Robin Staněk: Máme šikovné útočníky a štěstí, které přeje připraveným

Luděk Stránský
O L O M O U C – Jeho úkolem je především poctivě bránit a mařit útoky soupeřů. Ve druhém utkání proti Ústeckým Lvům se však dokázal zapsat i do listiny střelců. Přestože se jednalo o šťastný gól, prožil si olomoucký obránce Robin Staněk v play-off brankovou premiéru. Kohouti sice vedou v sérii 2:0, Staněk se však snaží krotit euforii. „Ještě není všem dnům konec a série může dopadnout jakkoliv. My musíme jen pořád bojovat až do konce,“ říká v rozhovoru bek Mory.

O vyřazovacích bojích se tvrdí, že nejdůležitějším prvkem týmu je kvalitní defenziva v čele s brankářem. Dva zápasy na Hané však ukázaly, že Olomouc i Ústí vyznávají útočnou hru a chtějí hrát v rychlém tempu. V tomto souboji jsou zatím úspěšnější Hanáci, když v sobotním utkání porazili Severočechy 5:1.

„Mysleli jsme, že se druhý zápas Ústí zatáhne a bude hrát na brejky, jak tady hrálo v druhém utkání základní části, kdy nás porazilo asi 4:1. Ale hrál se pořád takový hokej nahoru a dolů. Jejich obrana nebyla až tak dobrá jako v základní části. A my máme šikovné útočníky a hlavně máme i štěstí, které se u nás drží. Myslím, že je to bojovností, že do toho jdeme pořád naplno a štěstí přeje připraveným,“ řekl po konci duelu olomoucký obránce Robin Staněk.

Poté ještě bek Mory pokračoval: „Pro play-off musíte mít dobrého gólmana a Kašík chytá opravdu skvěle. On se nastartoval proti Hradci několika úžasnými zákroky a chytá neskutečně. Drží nás.“ Olomoucký brankář má zatím průměr 1,63 inkasovaných gólů na zápas a úspěšnost zákroků 95,37 %.

Do druhého semifinálového duelu vlétli Hanáci s velkou chutí a po úvodních deseti minutách už vedli o dvě branky. O tu první se postaral po dorážce Kucsera, druhý gól si připsal právě Staněk. „Jeli jsme tři na dva, já jsem nahrával Selošovi (Pavlu Selingrovi) přes dva hráče. Šlo to hráčovi mezi nohama a on si to kopl do brány. Takže to bylo štěstí,“ popisoval svůj první gól v play-off.

Přestože Slovan zvýšil aktivitu a tlačil se do zakončení, dlouho se nemohl gólově prosadit. Až minutu před koncem druhé části vykřesal naději pro Lvy Lapšanský. „Když jsme dostali gól na 2:1, tak jsme si říkali, že se nic neděje. Pořád jsme hráli v klidu, věřili jsme tomu až do konce. Zase nám tam napadaly branky, a ke konci jsme si to už pohlídali,“ povídal spokojeně Staněk.

V závěrečné části se Kohoutům vyplatila trpělivá a zodpovědná taktika, a i když měli za cíl spíše kvalitně bránit, vstřelili v posledním dějství tři góly. „My jsme hlavně chtěli hrát dobře dozadu, protože to bylo jenom 2:1 a nechtěli jsme jít do prodloužení. Oni měli několik přesilovek, kdy jsme je mohli dostat na koně. Ale naštěstí jsme dali góly my a ten zápas jsme ukončili,“ vrátil se zpět k závěru duelu čtyřiadvacetiletý bek Mory.

⇒ Olomoucký obránce Robin Staněk

Na olomoucký zimní stadion si našly v sobotním odpoledni cestu více než tři tisíce diváků. A ti pro svůj tým vytvořili bouřlivou atmosféru. „Jejich podpora byla znát. Co jsem tady pátým rokem, tak tohle byla nejlepší návštěvnost. Ty dva zápasy byly neskutečné. Dá se to srovnat se šestým zápasem s Chomutovem. Mě osobně to dojalo, když jsem viděl všechny ty diváky,“ pochvaloval si diváckou kulisu Staněk.

Olomoučtí si i ve druhém semifinálovém utkání poradili s Ústeckými Lvy, a v sérii tak vedou 2:0 na zápasy. „My si hlavně věříme. Máme dobrý tým, dobrou partu a jdeme za tím. Myslím, že Hradec byl pro nás nejlepší, protože nás nastartoval. Ukázal nám, že musíme bojovat a v tom pokračujeme i proti Ústí. Vedeme 2:0, jsme za to rádi, ale ještě není ničemu konec. Minulý rok jsme prohrávali 0:3 s Chomutovem a dotáhli jsme to na 3:3. Takže musíme bojovat až do konce,“ krotil nadšení hráč s číslem šestašedesát.

Hanáky čekají nyní dvě těžká střetnutí na severočeském ledě. „Bylo by dobré tam vyhrát oba dva zápasy. Ale bude dobré, když tam uhrajeme i jeden zápas. Samozřejmě v každém zápase budeme chtít vyhrát a budeme bojovat. Ústí má zkušené mužstvo. Když jednou zaspíme, tak to oni potrestají. Takže musíme hrát koncentrovaně po celý zápas,“ uvědomuje si Staněk.

Může podle Staňka na Ústí nějak dolehnout, že dvakrát prohrálo, a navíc inkasovalo dohromady jedenáct branek? „Přál jsem si, abychom je dvakrát u nás porazili, protože jinak by měli sebevědomí. A my se musíme snažit jim ho sebrat. Dohrávat je na ledě, tvrdě jít do nich a nenechat je hrát ten jejich hokej.“

Staněk jako obránce také může hodnotit rozdíl v kvalitě útočníků Hradce Králové a Ústí nad Labem. „Roubík, Lapšanský vždycky naberou rychlost ve středním pásmu, procházejí několik hráčů, mají přehled o hře. My si je musíme pohlídat. Ústí hraje lepší hokej, mají kvalitnější tým, systém a všechno. Takže my musíme být připravenější,“ vypočítal kvality Slovanu olomoucký bek.

Zdá se, že vyrovnané čtvrtfinále s Východočechy Kohoutům pomohlo v jejich rozehranosti. „Myslím, že kdybychom přejeli Hradec 4:0, tak bychom nebyli asi tak připravení na Ústí jako jsme. Protože Hradec nám opravdu pomohl tím, že jsme museli bojovat. Proti Ústí musíme bojovat dvakrát tolik a nevypustit žádný souboj. Musíme jim poděkovat na dálku, že nás takto připravili na Ústí. Ale ještě není všem dnům konec a série může dopadnout jakkoliv. My musíme jen pořád bojovat až do konce,“ uzavřel Staněk.