Rozjetá Olomouc jede do Prahy pro tři body!

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Kohouti po skalpu Třince, Zlína a Hradce si věří i proti pražské Spartě. Mají k tomu spoustu důvodů. Za deset posledních zápasů získala 21 bodů při skóre 28:17. Jenom Hradec získal tolik bodů, nikdo jiný! To Sparta se trápí, nepomohla jí ani výměna trenéra. Kohouti tak chtějí potvrdit svoje postavení v tabulce a jedou si do Prahy pro tři body! Zápas se Spartou Praha začíná v 18:30.

Kohouti si tři body ze zápasu s Třincem nechali na domácím ledě po jasné výhře 4:0. „Výsledek byl jednoznačný, ale jednoduché utkání to nebylo. Začali jsme dobře, ale ve druhé třetině jsme polevili. Naštěstí jsme to ustáli, zlepšili se a dohráli zápas do vítězného konce,“ komentuje výhru Jakub Herman, který se objevil v centru druhého útoku. „Třinec byl oslabený, ale hrál dobře, a hlavně je to jedno, historie se neptá, v jakém hráli složení. My máme tři body, to je hlavní,“ raduje se Herman, který vstřelil čtvrtý gól zápasu. Olomouc se díky výhře nad Třincem posunula na šesté místo, kde na sedmý Chomutov má náskok čtyř bodů.

¨
⇒ Útočník Jakub Herman

Olomoucké fanoušky zarazila druhá třetina, ve které se Oceláři dostávali více do hry. „Druhá třetina byla nic moc a báli jsme se o náskok. Před třetí třetinou jsme si říkali, že nesmíme jako v některých předchozích zápasech připustit nějaké drama. Šlápli jsme do toho a chtěli jsme jasně vyhrát,“ vysvětluje zlepšení Herman. Kohouti se tak snad zbavili prokletých třetích třetin, ve kterých často přicházeli o vedení v zápase.

Pražská Sparta se nachází nyní nezvykle dole v tabulce, najdeme ji až na jedenáctém místě. „Sparta má kvalitní kádr, vyměnili trenéra a budou chtít prolomit sérii proher, co mají. Takže budou makat na sto procent, ale my si jedeme pro body,“ tvrdí odhodlaně olomoucká jednasedmdesátka. Sparta za posledních pět zápasů posbírala tři body, všechny po prohrách v prodloužení. Žádný tým nemá momentálně horší formu.

Za to Kohouti jsou na tom úplně jinak. Za posledních deset zápasů nenasbíral žádný tým více bodů než 21 olomouckých. Kohouti jsou teď obávaným týmem stejně jako Hradec či Plzeň. „Jsme teď na jiné pozici než na začátku sezóny, kdy jsme byli na třináctém místě. Teď se motáme ve středu tabulky, ale musíme být obezřetní, tabulka je hrozně vyrovnaná. Dvakrát prohrajeme a jsme zase dole. Jsme rádi, za šesté místo, ale chleba se bude lámat o Vánocích, teď je ještě brzo se radovat,“ krotí nadšení Jakub Herman, který pomohl Olomouci 8 body (4+4).

Z KABINY SOUPEŘE: Sparta hledá cestu z krize

Těžko říci, která Sparta je na tom momentálně hůře. V tuto chvíli to ale vypadá, že v 02 areně řeší mnohem větší problémy než na Letné. Hokejová Sparta čelí sérii šesti porážek, která pro ni znamenala velký propad tabulkou, který se prozatím zastavil na jedenáctém místě. Nic na tom nezměnil ani příchod Františka Výborného na trenérskou židli. Vystřídal Jiřího Kalouse, kterému zlomila vaz série tří porážek. Tu Výborný jen přibrzdil, tři jeho zápasy skončily porážkou Sparty v prodloužení proti Liberci, Mountfieldu a Kometě.

Odrazit Spartu k lepším zítřkům má Richard Jarůšek, který byl vyměněn z Hradce za Petra Zámorského. Svou šanci opět v minulém zápase dostala sparťanská legenda Jaroslav Hlinka, který byl pár zápasů mimo sestavu. A hodně si v Praze slibují i od Zbyňka Michálka, který přišel z NHL a doufá v olympiádu.

Pražané jsou relativně úspěšní v oslabení i v přesilovkách, ale má to jeden háček. Sparta málo fauluje, ale je i málo faulována. Nedokážou si vynutit tolik přesilových her, jsou v nich ale efektivní, mají 20 % úspěšnost. V bodování je nejlepší dvojice z první formace Pech s Formanem (4+7, 6+5) a Robert Říčka (6+5), což je u jeho menšího ice timu velmi dobré. Za očekáváním zůstávají velká jména Hlinka s Vránou, kteří ještě nezaznamenali ani jednu branku. A vypadá to, že ani brankovišti stále nenalezla Sparta jasnou jedničku. Honzík s Aittokalliem mají oba úspěšnost nad 90 %, což je řadí do průměru extraligy, ani jednomu se ale nepodařilo udržet čisté konto v této sezóně.