŘE: Litvínov je po pěti utkáních stále neporažen

Při vzpomínce na uplynulý ročník Tipsport extraligy by asi nikoho nenapadlo, že v tom letošním uvidí na čele tabulky právě Litvínov. Severočechům loňská sezóna vůbec nevyšla, když se po základní části se krčili beznadějně na posledním místě. Svou příslušnost k extralize ale v baráži (přestože těsně) uhájili a mohli se tak začít připravovat na nový ročník. V něm zůstávají po pěti kolech neporaženi a s Královéhradeckými se dělí o první místo. Na jejich výkonech se však v pátek objevil první kaz, když v Karlových Varech ztratili bod a zvítězili až v prodloužení.

Těžko by se hledal konkrétní střelec, který by se dal označit jako tahoun týmu, protože hned čtveřice hráčů vstřelila po třech brankách. Viktor Hübl a František Lukeš ke svým gólům přidali i pět asistencí a s plzeňským Vojtěchem Němcem se dělí o první místo v kanadském bodování. V případě Juraje Mikúše a Davida Tůmy se jedná o jejich jediné zápisy do statistik. Špatně si nevede ani Jaroslav Janus v brance, přesto jsou jeho čísla nižší, než by se možná dalo očekávat od brankářské jedničky prvního týmu. S 92,57 % úspěšnosti zákroků mu totiž patří až desáté místo extraligových statistik.

Jednoznačně největší posilou Vervy oproti loňsku je navrátilec Jakub Petružálek, který strávil uplynulou sezónu v Třinci. Útočník, který odehrál také řadu zápasů za reprezentaci, působil na severu Čech naposledy v sezóně 2014/2015, kdy dovedl Litvínov až k Masarykovu poháru. Kromě něj se do týmu vrátil také brankář Jaroslav Janus, jenž loni oblékal dres Slovanu Bratislava. Dále pak přišel obránce Jan Ščotka z Pardubic a útočník David Tůma z prvoligového Kladna.

Bilance z loňského ročníku vyznívá lépe pro kohouty, kteří vybojovali osm z dvanácti bodů! Neuspěli jen ve druhém vzájemném utkání, na svém ledě, když prohráli 1:3. V ostatních utkáních porazili Vervu 3:0, 3:2 po samostatných nájezdech a 4:2.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Radim Rulík
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (6011)
Poslední utkání: Výhra nad Karlovými Vary 4:3 v prodloužení